Gözleri İltihaplı Yavru Kedi

Merhaba bahçemizde doğum yapan kedilerden birinin 2 yavrusu oldu şuan 27 günlükler. Birinin gözleri açılmasına rağmen diğeri açamıyor çok kurumuş göz kapağı çapak gibi. Ben ılık çayla yumuşatıp o yara kabuğunu kaldırdım. Resmen iltihap fışkırdı temizledim gözünün biri açıldı. Yavrum resmen diğerini de açayım diye yanıma geldi diğerinide açtım. Şuan iki gözü açılınca diğer kardeşi gibi yürümeye başladı hep yatıyordu gözleri kapalıyken. Şimdi bu iltihaplanma devam eder mi tekrar kapanmaması için bir öneriniz var mı? Kendim yapabileceğim birşey ise damla damlatmak vs gibi şeyler ben yaparım. Ama farklı bir çözüm için veteriner gerekiyorsa annesi izin verir mi götürmeme 3-4 saat. Ve saat diliminde beslenmesi gerekebilir mi? Yardım lazım

5 CEVAP

simbakedi

annesinin izin verecegini hic sanmiyorum veteriner konusunda. eger gozleri pislenirse siz cayla silmeye devam edin bence bir sure daha annesiyle buyusun. eger annesi emziriyorsa sizin ekstra bir besleme yapmaniz gerekmiyor yavrular icin anne icin yeterli besini saglayin sadece. eger kediyi veterinere gotururseniz ve annesi bakmayi birakirsa o zaman veteriner kedinin yasina gore nasil ve ne siklikla beslemeniz gerektigini aciklar. ama sanmiyorum iltihaplanmamin devam edecegini. ayni seyi arkadasim da yasadi cayla silince gecti her sey. belki birkac gun daha silseniz iyi olabilir iyice temizlensin diye

Ahmetemind

Eğer tekrardan iltihaplanma başlarsa veterinere götürmenizi tavsiye ederim. Annesinden gizli bir şekilde almanız lazım yavruyu. Annesi siz veterinerdeyken yavrunun kaybolduğunu fark edip arayabilir, ancak geri getirdiğinizde mutlaka yavruyu kabul eder. Etmezse kedinin doğum yaptığı örtü duruyorsa o örtüyü yavrunun üstüne sürüp kokunun sinmesini sağlayabilirsiniz. Bunun işe yaradığını defalarca gördüm. Yine de annenin hiçbir şekilde kabul etmeme durumuna karşı kedi süt tozu ve biberon seti almanız iyi olur.

Aslında göz iltihaplanması için gentagut ve terramycn gerçekten mucizevi tedavi sağlayan ilaçlar. Özellikle gentagutu birçok kedi de kullandım ve sonuç hep olumlu oldu. Fakat 27 günlük bir kedide kullanımı riskli olabilir. Eğer yavruyu anneden ayıramıyor veterinere götüremiyor iseniz, veteriner hekimleri arayıp bu damlayı yavruya verip veremeyeceğinizi sormaya çalışabilirsiniz

FGYE

çay pansumanından sonra tobrased diye damla var eczaneden 12 tl civarı ondan alın sabah akşam 4-5 gün devam edin iyileşecektir. ben çevremdeki bütün kedilere uyguladım sonuç süper birde çay pansumanı yaparken her göz için ayrı pamuk kullanın her göze 2 damla yeterli olur

Son bilgi: göz damlası aşırı işe yaradı göz kapanması büyük bir farkla durmuş ama yinede damlaya devam

Gentagut göz damlası aldım. Çayla temizlediğim göze gentagut damlattım. Yarın tekrar yapcam bir süre düzenli devam edicem. Benim kedilerim olsa annesinden ayırıp götürebilirdim ama sokak kedisi yavrusu bu annesi hırçınlaşabiliyor. 🥺🥺🙏