Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Merhabalar,siteye yeni üye oldum.15 yaşındayım 3,5 aylık rus finosu cinsi köpeğimiz var 3 hafta önce ücretsiz sahiplendik.Köpeğimiz çok akıllı şimdiden otur,yat,bekle komutunu öğrendi.İlk 2 hafta geceleri çok ağladı bu sıralar alıştı ama.Şuan tek sorunumuz tuvalet.

Köpek evimizin arka balkonunda yaşıyor yalnız.arka balkon çoğu evin ön balkonu büyüklüğünde.Çok küçük değil.Gündüzleri neredeyse hiç sıcak olmuyor oda sıcaklığıyla aynı oluyor.O balkonda köpeğimizin aşıları bitene kadar pede alıştırdık.Ama odadan dışarı çıktığında her an gözetleyemediğimiz için çiş kaka kaçırdığı çok kez oldu.Bazenleri anlıyorum koklanıyor hemen kucağıma alıp götürüyorum tuvaletini yapıyor ama çoğu zaman her an gözetleyemiyorum bir anda yapıyor.

Ayrıca 2 haftadır aşıları bittiği için dışarı çıkarıyoruz.Ona rağmen kakasını hiç yapmadı,çişini de iki kere yaptı.Bugün mamasını yedikten sonra tam 1 saat parkta gezdirdim hiç oralı olmadı şapşik şapşik yürüdü eve geldik 30 dk sonra kakasını yaptı ve evde tekken 3-4 yere kustuğunu farkettim pazar günü mamasını değiştirdik eski maması petline dı zorla yiyordu bir parti yiyip geri bırakıyordu geri zorla ikna ediyordum yemesi için.Cuma günü de teyzemlerin evine gittik onların da 3 aylık terrier köpeği var bir baktım mama saati olmamasına rağmen iştahlıca yiyip bitirdi markasını sordum Pro Plan ın somonlu mamasıymış hemen aldık pazar günü eski mamasıyla karıştırıp verdim eski mamasını tek tek ayırdı ben de birşey olmaz dedim iki gündür sadece onu verdim kusma bugün biz yokken olmuş kusmuğu aynı maması gibi kokuyordu.

Sonuca gelirsek sorularım şunlar:

1-Köpeğimin mama değişimindeki sorun önemli midir.Şu an hali gayet iyi hareketli.
2-Tuvalet eğitimini nasıl yapayım benim kafamda kurguladığım çişini evin içindeyken balkona gidip pedine yapması kakasını da mamadan sonra pedine yapıp pedini değiştirmek günde 1 kez de yürüyüş yaparken çiş kaka ihtiyacını gidermesi?

Yardımcı olursanız çok sevinirim,saygılar.

15 CEVAP

theyusra

öncelikle ayrılık anksiyetesi çekmemesi için gece balkonda yatırmak mantıklı bir çözüm değil, önemli olan yatağınızda sizinle beraber yatmaması gerekiyor ayrıca fino gibi hem küçük bir cins hem de yavru geceleri kendini koruyamaz hastalanır husky/samoyed değil bu. daha sonra köpeğinize bir şekilde tuvalet eğitimi vermeniz zorundasınız, evdeyken pede dışarıdayken toprağa yapsın diye bir şey yok sadece köpeğin kafasını karıştırıyorsunuz bu onun için sizin koltuğa oturmasına izin vermeniz ama babanızın görünce kızması gibi bir şey sadece aldığı eğitimi karıştırmasına sebep olur ve depresyona dahi girebilir. eğer toprağa yapmasını istiyorsanız ki en sağlıklısı budur, günde en az 4 kere yavruyken gece de dahil olmak üzere 5 kere çıkarmak zorundasınız ve tuvaletini yaptığı yer sadece belirli bir bölge olmalı toprakta dahi yer belirlemek zorundasınız yani. eğer büyüyüne kadar evde eğitim verecekseniz onu köpekler için üretilen çim alanlarından almalısınız, çoğu sertifikalı köpek üreticileri 8 haftalık olana kadar yavruları eğitirken bu metodu kullanır çünkü ped sağlıklı bir şey değil, 7 aylık olduktan sonra toprağa yapmak için zorlandıklarında kafaları karışıyor ve ne yapacaklarını şaşırıyorlar o yüzden asla pedi önermiyorum.

blue_hpood

kka her konuda yardımcı olacaktır. köpeğinizi çok küçükken sahiplenmişsiniz, işiniz biraz zor. eğitimi satın almanızı tavsiye ederim. instagram ve youtube’dan inceleyip fikir edinebilirsiniz, kendileri yıllardır köpeklerle iç içe.

zibityus

kralailesi.com/arsiv adresinden ilgili videolara ulaşabilirsin

balkonda yaşıyor derken geceleri orada yatıyor gündüz tabi ki evin içinde bizimle oluyor geceleri de yanımızda yatarsa ayrıılık kaygısı olurmuş o yüzden balkonda yatıyor.Mamasını evin içinde yiyor.Her gün gezdiriyorum.Ama evin içindeyken pede gidip yapmıyor alıştıramıyorum yardımcı olursanız sevinirim 20 kişi görmüş

YagmurBecel

2 farklı ortama tuvalet yapması kafasını karıştıracaktır. Çiş pedinden vazgeçip düzenli saatlerde yürüyüşe çıkartarak çiş yaptırmanız daha mantıklı. 5 saat aralıklarla çıkartabilirseniz çok daha kolay atlatır bu süreyi. Yemek yedikten aşağı yukarı yarım saat sonra çıkartırsanız ( birkaç kereden sonra sindirim süresini sizde anlayabilirsiniz illaki yarım saat olmayabilir. ) kakasını da yapabilir. Evde tuvalet yapabileceği bir ortam sağlamazsanız dışarıda yapması gerektiğini anlayacaktır. Yada gezdirdiğiniz alanda başka köpeklerin dışkıları olursa orayı işaretlemek içinde tuvaletini yapabilir en kötü ihtimal. Köpekler birbirinin çişleri üstüne işaretlemeyi mutlaka yapar.

yardımcı olabilecek yok mu

yardımcı olabilecek yok mu 18 kişi görmüş geçmiş

Selinece

Merhabalar. Bahsettiğiniz sorunlar çok basit gözükse de düşünüldüğünde köpek sahibi için zor problemler. Ben kendi tecrübelerimi sizinle paylaşayım. Oğlumuzu sokaktan sahiplendik. İlk geldiği zamanlarda tuvaleti geldiğinde dış kapının önünde vıyklıyordu biz de anlayıp dışarı çıkartıyorduk fakat veterinerimiz aşıları olmadan dışarı çıkarmamamız gerektiğini söylediği için evde ped eğitimi vermeye başladık. Ped eğitimi biraz sabır ve istikrar gerektiren bir eğitim. Öncelikle köpeğinizi ve alışkanlıklarını gözlemleyip tanımanız gerekiyor. Benim köpeğim daha yavru olduğu için çişini bir anda yapmak yerine 4 5 kez damla damla yapıyordu. Ben de koklanmaya başladığında tuvaletinin geldiğini anlayıp hemen pedin üstüne yerleştiriyordum. İlk yerleştirdiğimde 1 2 damla yapıp hemen pedin üstünden çekilmeye çalışıyordu. Bu arada çişini doğru yere 1 damla bile olsa yaptığında ödül mamasıyla ödüllendirip aferin diyip sevmeniz gerekli. O pedin üstünden gitmeye çalıştıkça ben pedin üstüne koyuyordum tekrar onu. 5 10 inattan sonra kalan çişini de damla damla pedin üstüne yapıyordu. Tekrar aferin diyip ödüllendiriyordum tabiiki. Bu şekilde 3 4 günde ped eğitimini aldı. Yavru olduğu için aralarda illaki kaçaklar oluyordu. Böyle durumlarda yaparken görürseniz hayır diyip anında pede götürmelisiniz. Ama işi bittikten sonra görürseniz ona kızmanızın onun için hiç bir anlamı olmuyor o yüzden köpeğinizi ürkütmeden sadece orayı temizleyin. Gelelim dışarıdaki eğitimimize. Aşılarımızı olduk ve artık tuvaletini dışarıda yapmasını istedik. Başlarda dışarıya tuvaletini yapmadı dışarıda 2 saat gezinsek bile eve gelir gelmez pedine yaptı. Bu eğitimde de köpeğinizi ve sindirim boşaltım alışkanlıklarını bilmeniz gerekiyor. Bizimki yemeklerden yaklaşık yarım saat sonrasında kakasını yapıyordu pede. Yemek yedikten hemen sonra yürüyüşe çıkartıyordum. Toprak ve otların olduğu bir alana doğru gidiyordum ve orada oyalanıyordum. Bazen gider gitmez 2 3 dakika içinde tuvaletini yapıyor bazen de 20 30 dakika inatlaşmışlığımız var. O başka yere doğru tasmasını çekerdi ben gitmezdim orada beklerdim hep. Tuvaletini yaptığı anda da çok mutlu bir ses tonuyla aferin oğluma diyip hemen ödül maması verirdim. Bu ödül mamaları gerçekten de çok yardımcı oldu eğitimlerimize. 1 2 haftalık uğraştan sonra kakasını ve çişini dışarıda yapmaya alıştı. Evde yine de pedimiz yayılı. Gün içinde bazen çişini pedine yapıyor hala. Ha bir de bazı hasta olduğu zamanlarda (ishal olmuştu birkaç kere) dışarı yetişemeyip pedine yaptı kakasını. Benim için hiç sıkıntı olmadı böyle durumlarda eve yapması. Bir de size benim için çok önemli olan diğer bir konudan bahsetmek istiyorum. Ödül maması olarak lütfen dışarıdan reflexin bonacibonun falan hazır ödül mamalarını alıp yedirmeyin yavrunuza. Boyuna katkı maddeli, koruyuculu, renklendiricili plastik gibi mamalar. Eğer alabiliyorsanız britin ödül mamalarını önerebilirim ama onların da günlük alım miktarları oluyor. Eğitim zamanında bolca ödül maması kullanıldığı için kendiniz yapabilirsiniz. Biz ciğerli, meyveli (elmalı, muzlu) ve sebzeli ( kabaklı, havuçlu) ödül kurabiyeleri hazırlayıp onlardan verdik. Içerisinde şeker, tuz, koruyucu, katkı maddesi, renklendirici, ona kötü gelebilecek hiç bir şey olmadığı için küçük parçalara bölüp gün içinde çokça ödüllendirdik onu eğitim zamanlarında. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bol şanslar :)

Siz yanlış anladınız benim kafamda kurduğum çişini pedine yapacak,kakasını mama yedikten sonra dışarı yapacak diye düşünmüştüm ama sizin dediklerinize göre daha çok kafası karışabilir.Şu an pede alıştı yavaş yavaş evin içindeyken koklanıyor o zaman hemen kucaklayıp pedine götürüyorum yapıyor.Dışarı çıkarmak en iyisi ama şöyle dezavantajlar var.Öncelikle evimizin yakınında çim alan yok.Sitenin bahçesi gibi bir yer var orası da çalı çırpı dolu o gün ayağına birsürü şey battı zar zor çıkardım. Park olarak evimizin 5 km uzaklığında bir park var orası da sadece yürüyüş parkı çok ıssız bir yer geçen sene yaşıtım olan arkadaşımın köpeğini çalmışlardı.Bazen pitbull getirip salıyorlar o yüzden günde 4-5 kere tek başıma götüremem maalesef.Ailem de işte oluyor.

Dışarı yapmasının amacı yürüyüşse inanın her gün aksatmadan en az 1 saat köpeğim yorulana,sıkılana kadar yürüyüş yapıyorum.Evde kendisiyle yarım saat oyun oynuyorum.Mamasını hergün düzenli saatinde veriyorum.Elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum.

Siz yanlış anladınız benim kafamda kurduğum çişini pedine yapacak,kakasını mama yedikten sonra dışarı yapacak diye düşünmüştüm ama sizin dediklerinize göre daha çok kafası karışabilir.Şu an pede alıştı yavaş yavaş evin içindeyken koklanıyor o zaman hemen kucaklayıp pedine götürüyorum yapıyor.Dışarı çıkarmak en iyisi ama şöyle dezavantajlar var.Öncelikle evimizin yakınında çim alan yok.Sitenin bahçesi gibi bir yer var orası da çalı çırpı dolu o gün ayağına birsürü şey battı zar zor çıkardım. Park olarak evimizin 5 km uzaklığında bir park var orası da sadece yürüyüş parkı çok ıssız bir yer geçen sene yaşıtım olan arkadaşımın köpeğini çalmışlardı.Bazen pitbull getirip salıyorlar o yüzden günde 4-5 kere tek başıma götüremem maalesef.Ailem de işte oluyor.

Dışarı yapmasının amacı yürüyüşse inanın her gün aksatmadan en az 1 saat köpeğim yorulana,sıkılana kadar yürüyüş yapıyorum.Evde kendisiyle yarım saat oyun oynuyorum.Mamasını hergün düzenli saatinde veriyorum.Elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum.

Siz yanlış anladınız benim kafamda kurduğum çişini pedine yapacak,kakasını mama yedikten sonra dışarı yapacak diye düşünmüştüm ama sizin dediklerinize göre daha çok kafası karışabilir.Şu an pede alıştı yavaş yavaş evin içindeyken koklanıyor o zaman hemen kucaklayıp pedine götürüyorum yapıyor.Dışarı çıkarmak en iyisi ama şöyle dezavantajlar var.Öncelikle evimizin yakınında çim alan yok.Sitenin bahçesi gibi bir yer var orası da çalı çırpı dolu o gün ayağına birsürü şey battı zar zor çıkardım. Park olarak evimizin 5 km uzaklığında bir park var orası da sadece yürüyüş parkı çok ıssız bir yer geçen sene yaşıtım olan arkadaşımın köpeğini çalmışlardı.Bazen pitbull getirip salıyorlar o yüzden günde 4-5 kere tek başıma götüremem maalesef.Ailem de işte oluyor.

Dışarı yapmasının amacı yürüyüşse inanın her gün aksatmadan en az 1 saat köpeğim yorulana,sıkılana kadar yürüyüş yapıyorum.Evde kendisiyle yarım saat oyun oynuyorum.Mamasını hergün düzenli saatinde veriyorum.Elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum.

Siz yanlış anladınız benim kafamda kurduğum çişini pedine yapacak,kakasını mama yedikten sonra dışarı yapacak diye düşünmüştüm ama sizin dediklerinize göre daha çok kafası karışabilir.Şu an pede alıştı yavaş yavaş evin içindeyken koklanıyor o zaman hemen kucaklayıp pedine götürüyorum yapıyor.Dışarı çıkarmak en iyisi ama şöyle dezavantajlar var.Öncelikle evimizin yakınında çim alan yok.Sitenin bahçesi gibi bir yer var orası da çalı çırpı dolu o gün ayağına birsürü şey battı zar zor çıkardım. Park olarak evimizin 5 km uzaklığında bir park var orası da sadece yürüyüş parkı çok ıssız bir yer geçen sene yaşıtım olan arkadaşımın köpeğini çalmışlardı.Bazen pitbull getirip salıyorlar o yüzden günde 4-5 kere tek başıma götüremem maalesef.Ailem de işte oluyor.

Dışarı yapmasının amacı yürüyüşse inanın her gün aksatmadan en az 1 saat köpeğim yorulana,sıkılana kadar yürüyüş yapıyorum.Evde kendisiyle yarım saat oyun oynuyorum.Mamasını hergün düzenli saatinde veriyorum.Elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum.