Kedilerde Arka Patilerin Tutmaması,Yerde Sürünme, Emboli, Pıhtı Atmasıhk

Rapisa

Merhaba, bu konuyu açma sebebim yaşadığım kötü tecrübeyi başkalarının yaşamaması.bir kişi bile okuyup faydalanırsa mutlu olurum. Ne yazık ki veterinerlerin yapması gerekeni biz yapmak zorunda kalıyoruz :(
Semptomlar
*Acı acı bağırma
*Bacaklarını yerde sürüme
*Bacaklarda hissizlik
*Bacaklarda soğukluk
*Su içme fakat mama yememe
(semptomlar tek veya her iki bacakta da görülebilir)
Kedimin aniden, herhangi bir düşme, saldırı, darbe almadan arka patisi tutmamaya başladı. İlk önce telaşla ikisininde üzerine basamıyor sanmıştım fakat tek patiymiş. Hemen kedimi veterinere götürdüm fakat yanlış teşhis(zehirlenme) sonucunda bir gün kadar geç müdahale edildi. Böyle bir durumda ilk saatlerde doğru tedavi uygulanırsa kedinin eskisi gibi yürüme ihtimali çok yüksek, ne kadar geç müdahale edilirse sakat kalma, tek bacaktan diğer organlara yayılması ve ölüm riski oluşuyor.
Böyle bir durumda veterinerler, fip(aslında fipte bir anda bacakların tutmaması olmuyormuş), zehirlenme, kırık gibi hastalıklardan şüpheleniyor. Fakat malesef veterinerler emboli (damarın kalbin pıhtı atması sonucu tıkanması) hk yeterli bilgiye sahip değiller. Bu durumda kedinizi veterinere götürdüğünüzde eliyle bacağına giden damarın atıp atmadığını kontrol etmesi gerekiyor. Tedavi konusunda istanbul da yaşıyorsanız Avcılar da cerrahpaşa veterinerlik fakültesinde tedavi ettirebilirsiniz. Bunun dışında ist Maltepe de petmosfer kliniğinde ecem hn biliyormuş tedaviyi. (ben gitmedim araştırmalarım sonucu öğrendim).
Kedim yaklaşık 15 günlük tedavi sürecinde tek patisini kestirmek zorunda kaldık. Çünkü damar tıkalı olduğu için cilt dokusu beslenemiyor ve bacak derisi çürümeye başlıyor. Gerçekten oldukça zor bir süreç. Dilerim hiç bir hayvan ve hayvansever böyle bir şey yaşamaz.

3 CEVAP

Renklipati

Allah daha başka sağlık sorunu vermesin çok geçmiş olsun şifalar diliyorum okurken çok üzüldüm yanlış teşhis nelere mal olmuş kıyamam patisinin acısını çabuk unutur inşaAllah

theyusra

öncelikle çok geçmiş olsun umarım bir daha böyle bir şey tecrübe etmezsiniz ve en kısa zamanda eski mutluluğunuza kavuşursunuz, daha sonra umarım hiç kimse böyle bir şeyle karşı karşıya kalmaz ne olursa olsun en önemli şey her zaman sağlık 😞

Rapisa

Eğer kedinize emboli teşhisi konulmuşsa bunun sebebini araştırmalısınız. Benim kedimde kalp büyümesi varmış fakat yanlış hatırlamıyorsam troid kaynaklı da olabilirmiş. Kalp büyümesi teşhisi için ultrasonla bakılması gerekiyor