Sokak Kedisi Kısırlaştırma İçin Kaç Aylık Olmalarını Beklemem Lazım

Thekedi

Bahçemde baktığım 4 sokak kedisi var hepsini kısırlaştırmak istiyorum ama 2 tanesi daha çok küçükler bugün tam 3 ay 10 günlük(94 günlük) oldular ve hala anne sütü içiyorlar. Biri erkek biri dişi. İkisi daha kızgınlığı girmeden önce kısırlaştırmak istiyorum.
Erkeğin kızgınlığa girip kaçmasından, dişininde bir şekilde hamile kalmasından korkuyorum.
Daha önce baktiğim bir dişi kedi daha 7 aylıkken hamile kaldı ve sonucu pek iyi olmadı; yavruların çogu öldü kalanlara da anne iyi bakmadı kendi de çok yıpranmıştı. Bir daha böyle bir şey olmasını istemiyorum.

Altı aylıkken de kızgınlığa girebiliyorlar 5 aylıkken kısırlaştırsam olur mu?

3 CEVAP

septikbaykus

5 yada 6 aylıktan ziyade kaç kilo oldukları önemli. 10 aylık olup 1 kilo olan kedi kısırlaştırılmaz iken 6 aylık olup 2 kg ve üstü olan kedi kısırlaştırılabilir misal.

kedimedisever

6 aylıkken kısırlaştırabiliyorlar ama en sağlıklısı 1 yaş diye biliyorum

septikbaykus

1 yıl çok uzun süre sokak kedisi için. Ona bakarsanız erkek kedi 1 yaşından sonra kısırlaştırılırsa daha sağlıklı olur 1 yaş öncesi kısırlaştırmada risk vardır. Ancak 1 yıl dayan bakalım erkek kediye görelim :)