Bir Kedinin Aylık Masrafı Ortalama Ne Kadar?

Sorum üstte cevaplarsanız sevinirim.

14 CEVAP

simbakedi

gercekten iyi bir bakim indirimlerle 400 tlye yakin oluyor. ama bu her ay 400 vereceksiniz diye degil. mesela kendimden ornek veriyim:
-nd kitten tavuklu narli 5kg: 300 tl . yaklasik 2 ay gider benim kedime aylik 150 cepte
-aylik kum masrafi: 2 ayda 60tl lik kum kullaniyoruz. feles tozsuz. aylik 30 cepte
-aylik yas mama alisverisi: 25 tl tutuyor ortalama gimcat kitten jelly ile
205 tl etti bile. bunlara yilda 1 karma asisi, 2-3 ayda bir ic dis parazitleri, malti, vitamini, bir sorun olsa ilaci vs diyince gercekten boldugunuz zaman ortalama 380-400 tl arasi fiyat cikiyor. bunu daha uyguna ama yine guzel icerikli mamalarla 300-350 tl bandina indirebilirsiniz. eger birden cok kedi bakilmiyorsa evde bence bu banttan dahs dusulmemeli. ilerde veteriner masraflari olarak cikar diye dusunuyorum. tabi 18 sene ev yemegi yiyip saglikla yasayan kediler de var ama bir elin parmagini gecmez. o yuzden maalesef masrafli seyler

Bu sorunun cevabı çok afaki olur. Benim kedilerimden biri mama ve kumdan baska bişe istemez masrafı yok denecek kadar az. Ama bir kedim rüzgardan nem kapar zaten astım hastası ve bagısıklığı düşük sık sık hasta olur. İkisinin masrafı arasında dağlar kadar fark var. Aradaki farkla 3 kediye daha bakılır öyle söyleyebilirim. Veteriner masrafları en korkmanız gereken şey. Mama iyisinden alsanız ayda 100 kötüsünden alsanız ayda 50-60 tl eder ama veterinerlere düştünüz mü size acıyan acısın :D o tahlili bu tetkiki içi dışı karması derken.... İlaçlar zaten şaka gibi. Ben size ortalama derecede bakılan, normal sıklıkta hastalanan ( hiç hasta olmayan kedi yok en iyisi yılda 1 arıza çıkartır), çok çok fazla oyuncak vs vs alınmayan bir kedi için masrafı ayda 300-400 ü geçer diyeyim. Bazı aylar mama kum ile yırtarsınız bazı aylar ise ek gıda vitamin alısverisi veteriner ziyareti ile o miktar ayda 1000i geçer.

meowhun

Suzionline sayfası detaylıca incelemişti bu konuyu okuyabilirsiniz

https://www.suzionline.com/kedi/kedi-bakim-masraflari-2021-aylik-ve-yillik-maliyet/

Zegodogo

Birde eşyaları set olarak almanızı öneririm öyle daha ucuz oluyor

Ceyday

İlk aldığımda 800-900 arası masraf yapmıştım eşyaları oyuncakları maması kumu herşeyiyle ben ayrı ayrı aldığım için fazla oldu set olarak alırsanız daha uygun tutar genelde mamasını kumunu buradan alıyorum indirim olduğunda ********dan petshoplardanda aldığım oluyor kedim 18 temmuz 2020 den beri benimle ve o zamandan şuana kadar petlebiden yaptığım alışveriş 2000 tl tutmuş bunun dışında aşı ücretleri vs de var tabii, ama ayda ortalama 300 tl harcıyorum bazen geçtiğide oluyor

Lils

Bence biraz abartılmış burdaki değerler. Mama olarak mystic kullanıyorum, memnun sayılırım ama Dr. Sacchi ile birebir aynıymış sanırım. İlerde bozita, golosi denemeyi düşünüyorum. Ayda 1.5 kg yiyorlar ortalama. Kilosu 40 olsa 60 TL içeriği iyi bir mama(ki bozita -kg 35'ten başlıyor- ve golosi kg 21 TL'den başlıyor) kum litresi 2.5 pro line, lindo; litresi 2 liraya magicsand (pro line daha iyi bence) alabilirsiniz. Ayda 10-15 litre kullanırsınız en fazla aşırı takıntılı değilseniz. Malt yerine çim ve haftada 1 yaş mama (felicia konserve içerik olarak iyi. whiskas ve felixten uzak durun belki Ayda 1 verebilirsiniz ama o fiyata değmez) ben neredeyse her gün ek gıda veriyorum haftada 1 yoğurt. Onun dışında et. Bu yüzden yaş mama ödül gibi bizim için. 40mama+30kum+ 25 yaş mama iyi bir bakım ve daha ucuz bile olur. Günde 2-3 liraya kedi bakabilirsiniz

putmeinatrance

Merhaba, mama olarak Proplan kullanıyorum 3 kg mamayı 200 TL veriyorum yaklaşık 2 ay civarı gidiyor kum olarak reflex kullanıyorum indirimi takip ettiğimde tanesi 50 TL buluyor haftada bir yaş mama veriyorum 4 tanesi 30 TL
Aylık 180-200 TL tutuyor diyebilirim arada oyuncak alıyorum kedim yavru olduğu için malta henüz başlamadım ek olarak onuda almak gerekiyor

psabrk

Sizin kendi bütçenize,imkanlarınıza göre bu masraf değişkenlik gösterebilir.
İlk önce siz ben kedimin maması,kumu için şu kadar ayırırım demelisiniz.

1Elif

Allah hastalıktan korusun. İlaçlar, tedaviler, özel mamalar çok pahalı :(

Lils

Ben ayda 50-60 lira civarı harcıyorum ortalama.

Palyaco

Aylık 300 tl mamasi kumu ödül mamasi malt yas mamasi puding hepsi 300 tl

Lils

Bu arada üstte abartmak ile bahsetmek istediğim kediye çok fazla masraf yapmak. Her ay vitamin, malt vs. 300'ü geçer zaten. Burda minimum değerden bahsediyorum. Yeni sahiplenecek birini korkutmak gibi oluyor.

Nasıl bakacağınıza bağlı. Nd mamayı önceden 140 a alırken şuan 160 a çıktı. Sadece mama ve kum ayda 200-250 eder(iyisinden alırsanız) ilk zamanlar veteriner alı fiyatları büyük ilde 500-600 tl yi buluyor. Daha sonra kediniz sağlıklıysa sorun yok. Ama yukarıdaki arkadaşında dediği gibi havadan nem kağan bir kediniz olursa veterinere verdiğiniz paranın haddi hesabı olmuyor

indovf

Bu çok değişken. Kendim için, ayda 60 lira kuru mama 10 lira kedi kumu 10ar liradan iki kere ödül çubuğu ve 5 lirdan bir yaş mama. 95 lira. Fakat kedi çimi,malt ,vitamin alanlar da var. Bana gerekmiyor. Oyuncakları , aşıları (2 ayda bir 90 lira +yıllık aşılar) kısırlaştırması da var.