Köpek Ve Yaş Mama

Azemm

Köpeğinize yaş mama veriyor musunuz? Veriyorsanız kaç günde bir ne kadar yaş mama veriyorsunuz?

2 CEVAP

Selinece

Köpeğin cinsine, kilosuna ve beslenme düzenine de bağlı tabii. Ben açıkçası sadece kuru mamayla besleme taraftarı değilim çoğu zaman başka bir şeyle karıştırıp veririm(Yaş mama, yoğurt, ilikli kemik suyu, tavuk suyu, mevsimine göre yiyebildiği meyve ve sebzeler). Tabiiki çok çok kaliteli köpeğinizin bütün ihtiyacı olan vitamin mineralleri karşılayabilen bir mama kullanıyorsanız (Yaklaşık 600-1500 bandında oluyor genelde) başka bir şeye gerek de olmayabilir. Çoğu veteriner sadece kuru mama ve yaş mama kullanılmasını söylese de ben doğal yiyeceklerden yanayım :)

Ben vermiyorum. Eğer yüksek kaliteli kuru mama kullanıyorsanız ayrıca yaş mama kullanmanıza gerek yok. Aradaki besin değeri farkı yok denecek kadar azdır. Kuru mamanın yanında haftalık bir periyotla elma, yumurta sarısı, havuç gibi şeyler veriyorum. Ne kadar verebileceğiniz konusunda ise şöyle söyleyeyim; bazı kuru mama paketlerinin üzerinde kuru mama ile birlikte ne kadar yaş mama verilmesi gerektiği yazar. Bu yazmıyorsa Royal Canin in sitesinde şöyle bi yazı vardı "Köpeğinize aynı enerji ve besin miktarını sağlayabilmek için yaş mamadan 3,5 kat daha küçük porsiyonlarda kuru mama verin. Dönüşümlü olarak kuru ve yaş mamayla beslerken aşırı beslemeden kaçınmayı unutmamak gerekir."