Yaş Mama

sarpyilmaz

Arkadaşlar kedim kuru mamasını düzenli olarak yiyor
Sizce arada bir yaş mama da vermeli miyim yoksa kuru mama yeterli mi vermeliysem ne sıklıkla ve nasıl vermeliyim mesela kuru yaş karışık falan mı yoksa sadece yaş mı

12 CEVAP

Cotontzu_Siri

Mümkünse sürekli yaş mama ile besleyin. Ne kadar sık verirseniz o kadar iyi. İstediğiniz şekilde verebilirsiniz. Benim her zaman desteklediğim beslenme şekli barf diyeti.

ursaminor

@Benim1kedimvar, bunu kendiniz mi gözlemlediniz yoksa internetten okuduğunuz bir bilgi mi?
Çünkü ben bu konuda gerçekten pek çok yabancı veterinerlik fakültesi araştırması ve bilimsel makale okudum.
Dişlerdeki tartar oluşumunun kuru mamalar tarafından şekli ve sertliği nedeniyle engellendiği tam bir safsata ve yalandan ibaret.
Kuru veya yaş mama fark etmeksizin, kedinizin dişlerini fırçalamazsanız dişlerde tartar oluşur ve çürür.
(köpeklerde de aynı şey geçerli).
Dişleri mümkün olan en sık aralıkta (günde 1 kere) fırçalamak şart.
Ayrıca tartar oluşumunu önleyici sıvıları sularına karıştırmak gerekiyor.

Diğer türlü o dişleri korumak mümkün değil. Bu kuru mamalar tabakta biraz fazla kaldığında bile yağlanıyor. Dişlere hiç zararı yok mu sanıyorsunuz?
Ben kedisinin ağzını her gün kontrol eden ve her gün düzenli yaş mama veren biri olarak, hiç tartar görmedim ağzında kedimin.

Benim1kedimvar

Kac aylik
Daha once hic vermediniz mi

sarpyilmaz

2 Aylık kedim

Benim1kedimvar

Sürekli yas mama ile beslendigi zaman dislerinde resmen tartar olusuyor .

Cotontzu_Siri

Yavruyken yaş mama ile beslemek daha sağlıklı. İmkanınız varsa benim gibi de yapabilirsiniz.

Zeynooo

Şu oranı fazla olduğu için yaş mama arada bir verin .

Benim1kedimvar

Ursaminor
Kendi kedim de yaşadım hasta olduğu için sürekli yaş mama ile beslemek zorundaydım ve dişlerinde kalıyordu ve tartar oluşuyordu sonrasında yaşdan ve kuru mamaya geçtiğimde bu hiç kalmadı şuan dişleri eskisi gibi temiz.

Notcuk; kedim otları hep yan çekerek yiyor . bununda faydası olmuş olabilir.

Cotontzu_Siri

Otlardandır o

TarcinBey

Ben vermeyi bıraktım yaş varken kuruya pek bakmıyor hafta da bir kez bir çay tabağı kadar veriyorum

mia1598

biz yaş mamyi haftada 1-2kere veriyoruz çünkü kuru mama diş sağlığı açisindan daha iyi diye biliyoruz

yasement

Arada bir sert et parcalari vermek ikisinden de daha faydali dis sagligi icin