Kedisine Hergün Yaş Mama Veren Varmı

Meltemmx32

İyi geceler arkadaşlar kedinize ne sıklıkla yaş mama veriyorsunuz ben haftada en fazla 3 tane veriyorum yaş mamayı çok seviyor asla kıyamıyorum ishal yapmıyor sizce 85 Gr bir konserveyi ikiye bölüp veya dörde bölüp hergün versem bir zararı olurmu

14 CEVAP

deniznergis

yaş mamadan zarar gelmez diye defalarca söyledim sadece dengeli besleyin yeterli .kedilerin dişleri bizimki gibimi sanki arasına et sıkışıcak o et parçasıda dişimi çürütecek :D kaliteli yaş mama verin içerigi düzgün olsun şeker içermesin yeterli .sagliklı yaş mama ile beslenen kedinin kemik yapısı daha güçlü olur kemik yapısı güçlü olan hayvanın dişleride saglam olur ,kuru mamada yesin arada diş taşı oluşumu engellesin kırıp yedikce ben kışırlaştırana kadar nd yaş mama verdim içeriginde glukozamin vardı kemik dokusu saglıklı olsun diye.kısırlaştırınca yağlı olmayan içerigi saf schesır tavuklu pirinçli mamaya döndüm 13 aydır böyle besliyorum günde 5 tane gimcat dental veriyorum dişleri için dişleri benden saglam .günde 3 yada 4 kutu yaş mama tüketiyor .bu yaşına kadar ne ishal ne kabız oldu nede hastalandı.

Snzlc

ben her gün veriyorum. kuru mamasından da yiyor biraz. bir kere gelmiş şu dünyaya hayvancağız mutlu olsun ya. diş problemi falan da olmuyor. dengeli beslendiği sürece. kuru mama işi hallediyor zaten.

beyzathemoc1

yaş mama konusunda birkaç önemli husus var aşağıya yazacağım hepsini hallettiyseniz İSTEDİĞİNİZ KADAR ve İSTEDİĞİNİZ SIKLIKTA verebilirsiniz

  • bazı kediler çok yaş mama yiyince kuru mamayı yememeye başlar ve bu çok kötü bir durum kuru mamayı asla bırakmamalı

-yaş mama dişlerde çok fazla kalıntıya sebep olur o yüzden ne kadar sık verirsen ondan daha fazla diş temizliği yapman lazım örneğin haftada 3 kere yaş mama veriyorsan 4-5 kere diş bakımı şart yoksa tartar oluşur

  • yaş mamayı sık vermediğimizden kısır/yetişkin/yavru pek fark etmiyor ama eğer çok sık verirsen ana öğüne yakın olursa kısırsa kedin yaş mama da aynı kuru mama gibi kısır olmak zorunda yavruysa yavru yetişkinse yetişkin bu yüzden her gün ev yapımı mama vermek biraz yanlış olabilir değerleri ayarlayamadığımızdan ama bu koyduklarına göre de değişir bununla ilgili veterinerle ya da bilir kişilerle görüşmek gerek

  • içeriği temiz olmalı asla zararlı madde olmamalı bolca et olmalı

noface

Ne kadar sık verirseniz o kadar iyi, ben her gün verenlerdenim. Diş problemine de sebep olmuyor, neden olsun ki?

pompompurin

ben veriyorum. sabah bir akşam bir kaşık şeklinde. diş temizliğine dikkat ediyorum. bir konserve 2-3 gün gidiyor. et, tavuk, balık ve et suyu yemediği için hem su hem taze et ihtiyacını kaliteli yaş mamayla gidermeye çalışıyorum

ruthiees

diş temizliğine dikkat etmelisiniz o zaman ve kuru mama yememeye başlayabilir

sultansbutler

hergün veriyorum. zayıftı yavrumuz, bizde hep sandık ki ince, uzun, dişi ve hareketli bir kedi olduğu için böyle duruyor. hayır ondan değil. hayvan kuru mama sevmiyor. önceki evinde ev yemeğine alıştırılmıştı. açık royal canin alıyoruz (normalde tercih etmem ama market maması vermek istemiyorum. açıktan olduğu için de taze ve uygun fiyatlı oluyor) baktık onu da iştahlı yemiyor. her öğünde 1 tepeleme yemek kaşığı yaş mama veriyorum. yaklaşık olarak 3 4 öğün yiyor günde. yaş mamayı yerken altındaki kuru mamayı da yiyor. göbeği çıktı, 1 haftada kilo aldı hayvan. dişlerinde de hiçbir sorun yok. sıvı ihtiyacını karşılaşması ve et yemesi için bol bol yaş mama verin siz de.

gizemdr

Ben her sabah bir kaşık veriyorum. Kahvaltı yaparken üzerime atlamasın diye vermiştim başta sonra kaldı öyle

Ayben02

@deniznergis hiç kuru mama tüketmiyor mu yoksa arada yiyor mu

FfUuRrKkAaNn

eğer diş bakımını haftada bir yaparsanız bu yaz günlerinde bol bol yaş mama verebilirsiniz

sevimldost

Hazlası zararlı ben haftada 1 gün veriyorum🐾😊

deniznergis

@Ayben02 .kuru mama kabında duruyor canı isterse günda 10 tane kırıyor keyfine

Denizygt

Bende yaz aylarında hergün 85 gr lık içeriği temiz markaların yaşmamalarından veriyorum böyle sıvı tüketimi daha çok oluyor, kuru mamasınıda yiyor herhangi bi sıkıntı yok.

Meltemmx32

Hepinize çok teşekkür ederim 🌸