Kedide Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

svlcvrm
svlcvrm

264 Puan

Merhabalar, yaklaşık haftalık kedim 2 haftadır bizde. Bulduğumuzda gözü enfeksiyonlu gibiydi ve çok zayıftı. Annesinden erken ayrılmış sanıyorum. İlk etapta 5 gün kadar gentavet-g kullandık. Gözü iyileşmedi. Başka bir veteriner ise viral hastalıktan şüphelendi ve antibiyotik+polivit tedavisine başladı. Ayrıca bir göz damlası daha ekledik 5 gün de öyle kullandık. Şimdi de o akıntılı göz iyileşti diğeri başladı. Hafif günde 10 kere falan hapşırma da var. İlaç kullanmaya devam edeceğiz. Fakat iyileşme yerine hapşırıklar artmaya başladı biraz korkuyoruz açıkçası. Bu konuda farklı bir deneyiminiz varsa öğrenmek isterim.

7 CEVAP

Superisi814
Superisi814

113507

Merhaba,
Geçmis olsun..Benim kendi kedim disinda kapi önümde baktigim bir cok kedim var.Bu kiş hastalandilar.Kedi gribi olanlar oldu, fakat bahsettiginiz yollarin denendigi ve iyileşmeyen evlatlar oldu.
Kesinlikle isinde ehil bir veterinerin destegi gerekli.Sokak kedilerimin hepsi asili degil, umarim siz karma asilarini göz ardi etmemissinizdir.Kedinizin kac haftalik oldugunu anlayamadim .Yavrularda daha hassasiyet gerekiyor.Belli ki iyilesme yok.
Kendi kedim ise aşilari tam ve ust solunum yolu enfeksiyonu kapti. Ilaclar fayda etmedigi icin agir bir igne bile oldu.
Bu arada kullandiginiz kum cok tozutuyorsa hastaligini tetikleyebilir.Bu konuda dikkat edin.Siz ise beslenmesini iyi yaparsaniz bünyesinin toparlanmasina ve de güçlenmesine destek olmuş olursunuz.

Poncimin
Poncimin

2240

Konu hakkında pek bilgim yok ama kefir'in üst solunum yolu enfeksiyonları için faydalı olduğunu biliyorum. Günde 1 veya 2 kaşık kefir verebilirsiniz. İnternetten alıntı yapayım:


"Kefir vücut direncini artırmada birebir. Son yıllarda yapılan tüm çalışmalar, düzenli tüketildiğinde kefirin üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu ortaya koyuyor.Kefir, gribal enfeksiyonlara karşı korurken, bağırsakta kanser oluşturan etkenleri engelliyor, probiyotik özelliği sayesinde sindirim sistemine yararlı oluyor. Ayrıca sinirsel rahatsızlıklara, iştahsızlık ve uykusuzluğa karşı da fayda sağlıyor."

Ahmetemind
Ahmetemind

13464

Sokaktan hamile olarak sahiplendiğim kedimde ve doğan 5 yavrusunda da aynı belirtiler vardı göz akıntısı hariç. Anne kedi büyük ve bağışıklığı nispeten güçlü olduğu için 3 günlük bir antibiyotik (pfizer duocid) + polivit kullanımı sonrasında hızlıca iyileşti. Arada hafif hafif hapşırmalar devam etti ancak şuan hiçbir sağlık sorunu yok.
Yavrularda ise durum biraz daha karmaşık oldu. 3 yavru henüz 20 günlükken belirtiler göstermeye başladı, bu kadar küçük bir kedide tedavi oldukça zor o yüzden maalesef kurtulamadılar. Diğer iki yavru ise 30 günlüklerken filan belirtiler göstermeye başladı. İlk olarak sanırım augmentin antibiyotik + polivit kullanmıştık. Yavrulardan biri iyileşti, diğeri iyileşir gibi oldu ancak birden hapşırıklar artmaya ve inanılmaz bir şekilde burun akıntısı oluşmaya başladı. Bu sefer de azitro antibiyotik + polivit kullanmaya başladık. 7 gün bu ikiliyi verdim. Antibiyotik bittiğinde burun akıntısı ciddi derece de azaldı ama hapşırma olayı devam ediyordu. Fakat veteriner hekim zaten çok fazla antibiyotik kullandığımız için antibiyotik ile devam etmemizi söyledi. Sadece bir hafta daha polivit vermeye devam ettik. Bu bir hafta içerisinde akıntı tamamen bitti, hapşırma olayı da ciddi bir şekilde azaldı. Şuan da ise yavru oldukça sağlıklı.


Yerinizde olsaydım tekrar giderdim ben veterinere. Veteriner hekimler daha iyi bilir tabi ancak belki kedinizin vücudu antibiyotiğe karşı direnç geliştirmiştir insanlarda olduğu gibi. Farklı bir antibiyotiğe geçmek veya dozu artırmak işe yarayabilir.
Ayrıca kedinizin dışkısını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bugüne kadar antibiyotik kullandığım kedilerin hepsi hep tedavi sırasında ishal olmuştu. Antibiyotik bağırsak florasını bozuyor sanırım. İshal ise veterineriniz probiyotik verir muhtemelen. Başka bir yanıtta da yazılmış zaten, probiyotik niyetine kefir de kullanabilirsiniz. Ancak antibiyotik tedavisi sırasında kefir kullanımı doğru bir şey mi bilgim yok.


Toz konusunda ise, benim evimde cadde kenarında olduğu için çok hızlı bir şekilde toz tutuyor. Kediler hasta iken tozlu yerlere girdiklerinde hapşırmaya başladıklarını kendimde gözlemledim. Bu yüzden en azından tedavinin gerçekleşeceği birkaç hafta boyunca evinizi sürekli temizlemeniz iyi olur.


Birkaç hafta daha iyice özen gösterirseniz kedinizin sağlığı tamamen yerine gelir diye düşünüyorum. İştahının yerinde olması süper. Ayrıca kilosu da fena değil 7 haftalık bir kedi için. Bende ki yavru hastalandığında 400 gram filandı ve durumu çok daha kötüydü. Şuan ki hali ise mucize gibi geliyor bana, oldukça sağlıklı.


İyileşme süreci bittikten sonra normal aşılama takvimine başlamanız güzel olur. Üst solunum yolu enfeksiyonu karma aşı olan kedilerde neredeyse hiç olmuyor, hastalığı geçiren kedilerde de tekrarlama riskini düşürüyor oldukça

Renklipati
Renklipati

114390

Geçmiş olsun bilgim yok fakat arkadaşlar görüp yazar başından geçen varsa üstte çıksın soru

svlcvrm
svlcvrm

264

Antibiyotiği değiştirdik zaten bu sefer azeltin aldık 5 gün de bunu içecek ama sanki bugün çok çok daha iyi gördüm kedimi, çok teşekkürler ilgilendiğiniz için :)

svlcvrm
svlcvrm

264

kedim 7 haftalık henüz, bağışıklığı düşükmüş ve 690 gram, parazit dışında bir uygulama yapılamadı malesef. sizin kedinizin üst solunum yolu enfeksiyonu da bu şekilde hafif mi başlamıştı acaba? 2 haftadır bende ve yalnızca göz akıntısı var. Evim yol kenarı olduğundan çabuk tozlanıyor. ara ara hapşırıyor fakat evdeki tozdan mı hastalıktan mı emin olamıyorum. Bunların dışında maşallahı var iştahı keyfi yerinde. Ne olduğunu bir anlayabilsek ne gerekirse yapacağız :(

Aslideniz23
Aslideniz23

770

Bu konu hakkında bir bilgim yok ama aman hiç bir veterinere %100 güvenmeyin kediniz çok küçük ilaçlar ağır gelebilir allah korusun yan etkileri de çıkabilir ben neredeyse 1 yıldır kedimi aynı veterinere götürüyordum ve şimdiye kadar veterinerin hiç bir hatasını görmemiştim 20-25 gün önce kedim enfeksiyon kaptı yine kedim acı çekmesin diye hemen her zaman gittiğim veterinere götürdüm hayvana 5 gün içinde 15 tane iğne yaptı bazı kişiler beni uyarmıştı o kadar enjeksiyon fazla diye ama veterinere çok güvendim ilk başta düzeldiğini düşündüm ve sevindim sonra son 3-4 gündür kedimin vücudunda yumrular ve yaralar çıktı çok korkup o gittiğim veterinere sordum ve inanırmısın hiç ilgilenmedi ve umursamadı sonra getir muayne edelim dedi böyle olunca daha da korktum ve başka bir veterinere götürdüm o da yumruların olduğunu ve yüksek ihtimalle çok fazla enjeksiyon yaptıkları için çıktığını ve geçeceğini ama eğer ve büyürse enjeksiyon yüzünden tümör olabileceğini söyledi şu anda yanlızca gözlemliyorum ama o kadar stresliyim ve perişanımki birde kandırıyordu benimde kedim var halinden anlarım falan diye hem 600 tl ödedim hemde kedim acı çekti lütfen dikkatli olun o kadar ilaç kullanması iyi değil lütfen dua edin kendimle bu süreci kazasız belasız atlatalım.

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 128 Görüntüleme
  • 7 Cevap
  • 3 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 41420 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR