Nd Mama Tüy Yumağı Yapar Mı?

Bmcurkus

Uzun zamandır nd narlı yavru kedi maması kullanıyoruz.Kedim bu sıralar çok su içiyor kendini temizliyor fakat çok fazla da tüy kusuyor bu mamasından dolayı olabilir mi diye düşünüyorum.İlk aylarda proplan kullanıyorduk yavruyken hiçbir sorun yaşamadık ama soru işareti oluştu aklımda ://

7 CEVAP

mrcasper

Tüy yumağı kedinin kendini temizlediği tüyleri yutmasından dolayı oluşur bu problemi çözmek için malt ve ya kedi çimi kullanılmalı mama ile uzaktan yakından alakası yok.

miyav88

başlık yanlış öncelikle mamanın tüy yumağıyla alakası bile yoktur kediler kendilerini temizleyen hayvanlardır dolayısıyla her yaladığında kendisini dilindeki tüyler midesine gider ve bir süre sonra yumak şeklinde olur idrar yoluna ya da kusması için ya malt macunu ya da kedi çimi ama kedi çimi önermem kusması iyi değil çünkü malt macunu verirseniz daha iyi olur iyi günler..

Mama tüy yumagı yapmaz elbette ama bazı mamaların lif içeriği düşük olduğu için, tüy yumaklarını dogal olarak attırmakta yetersiz kalabilir. Macun ile desteklerseniz sorunu büyük oranda çözersiniz.

indovf

Her zaman ND kullanan kedim bir kez bile tüy yumağı kusmadı. Malt ve ya çim yedirmiyorum üstelik. Elbette bunu sağlayan mama demiyorum ama soruna da yol açmaz

BellaMia

@İndovf merhaba kedinizin tüy kusmaması tüy yutmadığı veya bunu dışkıyla dışarı attığı anlamına gelmez mutlaka kendini yalıyor ve tüt yutuyor kediniz tüyü kusmuyorsa mide yada bağırsakta kalıyor da olabilir ilerleyen yaşlarda büyük sorunlar yaşayabilirsiniz ameliyat gibi ama olmayadabilir buna yol açmamak için en garantisi malt yedirmek

Mama tüt yumağı yapmaz ama tüt dökümşne neden olursa kendinş daha fazla yalayacaktır bu da tüy oluşumunu arttıracaktır malt kullanın

Soruyu yanlış sordu bence