Süt Zararlımı

esEcrin_26

Süt kediler için zararlımı laktozsuz mu laktozlumu alınmalı cevap verirseniz sevinirim ve kendi soruma kendim cevap vermiş gibi olcam ama babama sorunca biz kedileri sütle büyüttük hiç bir şey olmuyo dedi. Bide sizlere soriyim dedim yağlımı alınmalı yağsızmı

12 CEVAP

septikbaykus

Yağlı ile yağsız arasındaki fark yüzdesel olarak 3 falandır. Yavru ve büyüme çağındaki kedi için sütün yağı çok önemli bir kriter değil BENCE. Asıl nokta laktoz kısmı. Zararlı mı ? kısmı birazcık karışık. Öldürüp süründürmüyor ama laktoz intöleransı tıpkı insandaki gibi bağırsak florasını bozabiliyor , gaz yapabiliyor yahut hazımsızlık vs sorunu yaşatabiliyor.

Düzenli süt içip ölen kedi yok ki babanızın dediği de tam olarak buna çıkıyor aslında

Poncimin

Bildiğim kadarıyla kediler büyüdükçe laktoza karşı hassasiyetleri artıyor. Sütün içerisindeki laktozu kediler sindiremez ya da sindirmekte güçlük çeker. Çok verilirse kedileri ishal yapar, hazımsızlığa sebep olur. Ben verilmesini tavsiye etmiyorum, ama illa vereceğim derseniz laktozsuz ibaresi olsun ve laktozsuz olmasına rağmen hafif sulandırıp verin. Eğer elinizde normal, laktozsuz ibaresi yazmayan bir süt varsa su miktarını artırıp verin.

Süt yerine kedilere yoğurt, kefir vermek daha faydalı. Okuduğum kadarıyla bu ürünler mayalanırken, içerisindeki laktozun büyük bir çoğunluğu gidiyor. Özellikle kefirde laktozun çok az olduğunu okumuştum. Tabi bunların da belli bir sınırı var. Günde 1-2 kaşık yeterli olur. Ya da iki günde bir verebilirsiniz. Ben kedime bir gün yoğurt ertesi gün kefir veriyorum öğün aralarında. Böyle sıralı şekilde devam ediyorum.

Bir de şunu unutmamak gerek, süt olsun, yoğurt, kefir olsun. Bunlar hiçbir zaman kedi için tamamlayıcı gıdalar değildir. Ara öğünlerde verilebilir.

esEcrin_26

Lütfen cevap verirken yağlı yada yağsız olarak cevp verin laktozlu laktozsuz gibi kelimeler kullanmayın bazen karıştırabiliyorum.

iAllMoon

Kedilere özel sütler var onlardan alın toz oluyorlar suyla karıştırıyorsunuz ve evet normal insanın içtiği süt zararlı ölüme kadar yolu var.

Zehranazz

Kediler laktozu sindiremezler bu da sonradan bir soruna yol açabilir eğer vereceksiniz kesin laktozsuz alın

Meltemmx32

Laktozluda laktozsuzda zararlıdır önerilmezbunun yerine yavru ise anne sütleri var toz halinde su ile karıştırıp veriyorsunuz onlardan öneririm onun için daha sağlıklı olacaktır ama alamayacak olursanız da laktozsuz süt tercih edin

Yumak3302

Zarlı

Yumak3302

Zararlı

gozdeyilmaz

Her şekli zararlı hiç fark etmez hiçbir şekilde süt vermeyin

esEcrin_26

yorumlarınız için teşekkür ederm verirsem haftada 2 kez laktozsuz süt veririm.

Salihaylmz

Laktozsuz süt bile zararlı
Kedimi bu yüzden veterinere götürmek zorunda kalmıştım. çok süt vermek isterseniz kedi süt tozu alın taurinli oluyor hem vitaminli veya keçi sütü verin kedi sütüne en yakın süt o

Hilalllllll

Market sütü diyorsanız ben benim bebişlere veriyorum ama su ile karıştırıp veriyorum yoksa isal oluyorlarmış galiba bir yerde duydum