Fip Bulaşma

Marslipati

Arkadaşlar merhaba benim merak ettiğim birşey var mesela fipli bir kedi yada herhangibir hastalıklı bir kedinin olduğu alandan geçsem yada kedinin oturduğu yere otursam benim kedime bulaşır mı yani ben taşıyıcı olabilir miyim tam anlatamadım umarım anlarsınız :)

13 CEVAP

Hilalllllll

Benim bildiğim kedilerin vücudunda corona var bu başka bir kediden dışkı, salya kedi ile direk temas tan geçer sonra o corona bağışıklık düşmesi, stres ten de etkilenerek mutasyona uğrayarak fipe dönüşür

Marslipati

Aa anladım çok teşekkür ederimm :) peki bağışıklığının düşmemesi için ne yapmam lazım

Marslipati

Vitamin veriyorum peki streste olduğunu nasıl anlarım

Marslipati

Düzenli yiyip içiyor

Marslipati

Yani benim uzerimden bulasmaz mı

Hilalllllll

Bulaşmaz sadece dışkı, salya, kedi ile direk temas, bağışıklık düşmesi ve stres

Hilalllllll

Vitaminler verebilirsiniz strese de çok dikkat etmelisiniz

Hilalllllll

Zaten düzenli beslendiği zaman kilosu yerinde olduğu zaman bağışıklığı kolay kolay düşmez

Hilalllllll

İştahsızlık saklanma gibi şeyler.
Strese girmesinin sebebi evde eşyaların değişmesi kalabalık olmak eve başka bir kedi gelmesi

Marslipati

Ben odamı değiştirdim ama hiç sorun etmedi gayet mutlu yani hiç yadırgamadı k girdi kokladı biraz sonra birşey yapmadı yine eskisi gibi

sforselin

Biz onlara korona taşıyabiliyormuşuz ne yazık ki. Bu ayakkabılarınız ya da ayağınıza sürtünen bir kedi sebebiyle olabilir. Direkt temas olmadığı için ihtimal daha düşük elbette ama dikkatli olmak gerekiyor, özellikle hasta görünümlü hapşıran, öksüren bir kediyle temasınız olduysa :/

Hilalllllll

Zaten korona onların vücutlarında var ki

sforselin

Çoğunluk evet korona pozitif ama hepsi tabii ki de değil. Kedinin yaşam öyküsüne göre ihtimal artabilir, azalabilir. Fip'se bire bir temasla dahi bulaşıcı olarak kabul edilmiyor zaten. Birkaç şüpheli vaka varmış ancak kaydadeğer bir bulaş durumu yok gibi görünüyor. Çoğunlukla fipli kedi evdeki diğer kedilerle ayrılmıyor bile.
Kedinize korona taşıyabilirsiniz ve bu virüs mutasyon geçirerek fip'e yol açabilir. Yani bence sorunun cevabı hayır bulaştırmazsınız değil :/