İç Parazait -Tartışma Başlığı-

mialimia

Bazılarinin kedi cig et yerse ic parazit olur demesini anlamiyorum kediler dogalari geregi etcil hayvanlar ve dogada etlerini pisirip yemiyolar sonuc olarak. Youtube da raw beslenmeyi anlatan bi video vardi ve veteriner insanlari yanlis bilgilendirme cig et parazit yapar demisti ama gercekten aklima yatmiyor bayat et yapiyo olabilir ama taze et nasil parazit yapar anlamiyorum. Bu konu hakkinda bilgisi olan yazabilir mi

11 CEVAP

simbakedi

cig et bir suru hastaliga yol acabilir. bu kediler mama yerken de ic parazit oluyor risk hep var. ama cig beslemede oldugu gibi et onlerine konmuyor yanlis hatirlamiyorsam 3 gun dolapta duruyor ki bakterisi falan gitsin diye

duman_cat_world

simbakedi ye katılıyorum. Barf veya raw besleme yapılmadan etler buzdolabında bekletiliyor.

eneskolon

Kediler için en sağlıklı beslenme canlı av aslında kurban vesilesiyle dünkü kurbanlıktan kesildiği saniye taptaze et verdim delirdi kendinden geçti yerken imkan varsa etin yeni kesildiğinden eminsek etle beslemek en doğrusu aslında

Gimlihanim

Ben simdi cocugumu nasıl besliycem ya kafam karışıyo her seferinde 🤦🏻‍♀️😅😅

simbakedi

@Gimlihanim cig besleme imkaniniz varsa o en sagliklisi. ama hem maddi acidan zor hem de mamaya gore dezavantajli durumlari da var. imkanim olsa direkt cig beslerdim ama. boyle beslenen hayvanlarin daha saglikli oldugu kanitlanmis. ama eger beslenemiyorsa da butceye gore en iyi mamayla beslenmeli. birakacagim blogda cig besleme hakkinda bir suru bilgi var okuyabilirsiniz. ayrica bu blogda her sey var nerdeyse iyi bir rehber olur.
https://www.suzionline.com/cig-beslenme/neden-veterinerler-cig-beslenmeyi-onermiyor/

End_19

Çiğ beslenmede sağlığın yanı sıra en büyük artı
Tüy dökümünde azalma
Ağız kokusunun olmaması
Kaka ve idrarın çok ama çok azalması oluyor

Ama çok zahmetli bir uygulama malesef uzun süreli başarılı olamadım ben

simbakedi

bu arada mama da hir suru hastaliga yol acar yani cig beslemeye karsi bir sey degildi

simbakedi

bu arada mama da hir suru hastaliga yol acar yani cig beslemeye karsi bir sey degildi

Gimlihanim

@simbakedi çok teşekkur ederimm 🙏🏻😊😊

simbakedi

@eneskolon ama bunu surekli yapmamalisiniz mide phi bozuluyor cunku. mamaysa mamayla cig ise cigle beslenmeye devam etmesi gerekiyor

sultansbutler

risk var ama tamamen önlenebilir. çiğ etteki parazit ve salmonella gibi şeyler insanlara da bulaşabilir yanlış yöntemlerle. salmonella birçok hayvanın içinde doğal olarak var zaten. kedi köpeğin kakasını temizledikten sonra eller yıkanmazsa kuru mamayla bile beslense salmonella riski var. en yaygın parazit türleri de parazit aşısıyla engellenebilir. diğer parazitler ise dışardan avlanmış hayvan, whole prey dediğimiz fare gibi hayvanlardan gelebilir ki onun da çözümü var: dondurmak. kısacası insanın yediği her et hayvana da verilir. tamamen emin olmak isteyen atar buzluğa 1 ay bekletir %100 rahat olur. veterinerler ya da başka birisi 1 araştırma dahi yapmadan gelip diyor ya, ıyy pırızıt yıpır ı şımdı. kafalarının üstüne bir tane vurasım geliyor.