Dişi Kedimi Kısırlaştırıcam Korkuyorum

8 aylık dişi kedimi kısırlaştırıcam opersayon sonra ne yapmam gerektiğini nasıl olıcağı hakkımda hiç bir bilgim yok bilen arkadaşlar yada yapan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim
Eski halime gelmesi kaç gün sürüyor boyunluk şartmı maması tuvaletini nasıl yardımcı olucam

9 CEVAP

Çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız

Asabileşmeye yada bize karşı öfke gibi durum oluşur mu

Renklipati

Aksine kendine gelince daha fazla ilgi sevgi istiyor kendini sevdiyor ve biraz daha olgun oluyor eskisine göre

beyzathemoc1

çooook kolay eğer güzel bi veterinerde yaptırırsanız

kısırlaşacağı saate göre değişiyor 12 saat aç kalması lazım su içebiliyor

öncesinde kan tahlili yaparsanız anestezi riskini en aza indirirsiniz

geldiğinde sakin ve temiz bir ortam olmalı

veterinerden orasını sarmasını rica edebilirsiniz ya da tayt gibi bir şeyi kesip geçirebilirsiniz orasına boyunluk genelde çok rahatsız ediyor kedileri

ilk bikaç gün kaka çiş yapmada sorun yaşayabilir gayet normal

size ayılınca verirler büyük ihtimalle kısırlaştığı gün tamamen kendine geliyor oyuna başlıyor

ağrı acı farkederseniz veterinere başvurursunuz

Ahmetemind

Operasyon öncesinde kan tahlili yaptırırsanız oldukça güvenli bir operasyon bu. Endişelenmenize hiç gerek yok.

Boyunluk her zaman şart değil. Bu olayı kısırlaştıracağınız kliniğe sormanız gerekli. Estetik dikiş yapıldığı zaman ekstrem bir durum olmadığı sürece boyunluk kullanılmıyor. Kedi ilerleyen günlerde dikişi kendi yalayarak çıkartıyor. Oldukça zahmetsiz bir süreç. Ancak estetik dikiş yapılmıyorsa da pek sıkıntı yok. Boyunluk biraz uğraştırıcı gelebilir ancak zamanla alışıyor kedi.

Mamayı vereceğiniz zamanı veteriner söyler. Kediniz hemen yemek istemeyebilir. Normal bir durum. Zorlamanıza gerek yok. İlk 24-48 saat oluyor böyle şeyler. Tuvalet konusu da yine aynı şekilde oluyor.

Son olarak, veteriner hekim enfeksiyon riskini ve acıyı azaltmak için antibiyotik yapacak kedinize. Bazı klinikler bir doz yapıyor, bazılar 2-3-4 doz. Kedinizi birkaç gün daha veterinere götürmeniz gerekebilir bu antibiyotiğin uygulanması için. Bunları size detaylıca anlatırlar zaten.

Ayrıca eğer çok endişeleniyorsanız veteriner hekime operasyonu detaylıca anlatmalarını isteyebilirsiniz. Tüm detayları verirler size

Renklipati

2 ay önce dişi kedimi bende kısırlaştırma yaptırdım, daha 6 aylıktı.. zaten veteriner size tüm gerekli bilgileri veriyor,size tavsiyem öncesi tüm kan tahlilleri ni yaptırın iyi bir veteriner seçin dikişin Estetik olmasını isteyin..bizim öyle estetik oldu hiç dikiş ipi yoktu yapıştırma tekniği..o yüzden yakalık gerekmedi..ilk gün en az 8 saat birşey vermeyin kendine iyice gelince yemeye başlar zorlamayın bir hafta çok dikkat edin özellikle kumunu tertemiz tutun enfeksiyon kapmasın sonra zaten çabuk iyileşiyor.. şimdiden geçmiş olsun

Superisi814

Merhaba,
Insan sevdiği icin korkup endişeleniyor.Sizi iyi anlıyorum.Ancak iyi bir hekimle korkular da aşılıyor.
Benim kedim erkek , kisirlastirdigimiz sokak kedileri de erkek.Ben hep bir gün önce birakip operasyondan bir gün sonra almayi seçtim.Hekimimizin geceleri bile klinige uğradigini biliyorum, müsahede de kalsin istedim.Kendi kedim hassas bünyeli çikti , ateşlendi, zayifladi .Bunlar olabilen seyler diye anlatiyorum.Bazi arkadaslar dişi kedilerinde bebek zibinliği kullanmişlar.Burada okumuştum.
Siz ortami temiz tutup, ilgi istegine sefkat ve sabirla yaklastikça iyileşme hizli olucaktir.Zaten gerekli bilgileri arkadaslar paylaşmişlar.
Veterineriniz uzmansa kolaylikla hallolur herşey..Gönlünüzü ferah tutun.
Şimdiden gecmiş olsun.

Ahmetemind

@VOYVODA evet kısırlaştırma sonrası davranışları değişebiliyor kedilerin. Onları yönlendiren hormonları büyük ölçüde azalmış oluyor çünkü. Bunalıma girmiş olmuyor aslında sakinleşmiş oluyor. Belki yanlış bir şey yapmış gibi düşünüyor olabilirsiniz ancak çok iyi bir şey yaptınız aslında kısırlaştırarak. Bu kediler kısırlaşmış olmasaydı olacak ve olma ihtimali yüksek birkaç şeyi söyleyeyim;

  • Ömürleri boyunca birkaç ayda bir, belki daha da sık kızgınlık dönemine gireceklerdi. Her kızgınlık döneminde iştahları azaldığından dolayı kilo verecekler ve bunun yanı sıra yaşam süreleri azalacaktı.

  • Kızgınlık dönemine girdikleri sırada çiftleşme imkanı bulamazlarsa bütün kızgınlık süresi daha da zorlu geçecekti. Çiftleşme imkanı bulurlar ise yılda 3, hatta bazen 4 kez olmak üzere doğum yapacaklar; her doğum sonrasında hamilelik ve doğum riskleri çok daha artacaktı. Bu durumun kedi popülasyonunu kontrolsüz bir şekilde arttırmasının dışında aynı zamanda muhtemelen birçok kedinin ölü doğmasına, hastalıklı doğmasına veya anne kedinin hayatını kaybetmesine yol açacaktı.

  • Bunların yanı sıra, kedinin birçok hastalığı kapma riski çok yüksek olacaktı. Kısırlaştırılmamış kedilerde özellikle rahim iltihabı çok sık görülmekte. Sonuçları ve tedavisi de yaşaması pek zevkli şeyler değil. Tabi sadece rahim iltihabı değil, meme tümörü ve daha birçok hastalık bu listeye girebilir

Kısırlaştırmanın olumsuz yanları var mı, evet elbette var. Sizin de dediğiniz gibi hayvanın karakterinde değişimler yapabiliyor. Ayrıca erkek kedilerde nadiren idrar yolu problemlerine, operasyonu düzgün yapılmamış dişi kedilerde de iltihaba yol açabiliyor. Ancak olumsuz yanları olumlu yanlarına göre çok daha az. Kedinin sağlığı için gerekli bir şey bu yüzden

Eski sevecenliği belki tam olarak yerine gelmeyebilir kedinizin. Ancak zamanla toparlar biraz elbet

inferi0r

Her şey söylenmiş zaten, ek olarak şunlar var.

Elizabeth başlık taktırmayın gerçekten. Biz ameliyat elbisesi almıştık ve çok rahattı. Hem wcsini yapabildi hem de tayt gibi sıkı değil.

Kısırlaştırmazsanız nolur? Dişi kediler regl olamıyor malum. Çiftleşme için hazırladıkları yumurtayı atamadan yeniden kızgınlığa giriyorlar. Böyle olunca da atamadıkları yumurtaların üstüne defalarca kızgınlık yine yumurta... Sonunda iltihaplanmalar oluyor mecburi kisirlasma oluyor bu sefer ama kedi kayıpları da oluyor maalesef :(

Ayrıca stres... Vücutları kasılıyor, sürekli bir şeyle uğraşıyor çünkü. Bu stres de uzun süreli olduğunda kedi için çok sakıncalı. Bizim kızımız iştahsızlıktan zayıflıktan korkunç hale gelmişti :( kisirlasma sonrası toplamaya başladı, kilo da aldı.

Evet huyları değişiyor biraz ama büyümeleriyle de ilgili bu. En büyük stres kaynakları ortadan kalkınca da bi sakinlik geliyo haliyle :)