Daha Önce Başına Gelen Var Mı Kedim Gözümü Çok Kötü Tırmaladı

miloski

Arkadaşlar öncelikle merhaba çok korkunç bir olay malesef başıma geldi istemeden de olsa kedimi çok öptüm onu kızdırmış oldum istemeden de olsa görmeden pati attı ve o sırada gözümün beyaz kısmına tırnak attı ve o kısmı biraz yırtmış göz doktoruna hemen ertesi gün gittim, antibiyotik içiyorum ve 3 tane göz ile ilgili de damla yazdı. fakat kedim ev kedisi sokağa hiç çıkmayan ve düzenli iç dış parazitini yapmamıza rağmen doktor kedi tırmığı hastalığından bahsetti, genelde kedilerin %50sinde bulunan bir bakterinin yol açtığı bir hastalık. gözüm kanlandı ve o bölgede yırtılan zarım var dikiş atılmasına gerek yok dediler ve o zar kendiliğinden düşmesi gerekiyormuş ama benim gözümde hala kopmadı bir ucu duruyormuş gerekirse bunu ufak bir operasyonla kesip alacaklarını söylediler.
Daha önce başına bu tarz bi olay gelen oldu mu gerçekten çok endişeli ve üzgünüm, görmede bir kusur yok fakat görüntü olarak çok kanlandı ve kedi tırmığı hastalığının kuluçka süresi 10 günmüş, belirtilerini şu an göstermese bile çok korkuyorum ileride bununla ilgili vücudumda bir şey çıkarsa diye. Yaşayan birileri olduysa ya da bilgisi olan bu hastalıkla ilgili bilgi almak isterim..teşekkürler şimdiden

11 CEVAP

miloski

calicominos kedim değil benim gözüm yırtıldı :D kedimle alakalı bir durum yok şu an. sadece kendim için endişeliyim çünkü gözümün üstünde granülom oluşmuş baloncuk gibi bir yapı beyaz kısmında gözün. orda kopan parçanın bir kısmı duruyo onun atılıp altından yeni dokunun oluştuğunu söyledi doktor iyileşme var fakat ilk kez böyle bir şey görüyorum dedi üstündeki yapıyı da kendisi kopmazsa çıkartıp alacaklar

Çok geçmiş olsun böyle bir şey başıma gelmedi ama kedilerden bizlere geçebilecek bir sürü hastalık var ev kedisi olsalar bile

Rapisa

Başımdan böyle bir olay geçmedi pek çok yerimden tırmık ve ısırılma yaşadım. Dr unuzun söylediği pek kafama yatmadı. Çünkü zaten vücudumuzda herhangi bir yerimize tırmık gelince hastalık bize bulaşırdı diye düşünüyorum. Aklıma şu geldi kedi bakan kişilerde kan tahlilinde bir yada iki tane tahlil olması lazım bu pozitif çıkarsa vücudun kedilerde olan bu şeye bağışıklık kazanıyor. Ayrıca hamile kalınmak istendiğinde düşük yapmamak için öncesinde bazı testler yapılması gerekiyor yine kedi dışkısının kokusundan etkilendiğimiz için düşük ihtimali oluyor. Birde farelerde kedilerin salgıladığı bir şey farelerin beyinlerini etkiliyor ve fare beynini normal kullanamıyor. Kedide olan bir şey (koku olabilir) farenin kaçmasını engelliyor. Bu durum insanlarda da var. Düşün kedi evün efendisi oluyor. Belki dr un bahsettiği hastalık böyle bir şeydir. Bence büyütmeye gerek yok fakat görüntü olarak bende olsam rahatsız olurdum Allah tan acil şifalar dilerim çok geçmiş olsun

theyusra

hayır hayır onu demiyorum göz tabiki dudaktan daha hassas ama kedinizin size hastalık bulaştırma ihtimali zaten ev kedisi olduğu için az, ayrıca gerekli tedaviye de başlamışsınız onun için bir şey olmaz içinizi rahat tutun demek istemiştim

edmrcglu

iyileşti mi gözünüz benim gözümü de dün sokak kedisi çizdi kanlandı o bölge beyaz kısmı çizdi antibiyotik damla damlatıyorum sabah akşam gözüm bir de 5 dakikaya bir yaş akıtıyor kendini temizleme ve iyileştirme görevini de yapıyor sanırım

Minminik

ben bu kedi tırmığı hastalığını veterinerime sormuştum, ek olarak tetanozda sordum veterinerim her gün aşılı aşıız onlarca kedi tırmalıyor 10 senedir bir sorun yaşamadım diyerek içimi rahatlatmıştı, kendisi tetanozda olmuyormuş

theyusra

benimde kedim dişleriyle dudağımı yırtmıştı, ilk defa başıma geldiği için korkup hemen veterinerine sorduğumda hiçbir şey olmaz sadece dezenfekte et demişti yani size kedinizinden bir hastalık geçme olasılığı yok gibi bir şey ama şu an yaranız açık olduğu için başka türlü mikrop kapma ihtimaliniz var sadece, kısaca kediler kolay kolay hastalık bulaştırmaz hastalığa zemin hazırlar.

miloski

cok gecmis olsun fakat dudak göz kadar hassas degil yani burası biraz daha beyne yakın diye doktor endiselendi kedinin tırnağındaki enfeksiyon yapabilir diye antibiyotik hap içiyorum şu an zaten her yoldan enfeksiyon kapmamak için. umarım dediğiniz gibi kedimden bir şey geçmemiştir bu bakterinin kedilerin %50sinde olduğu söyleniyor ağızlarında bulunan bi bakteriymiş. umarım yoktur gerçekten baya üzgünüm korkum da çok fazla var

CalicoMinos

Veteriner kliniğe götür gözüne damla sıkılıyor benim kedim de gözünü yırtmış veteriner kendi kendine iyileşir dedi hemşire de damla sıktı internette vitaminler alabilirsiniz? Dr animol alabilirsiniz?

CakilYavrukus

Bir şey olmaz merak etmeyin. Sadece enfeksiyon kapmasın yeter. Eğer dediğiniz gibi olsa sağlam insan kalmaz bence. Ayrıca tüm ev kediler çok kez sahiplerini çizip ısırıyor zaten.

develi99

Bir şey olmaz.merak etmeyin, ama işim sağlam olsun diyorsanız devlet hastanelerinin kuduz bölümüne gidin gerekli her şeyi yapiyorlar. Siz gözünüze dikkat edin ..