Kefir?

kuruvasan

Merhaba kefir kedilere faydalı diye duymuştum sade olanı acaba obürlerilerininde faydası olurmu meyveli olanların ? Onun daha dikkat çekici geleceğini düşünüyorum da meyvelilerin

11 CEVAP

simbakedi

hayir meyvelilerde genelde tatlandirici koruyucu vs oluyor vermeyin

Poncimin

Meyveli kefir almanızı önermem. Kendim de kefir içiyorum, kedime de veriyorum ama hiç meyveli almadım. Çünkü içerisine koydukları ilave şeker fazla. Şeker de hem bizler, hem de kediler için zararlı. Mesela bir kaç bilindik markadan örnek vereyim:

Sütaş Kaf Kefir Çilekli

• 250 ml'lik şişede 16,5 gr ilave şeker (8 tane küp şeker) içeriyor.

Pınar Kefir Çilekli

• 200 ml'tik şişede 11 gr ilave şeker (5 tane küp şeker) içeriyor.

Bunun yanında çeşitli kıvam arttırıcı ve tatlandırıcı maddeler de ekleniyor meyveli olanlara. Bu yüzden sade olanları tercih edin. Laktozlu ya da laktozsuz fark etmez. Çünkü kefir, sütten yapılmış olmasına rağmen neredeyse hiç laktoz içermez. Hatta laktoza karşı hassasiyeti olanlar da tüketilebilir.

"Bazı süt ürünlerinin tüketiminden sonra gaz, şişkinlik, bulantı gibi laktoz intoleransı belirtileri yaşanırken; kefir aksine bu şikayetlere iyi geldiği bilinmektedir. Laktoz intoleransı olanlar kefir içebilir. Yararlı bakteriler, yani probiyotikler sayesinde sindirim sistemine iyi gelir."

Market kefiri vermenizde de herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. Özellikle bazı firmalar içerisine ilave probiyotik de ekliyor. Eklenmesi çok faydalı. İçim ve pınarın içerisine ilave probiyotik eklediğini biliyorum, bunlar benim bildiklerim başka firmalar da ekliyor olabilir. Ben ise çoğunlukla Pınar'ın sade kefirini tercih ediyorum. Çünkü içerisine eklenen prebiyotik maddeleri belirtmişler adlarıyla birlikte. Çoğu firma belirtmiyor bunları. Bu yüzden bende daha fazla güven uyandırdı. Ben kedime günlük olarak veriyorum kefiri, günde 1-2 kaşık vermeniz yeterli olacaktır.

Ballicorekkk

Ev yapımı ise verin yoksa vermeyin bence

Ozzey

Kefir benim sokaktakiler icmedi. Yogurt denemenizi tavsiye ederim. Evdeki de icmiyor.

simbakedi

evet olur sade kefir hatta laktozsuz vardi altinkilicin a101de ben onu vermeyi denedim ama yemedi. yogurt yiyor genelde o da ev yogurdu

Renklipati

Aynen markkette sade olan meyvesiz kefir alabilirsiniz a101 de kaliteli markalar oluyor benimki sevmedi hiç tadını ev yoğurdu seviyor yiyor,sizin kefir yerse ne mutlu size :)

duman_cat_world

Meyveli, aromalılardan vermeniz doğru değil ancak sade kefir çok faydalı. Miktara dikkat edilerek verilebilir. 👈

Pamuk12390

Meyvelerde ek şeker oluyor tatlandirici renklendirici oluyor sade kefir tercih edin 🐾

kuruvasan

Yok ya marketteki kefirden bahsediyorum

kuruvasan

Tamamdır ama sade olanını versem olur demi market kefiri ama