Yavru Kedi Acil

yalkuzak

merhaba, İstanbul'da yaşayan arkadaşım yavru bir kedi bulmuş. veterinere gitmiş fakat fazla yaşamaz demişler. evde kendi ilgilenmeye çalışıyor fakat pek bilgisi ve tecrübesi de yok. ne kadarlık tam bilmiyoruz ama küçük baya. bu durumda ne yapılabilir, nasıl toparlayabiliriz? durumunun fotoğrafını ekliyorum.

3 CEVAP

Niye fazla yaşamasın ya hayret bir şey gayette yaşar iyi bakılırsa. Ben ve kardeşim 2 günlük 3 tane yavru kedinin 2 sini yaşattık. Veterinerlerimiz büyüdüklerinde %5 şans veriyoduk dediler ve çok şaşırdılar neyse bunu geçiyorum. Yavru 20 günlük falan gibi.

  • Öncelikle yavru kedi süt tozu almalısınız her 3 saatte bir taze hazırlayıp biberonla yüzüstü durdurarak içirilmeli. Sütün sıcaklığı iç bileğinize döktüğünüzde yakmayacak kıvamda olmalı.

  • vücut sıcaklığı çok önemli her öğünde sıcak su torbası yenilenip havlu ve benzeri bir şeye sarılıp yavrunun yanına koyulmalı.

  • genzine süt kaçmaması için kesinlikle sırt üstü beslenmesin dediğim gibi yüzüstü beslenmeli ama yine de kaçarsa yavruyu hemen baş aşağı tutup sırtı sıvazlanmalı.

  • yemek yedikten sonra yine geğirip gaz çıkarması için sırtı sıvazlanmalı.

  • her öğünde çişi nemli ılık pamukla poposunu nazikçe silerek yaptırılmalı.

  • aynı şekilde kaka yapması da denenmeli.

indovf

Arkadaşının yazdıkları bence iyi. İnşallah yaşar. İç parazit zaten gerekli, umarım veteriner yapmıştır. Neden ölür demişler anlamadım. Ben kedim sahiplendiğimde tuvaletini yapmıyor diye minik minik zeytinyağı içirdim. Dudağına elimle bulaştırıyordum. O temizlerken içmiş oluyordu. Fakat hemen sonrasında ishal oldu yani biraz aşırı olabilir bu. Siz veterinere sorarsınız. Bence de başka veterinere götürüp bilgi alın.

Zeytinyağı içirebilirsiniz biraz. Silme hareketiyle ılık nemli pamukla tahriş etmeden anne yalar gibi sürekli yapabilirsiniz. Kaka çok zor gerçekten. İnşallah yaşar yavrucak ya