Ev Yapımı Yaş Mama

Gimlihanim

Bazı soruların altında ev yapımı yaş mama verilmesinin uygun olabileceğini görmüştüm. Sizce gercekten konserve mamalardan daha mı sağlıklı? Bir de güzel tarifleriniz varsa paylasirsaniz cok sevinirim.

16 CEVAP

simbakedi

evet cok daha saglikli. soyle dusunun. aldigimiz mamalarda et orani yuksek olsun diye arastirip ediyoruz. ee direkt eti verelim :D ben her hafta tavuk, et, bakik vs hasliyorum birini. ek olarak yas mama veriyorum vitamin ve taurin icerdigi icin. ev yapimi yas mamadaki taurin hakkinda bilgim yok.

iAllMoon

Nasıl yaptığınıza bağlı gidip tuzu bocalarsanız tabii daha sağlıksız olur.

iAllMoon

@Gimlihanim Doğru yapıyorsunuz

simbakedi

tavugu haslarken icine patates, havuc atabilirsiniz. ben yapsam o kadar koymam sebze fln. patates, havuc miktarini artirir yas mamanin sadece. ayrica ustune zerdecal da ekleyin kediler icin cok faydali

Pufininelifi

Parça parça yapmaktansa yapıp buzluğa atmak bana daha mantıklı geliyor. Evet pişiriyorum. Yapılışı şöyle;
Kaynamış 1 lt yakın suya kuşbaşı büyüklüğünde doğranmış tavukları atıyoruz. 15 dk pişiriyoruz. Daha sonra doğranmış sebze ve pirinci ekliyoruz. Bir yarım saat daha pişiriyoruz. Zeytinyağ , zerdeçal, himalaya tuzu ekledikten sonra 15 dk daha haşlayıp pişirmeyi sonlandırıyoruz. Başka bir yerde yumurtaları haşlıyoruz. Haşlanmış yumurtaları kabuklarıyla beraber ekleyip blenderdan geçiriyoruz. Patili dostlara afiyet olsun!

noface

Güzel yapıyorsunuz. Bitkisel ürünlere gerek yok, gereksiz karbonhidrat. Zaten kuru mamalarda fazlasıyla var, ben yalnızca et kullanarak yapıyorum. Kullandığım sabit bir ölçü var: 680 gram kemiksiz kas eti, 200 gram yürek, 100 gram ciğer. Etleri 12 dakika kadar 160 derece ısıtılmış fırında pişiriyorum, bir miktar da içme suyu ekleyip blenderdan geçiriyorum.

Gamze9901

Yaş mama vermek icine sinmiyorsa kendin yaptıkların cok daha sağlıklı olur, kabak havuc patataes makarna ve beyaz tavuk etini az suda tuzsuz yağsız haşlayıp pure yapabilirsin bayıla bayıla yerler🥰

Seymaaacaan

Kat kat daha sağlıklı tabiki. 0 kimyasal yüksek et oranı

AdaCoco

Evet, çok daha sağlıklı.

Pufininelifi

1 kg tavuk göğsü
1 adet patates
1 adet havuç
1 adet kabak
Yarım su bardağı pirinç
3 adet bıldırcın yumurtası
1 yemek kaşığı zeytinyağ
Yarım çay kaşığı himalaya tuzu
1 çay kaşığı zerdeçal

Gimlihanim

Çok teşekkur ederim cevaplarınız için 😊

Salihaylmz

Tabi ki bazı ucuz ve kötü içerikli yaş mamalara göre daha iyi
Tuz ve seker olanlar ve özellikle market mamalarından,ev yapımı mamalar kat ve kat daha iyi

Pamuk12390

Evet daha sağlıklı . Tavuk göğsü ,az ciğer ,az havuç ,1 adet haşlanmış yumurta haşlayıp blender dan geçiriyorum

Gimlihanim

Peki içine sebze falan koymuyor musunuz?

Gimlihanim

Hayır tabi ki baharat, yağ vs koymadan arada haşlanmış tavuk veriyorum. Ama merak ettim doğru mu?