Scottish Vs British

Phoenix3

Hiçbir işime yaramayacak bir soru ama merak ediyorum Scottish Straight ve British Shorthair arasında ne fark var ve nasıl ayırt ediliyor?

11 CEVAP

tyguler

konuyla pek alakalı degil ama scottish straight kedilerde de foldlardaki gibi eklem sorunu oluyor mu

hem british hemde scottish straight kedim var ama ikisi arasında bende fark bulamıyorum

Britishler daha yuvarlak hatlara sahip, scottish straightlerin kulakları daha yukarı bakar.

@tyguler normalde scottish straightler sağlıklıdır scottish straightler hastalık yapan fd genini bulundurmazlar ama bazı straight olarak adlandırdığımız kediler aslında folddur kulaklarında ki kıvrım çok az olduğu için straight olduğu sanılabiliyor dışarıdan bakınca anlaşılmıyor.

Scottish Fold anne - Fd+ fd
Baba (her hangi dik kulaklı bir kedi) - fd + fd
Çiftleşmedinde 2 olasılık vardır.
Yavru1 - Fd+fd fold
Yavru2 - fd+fd straight
Gerçek bir straightte hastalık yapan gen yoktur.
(büyük harf ile yazılan Fd hastalık yapan ve kulakların kırık olmasını sağlayan gendir)

Oqrenerde06

British Shorthair kedilerde kulaklar daha yana bakar konumdadır. Scottish Straight kedilerde ise daha kedigillere benzer şekilde kulaklar yukarı doğru konumlanmıştır. ... Yine Scottish Straight bir kedide alın çene arası mesafe çok az bir orantıda da olsa daha kısadır. Buda yüze o bebeksi ifadeyi vermektedir
Scotish fold Ve Scotish Straight ÇİFTLEŞMESİ SONUCUN DA ÇIKAR Scotish straightler çoğu dik kulaklı yuvarlak hatlı kedi brtish değildir british kedilerin ataların ataları farklı gene sahip olmaksızın sadece british genini taşıması gerekiyor orjinal safkan british olması için bu da türkiye de nadir bulunuyor seçereli olarak. Daha çoğu sahip kedisini british olduğunu sanıyor ve çoğu veterıner hekım scotish straight kedi cinsinden dahi haberi yok her dik kulaklı kediyi british sanıyorlar bize bile ısrarla veterıner british safkan dediği hal de erkek kedime biz bu algıya inanmadık çünkü geninde scotish fold var safkan olamaz ve dediğimiz gibi 4 atası british olmalı safkan olabilmesi için.
SONUÇ : CİNSİ TEKİRİ SOKAK KEDİSİ SONUÇTA HEPSİ CAN SOKAKTA DA BAKTIĞIM BİR SÜRÜ MELEK VAR HEPSİ İYİ Kİ VAR. 😍

Oqrenerde06

@tyguler maleseff fd geni onlarda da mevcut tek farkları scotish foldlar dan farkı dik kulaklı olmaları yani onlar da eklem rahatsızlıklarına yatkınlar. Glukozamın D vitamini ve kalsıyum desteği yapmak lazım kemik suyu et suyu vs takviyeleri yaparakta destekleyebilirsin.

Thekedi

Britishler İran kedikerinden gelir, scottishler britishlerden. Scottish’lerin atası Susie adında bir kedidir, Susie ilk kırk kulaklı kedidir. Britishlerden farklı olarak kulaklarından dolayı başka bir ırk adı veriliyor.
William Ross(ilk scottish fold yetiştiricisi) ilk olarak ona bir tavşan ırkının görünümünden esinlenerek lop kulaklı adını vermiştir. Fakat sonra kayıtlara Scottish fold adıyla geçmiş ve tanınmıştır. Britishlerden tek farkı kulaklarının kıvrık olmasıdır.

Scottish straight ismi ise şöyle çıkıyor. Scottish foldlaırn hastalıkları çok geçmeden anlaşılınca bu hastalıklı genetiği british soy hattına bulaşmaması için çıkıyor. Foldlarda doğan kırık kulaklı olmayanlar gene british diye geçiyordu ve Britishlerin bu kedilerle çiftleşmesi tehlikli olarak görülüyordu. Aslında dik kulaklı doğan yavrular sağlıklıdır hastalık yapan gen onlarda da olsa kulaklı onlarında kıvrık olurdu ama şöyle bir durum oluyor; bazı yavruların kulaklarında ki kırık çok az olduğu için straight olduğu sanılıyor asıl da foldlar ama fenotipinde fark edilmiyor. İşte bu da diğer cinsleri tehlikeye atıyordu bu dik kulaklı kaldığı sayılan kedileri diğer cinslerle ayırmak gerekiyordu yoksa fark edilmeden hastalık yapan gen diğer cinslere geçme olasılığı vardı.

İkisini ayırmak oldukça zordur zatan aynılar ama fenotiplerine yönelik yapy seçilimden dolayı britishler biraz daha yuvarlak surat ifadesine sahiptir. Ben böyle biliyorum🤷‍♀️

Seymaaacaan

Geninde fold olan her kedi acı çeker. Foldların acı derecesi straightlere göre daha fazladır sadece

theyusra

en sevdiğim konu hahhaha britishler saf, sağlıklı bir ırktır ve scottishlerin atalarından biridir. scottishlerin birkaç tane daha atası vardır ama dediğim gibi britishler bir tanedir. britishlerin yanakları daha tombik olur ve vücut hatları daha belirgindir.

Oqrenerde06

British Shorthair kedilerde kulaklar daha yana bakar konumdadır. Scottish Straight kedilerde ise daha kedigillere benzer şekilde kulaklar yukarı doğru konumlanmıştır. ... Yine Scottish Straight bir kedide alın çene arası mesafe çok az bir orantıda da olsa daha kısadır. Buda yüze o bebeksi ifadeyi vermektedir
Scotish fold Ve Scotish Straight ÇİFTLEŞMESİ SONUCUN DA ÇIKAR Scotish straightler çoğu dik kulaklı yuvarlak hatlı kedi brtish değildir british kedilerin ataların ataları farklı gene sahip olmaksızın sadece british genini taşıması gerekiyor orjinal safkan british olması için bu da türkiye de nadir bulunuyor seçereli olarak. Daha çoğu sahip kedisini british olduğunu sanıyor ve çoğu veterıner hekım scotish straight kedi cinsinden dahi haberi yok her dik kulaklı kediyi british sanıyorlar bize bile ısrarla veterıner british safkan dediği hal de erkek kedime biz bu algıya inanmadık çünkü geninde scotish fold var safkan olamaz ve dediğimiz gibi 4 atası british olmalı safkan olabilmesi için.
SONUÇ : CİNSİ TEKİRİ SOKAK KEDİSİ SONUÇTA HEPSİ CAN SOKAKTA DA BAKTIĞIM BİR SÜRÜ MELEK VAR HEPSİ İYİ Kİ VAR. 😍

meowhun

British shorthair ırkı aslında sanıldığının aksine Türkiyede safkan bulmak kolay değil secereli olanlar minimum 10 15 binden başlıyor. Scottish straight ise scottish fold ve straight ya da british ve fold eşleşmesinden doğan kedilere deniyor. Kulak şekli ve yüz tipinden genelde kolayca anlayabilirsiniz farkı, internette bununla ilgili aratırsanız farkları gösteren görseller bulunmakta.

fold kedimde oldu ama malesef yanlış çiftleştirmeden öldü karaciğer yetmezliği çıktı seceresiz fold almayın yaa sonra insan çok üzülüyor