Maltese Cinsi İçin Kullandığınız Mamalar

End_19

Maltese cinsi köpeği olanlar hangi mamayı kullanıyorsunuz.
Göz akıntısı
İştahla yiyor mu?
Ağız kokusu
Dışkıda koku, miktar ve kıvam
Olarak yanıtlar mısınız? Şuan aklıma gelen başlıklar bunlar benim kızım 9 aylık ve çok iştahsız mama konusunda. Brit care tahılsız mama ile göz akıntısı sorununu çözdük ama bu mama ile başka sıkıntılarımız var. Sizlerde kullanıp memnun olduklarınızı söylerseniz sevinirim.

8 CEVAP

mrcasper

Royal Canin, Pro Plan, Hills kullanabilirsiniz bu mamalar kedilerin ve köpeklerin afiyetle yediği sağlıklı premium segment mamalardır çoğu veteriner de bu mamaları önerir

End_19

Saydıklarınızın içinden proplanı kullanmıştım yavruyken ama onu yemedi ve malesef göz akıntısı çok yaptı. Maltese cinsinde ki en büyük aıkıntıda göz akıntısı ve iştahsızlık her mama yaramıyor malesef

End_19

Pek yazan olmadı soruya ama ben kendi değerlendirmemi belirteyim.
Brit care tahılsız somonlu (üzerinde maltese resmi olan) Mamayı be birebir yaklaşık 1 aydır kullanıyorum. İçerği çok iyi biotin oranı yüksek. Demir, bakır, çinko vs değerleri düşük. Bu nedenle;
gözlerde lekelenme sıfır, hiç yok.
Ağız kokusu yok
Kakası açık kahve, bütün ve kovamı çok iyi sadece biraz ağır kokuyor.
Tüyleri yumuşak parlak ve tüy dökümü yok
Tek sıkıntısı yemiyor aynı içeriğe sahip olan geyiklisinide aldık belki onu yer diye bunuda sevmedi. Şuan zorla yedirmeye çalışıyoruz ama bazen inat edip 2 gün yemediği bile oluyor.
Bizim koz mama konusunda biraz sıkıntılı bu nedenle biraz daha sabredip yedirmek için uğraşacağız.

End_19

Nd balkabaklı tahılsız somonlu pupy olanını 4 ay kadar kullandık.
Çok iştahla yedi
Ağız kokusu yoktu
Tüyleri dökülüyordu çok artırdı dökümü
Kaşıntı yaptı
Kakası 3-4 günde bir cıvık oluyordu ve tüylerine yapışıyordu
Güzlerinde çok fazla akıntı oldu

End_19

Proplan somonlu pupy. Bunu anne sütünden kesilince kısa süreli kullanabildik yememişti.
Kulladığımız süreçte;
Kaka kıvamı iyyidi ama çoktu kakası
Gözlerinde çok fazla akıntı vardı

sultansbutler

eğer bütçeniz varsa çiğ beslemeye geçmenizi öneririm. hızlı bir geçiş olmaz, araştırmanızı iyi yapmanız gerekir ve Türkçe kaynaklar sınırlı olduğu için ingilizce de gerekiyor. ama verebileceğiniz en iyi mama çiğdir. benim bu tip bir mama hazırlamaya, araştırmaya vaktim yok derseniz instadan raw for us sayfasına bir bakın. hazır çiğ mama satıyorlar. ne yaptıkları konusunda da oldukça şeffaf olduklarını düşünüyorum. ayrıca birçok veteriner ve uzmanlarla canlı yayın yaparak bir çok konuya değiniyorlar. burdaki videodan kuru mamayı zenginleştirmenin 10 yolu çiğ beslemeye geçmeden en azından mamayı zenginleştirmenin yollarına bakabilirsiniz. başka bir yol da kuru mamasına et oranı yüksek hazır ya da evde yapılmış yaş mama katmak olabilir.

End_19

çiğ beslenmeyi önceki köpeğimde boxer cinsiydi onda uzun süre kullanmıştım ve dediğiniz gibi epeyde memnundum. Ancak maltese kızımda kısa süreli denedik ama istediğimiz sonuçu elde edemedik malesef.
Göz akıntısı sıkıntımız çok oldu ve kemik temini konusunda da biraz sıkıntı yaşadık. Malesef küçük ırk olduğu için her kemiği
kullanamıyoruz. Sanırım oran olarakta çok tutturamadık cıvık kaka sıkıntımız oldu malesef.
Tabi en büyük sıkıntıda biraz mız mız olduğu için hem hazırlama hemde yedirmede problem oluyordu. Bazı zamanlar çözdürüyorduk ama yemiyordu atmak zorunda kalıyorduk.

End_19

Kısacası kuru mamanın pratikliği şuan için daha cazip geliyor bize