Kedi Tuvalet Kokusu!

Badem22

Kedimin bir kaç gündür tuvaleti çok kötü kokuyor. Daha yeni kumunu değiştirdim ve çok kokmaması için karbonat ekledim kuma. Ama hala çok fena bir koku var evde mecburen tuvaleti koridorda yani kokuyor fazlasıyla alıyoruz, kokunun azalması için ne yapabilirim önerileriniz var mı ?

14 CEVAP

duman_cat_world

Oncelikle diskisi mi kokuyor idrari mi? Soylerseniz daha iyi yardimci olabiliriz. 🙏

Dıskisi kokuyorsa,
kedinize iyi gelen mamayi bulamamıssınizdir. Çunku dıskı kokusunun engellemesinin tek anahtarı kaliteli ve dengeli beslenmedir. Mamasini bir gozden gecirin derim.

Idrari kokuyorsa,
iste bunu engellemek daha zor. oncelikle iyi koku hapseden kaliteli bi kum kullanmalisiniz. Kullandiginiz kumu da yazarsaniz cevap verebilirim.
Karbonat serpebilirsiniz ki bunu yapmissiniz zaten.
ayrica tuvaletini daha sik temizleyin ve havalandırin.

Esenlikler dilerim. 🍀🍀

Badem22

Kumu mycat aktif karbonlu ve kokan dışkısı. Mamasını yeni değiştirdik eskiden crax diye pek araştırmadan aldığım bir mamaydı ki bu mama yüzünden kedim hastalandı şuan reflex kullanıyorum. Aslında en son bayramda kedime pişmiş çok küçük et vermiştim ondan sonra kokuyu fark ettim ama bir güden fazla sürünce koku etten kaynaklanmadığımı anladım.

Eğer önerebileceğiniz içeriği güzel fiyatı da makul olan bir mama varsa veterinerimize danışıp alabilirim.

miyav88

@Badem22 ben hemen neden koktuğunu söyliyim kedinin tuvaletinin dibine yapışmış küçük kumlar olabilir veya komple kumu çöpe boşaltmayıp üstüne temizlediğinizi düşünerek yeni kum eklediyseniz küçük küçük parçacıklı kumlar görünmüyor olabilir onlarda koku yapıyor olabilir size önerim bundan sonra tuvaletteki kum bittiği zaman kedinin tuvaletini direkt sudan geçirip peçeteyle temizleyin öyle kum ekleyin koku asla olmuyacaktır..

iAllMoon

Pro Line sabunlu kum alın eğer hala kokuyorsa kedi tuvalet koku giderici alın bende kullanıyorum baya etkili.

simbakedi

reflex de hic iyi bir mama degil o da yapiyor olabilir. butce soylerseniz cok daha iyi mamalar oneririz

diablerose

kumundaki topaklari hangi sıklıkta aliyorsunuz? gunde 4 aliyorum. acik kum kabi olmasina ragmen hic koku yok. buarada mama olarak royal canin kullaniorm. kakasi proplana gore daha az kokuyor.

diablerose

gunde 1 aliosaniz kokmasi normal. daha sık alirsaniz farki gorup memnun kalirsiniz

Sıcak da çok etkiliyor bu durumu malesef, sık sık havalandırmaya çalışın koridoru bir şekilde :(

Badem22

@miyav88 dediğiniz gibi her kumunu değiştirdiğimde eskisini döküp tuvaleti yıkayıp yeni kumu döküyorum.

Badem22

Günde bir kez alıyorum eskiden de öyle alıyordum bir sıkıntı olmuyordu.

Badem22

Reflexin kilosunu 35 tlye alıyorum o civarlar olabilir.

simbakedi

kilosuna 35 tl veriyorsaniz 10 kilo aliminda cok cok daha iyi mamalar alabilirsiniz praniz cope gidiyor denebilir o icerige. bonacibo yavru kedi mamasi ile felicia ayni ona bakabilirsiniz. ayriyetten 10 kilo aliminda pro choice ya da kilosuna 40 verebilecekseniz 10 kilo aliminda bozita cok cok daha iyi olacaktir. bozita icerik olarak proplandan da guzel. bir kere bu parayi verip 3-4 ay minimum rahat edebilirsiniz

simbakedi

ki bozitada benim kedim cok obur oldugu icin 3-4 ayda bitirdi. sizinki 4-5-6 ay bile surebilir bitirmesi

Badem22

10 kg almayı hiç istemiyorum bir sorun çıkar ya da basitinden kendi veterinerimizin de dediği 10kg çok fazla ve bir kere havayla temas edip uzun süre gideceği için pek tercih etmem ama dediğiniz markaları araştıracağım