Köpek Sahiplenmek

Kediasigi4

Yakın zamanda değil ama 1 yıl içinde falan bir köpek almak istiyorum. 1,5 yaşında bir kedim var kediler ve köpeklerden hoşlanmıyor ama köpek yavru olursa alıştırabileceğimi düşünüyorum. Apartmanda oturuyorum bu yüzden küçük ırk bir köpek düşünüyorum. Büyük ihtimalle 0 numara maltese terrier falan olacak. Oldum olası köpek gezdirmeyi çok sevmişimdir hatta kedimi de sırf bu yüzden dışarı alıştırdım sjsossksosm. Annem 2-3 ay çıkarırsın sonra bahane bulursun köpeğin tüm işleri bana kalır diyor. Ama ben gerçekten köpekleri çok seviyorum böyle olmayacağına eminim. Köpek bakımı zor mu aslında biliyorum nasıl bakıldığını ama yine de köpek sahiplerinin de yorumlarını merak ediyorum. Özellikle kedi ve köpeği birlikte bakanlar deneyimlerini paylaşırlarsa çok sevinirim ❤️

3 CEVAP

köpek birkaç tırmık yiyebilir başlarda ama sonra ne olur bilmiyorumdaha önce kedimi 1 haftalığına bir köpekle tanıştırdım sahibi tatile gitttiğ zaman tırmık atmıştı oysa o kadar uysal bir kedidir gerçi köpeğin hal ve tavrına görede değişir

puglife

Seçtiğin köpek ırkı mutlaka diğer hayvan cinsleriyle iyi anlaşabilen bir ırk olsun. Aksi takdirde evde baya zorluk yaşayabilirsin. Irklar hakkında araştırma mutlaka yap. Kediyle alışması zaman alabilir fakat o ikisini hemen yalnız bırakmamanda fayda var, ne kediye ne de köpeğe ciddi bir zarar gelsin istemeyiz. Pug cinsi köpeğim var, kedi beslemiyorum ama izlediğim, araştırdığım ve çevremden gördüğüm kadarıyla bazı pug cinsi köpekler evde kedi ile beraber yaşayabiliyor. 2 kedi, 1 pug ile evde yaşayan bile var. Fakat bazıları da hiç iyi anlaşamıyor. Bu biraz da köpeğin kendi özelliklerine bağlı. Kedinin yaşı çokta küçük sayılmaz, daha küçük olsa belki alışması daha kolay olabilirdi. Kedinin köpeklere olan tutumu nasıl, bunu da göz önünde bulundur. Sokaktaki köpeklerle ya da çevrende köpeği olan birisi varsa ona oturmaya giderek kedini bir köpekle aynı ortamda bulundurmaya çalışabilirsin, tabii ki kontrollü bir şekilde yap bunu. Tercihen de sahibi olan bir köpekle yap. Haricinde bazı köpekler kedi kumuna girmek isteyebiliyormuş, bu durumları pek yaşamadığım için yorum yapamayacağım. Köpek beslemenin nasıl bir şey olduğuna gelirsek; gayet güzel. Sokağa çıkarma konusunu çok dert edersen ya da edenler varsa egzersiz ihtiyacı daha düşük olan bir ırk tercih edebilirsin. Böylelikle dışarı çıkma ihtiyacı azalır. Aşıları tamamlanana kadar köpeği dışarı çıkarmaman gerekiyor zaten, bu yüzden köpeğin henüz yavru olursa ped ya da gazete ile tuvalet eğitimini sağlayabilirsin. Çıkaramadığın zamanlarda da tuvalet ihtiyacını bu şekilde giderir böylelikle. Tercihen balkonlu bir evde yaşıyor isen, tuvalet alanını balkonda tutmaya çalış. Evin içinde olması ne hijyen ne de görüntü açısından hoş değil. Evde yalnız kalma sorunu çeken çok köpek var ama kedinin olması bu yönden bir avantaj olur eğer anlaşabilirlerse. Bu sayede bu tarz bir sorunla karşılaşmazsın. Irkına göre eğitilebilirlik seviyesi ve inatçılığı değiştiği için ne kadar sürede eğitebilirsin bilemiyorum ama istikrarlılık ve emek gerektiren bir şey. Hiçbir köpek öyle kolayca öğrenmiyor. Köpeğinin ırk olarak genetik hastalıklara yatkınlığı olabilir, veteriner zamanlarını ve kontrollerini aksatmamak gerek. Dişlerinin kaşındığı dönemler bazı köpekler ev eşyalarını kemirme eğiliminde olabiliyorlar, bunlara dikkat etmek gerek. Eğer yatağa ya da koltuğa çıkmaması isteniyorsa en başından bu eğitimi vermeli ve her zaman tavrını korumalısın. Bir kere çıkarırsan, izin verirsen bu kez kuralı çiğneyebileceğini düşünecektir. En zorlu kısım eğitim kısmı sanırım, sonrası tamamen sevgiyle alakalı diye düşünüyorum.

End_19

Maltese sahibi olarak söylüyorum lütfen dikkat et maltese cinsi çok hassas kedin zarar vermesin. Genel olarak tanışma kısmından sonra maltese de sıkıntı yaşamazsın benim kız hayvanlarla çok ilgilenmiyor işi gücü bizle.