Acilll

Bgmylblr

2 3 gunluk yavru kedi buldum çok acikmis napmam gerek çok acil

15 CEVAP

Renklipati

Annesi yakınlarda olabilir iki üç günlük kediyi bırakmaz kolay kolay etrafa bakın, anne sütü alması lazım.. şimdilik laktosuz sütü suyla karıştırıp biraz verin, fakat süt tozu alırsanız daha iyi olur açık petsoptan

Aslideniz23

Öncelikle annesi varmı diye etrafa iyice bakının bazen anne kediler yiyecek bulmak için başka bir yerde oluyorlar eğer annesi yoksa yavru kediyi beslemek için veterinerden yavru kediler için olan süt tozlardan almalısınız ve eğer imkanınız varsa kediyi evinize götürün o kadar küçük bir kedi sokaklarda yaşayamaz çok zor ama bir ihtimal evde yaşayabilir eve götürürseniz çok iyi bakmalısınız ve süt tozuyla sık sık beslemelisiniz veterinere gittiğinizde sizi daha detaylı bilgilendirecektir süt tozuyla ilgili ve yavru kediye nasıl bakılacağıyla ilgili

Pollythelilly

Bir süre gözlemleyin.Karnı şişse annesi gelir.Eğer pis, karnı şiş değilse ve çok miyavlıyorsa muhtemelen yalnız kalmıştır.Süt tozuna ulaşana kadar keçi sütünü sulandırarak şırıngayla verebilirsiniz.Yoksa laktozsuz süt de verebilirsiniz aynı şekilde.Ancak laktozlu normal süt hiç önerilmiyor zira ishal yaparsa yavru daha çok küçük sonradan toparlaması için.

Anonymus998421

Tek sorunu acıkmış olması ise acil süt tozu ile doğru bir uygulamayla besleyin ama başka bir şey vermeyin.Ölmemesi için ilk iş bunu yapın.Daha sonra bulduğunuz yeri yumuşak sıcak yapabilirsiniz yani kediyi güvene alın.Büyük ihtimalle uyur zaten.Daha sonra civarda anne kedi başka yavru kediler arayın.Anne kedi yemek aramaya çıkmış ya da diğer kedileri başka bir yere taşımış onu bırakmış olabilir.Ya da daha sıra onu götürmeye gelmemiştir ya da diğer yavruları oraya getirmek için gitmiş olabilir.Uzaktan da gözlemleyebilirsiniz.Bu arada bu kadar küçük bir kedinin tuvaletini de sizin yaptırmanız gerekir.

Pollythelilly

@BgmylbrTuvaletini de sizin yaptırmanız gerekiyor bunu lütfen unutmayın.Islak bir pamukla ya da nemli bir bezle popo tarafına pıt pıt şekilde tampon hareketler yaparsanız hemen yapıyor çişini.Süt verdikten sonra ilk 10dk içerisinde mutlaka yaptırmış olun.

Lunaveelmas

Yoğurt verebilirsin şimdi yanında mama yoktur sütü suyla karıştırıp ver azcık da ekmek doğrayabilirsin açlığı gitsin yavrumun

Aslideniz23

Yukarıdaki arkadaşlarında dediği gibi sütü suyla karıştırıpta verebilirsin ama dediğim gibi eğer annesi yoksa o kadar küçük bir kedi sokakta tek başıma yaşayamaz

liliacasper

Ben oğlumu bulduğunda kediler için süt tozu önermişlerde yakında petshop ya da veteriner yoksa bebelac verebilirsiniz dediler iki gün bebelac verdim sonra süt tozu aldım ve öyle büyüttüm ama anne dönebilir tek bir yavruysa diğerlerini taşımıştır onuda almaya gelebilir ya da beslenmeye çıkmış olabilir

Bgmylblr

@Renklipati annesi oldugunu sanmiyorum çünkü 2 3 gundur bagiriyodu yeni bulabildim

Bgmylblr

@Pollythelilly karni şiş deil ve 2 3 gundur bagiriyodu biseyin icinde kalmis yeni bulabildim

Bgmylblr

@liliacasper 2 3 gundur bagiriyodu buyuk biseyin icinde kalmis yeni bulabildim süt tozu alicam ama simdilik sutu suyla karistirdim icmek istemiyo anne memesi ariyo yinede zorla icirmelimiyim

Bgmylblr

@Aslideniz23 2 3 gundur bagiriyodu biseyin icinde kalmis yeni bulabildim oyuzdena annesinin oldugunu dusunmuyorum ve simdi evde ztn sütü suyla karistirdim icirmeye calisiyorum

Bgmylblr

@serakrtls 2 3 gundur bagiriyodu buyuk bi seyin icinde kalmisti yeni bulabildim eve getirdim ama hemen sut tozu alma sansim yok sut ve suyu karistirdim onu veriyorum

Ozzey

Merhaba. Öncelikle ilginize teşekkürler. Arkadaslar çok doğru öneriler vermiş. Yavru kedileri genelde anne taşırken bırakabiliyor tek tek taşıdığı için. Ama belki sizinkini alamadı. Ya da bazen en zayıf olanı bırakabiliyorlar. Bir tane vardı bende de . Anne yanındaydı ama hiçbir şekilde emzirmiyordu. Şırıngayla denedim biberonla denedim. Yaşadı 15 gün ama büyümedi hiç hep küçük kaldı.Mikro diyorduk. Diğerleri büyüdü. Bu tarla faresi gibi minyon kaldı. Sonra da öldü. Deneyin kurtarmayı tabi. Ama bence en kısa zamanda yeni bir anne bulmak en doğrusu. Anneler de her kediyi almıyor ama kendi yavrusu boyutundaysa sorun çikarmayabilir. Belediye veteriner hekimine danisin.

Süt icin :
2 haftaya kadar olanlar icin
Gece gündüz 24 saat icin
1 tatlı kaşığı süt tozu 3 tatlı kaşığı su (su ılık olmalı)
2 haftaya kadar kediler icin 2 saatte bir verilir yazıyor.

2 -3 hafta
3 tatlı kaşığı süt tozu 5 tatlı kaşığı su (su ılık olmalı)
2- 3 haftaya kadar kediler icin saat 6 ile 24 arasi 2 saatte bir verilir yazıyor

3-4 hafta
3 tatlı kaşığı süt tozu 6 tatlı kaşığı su (su ılık olmalı)
3 -4 haftaya kadar kediler icin saat 6 ile 24 arasi 3 saatte bir verilir yazıyor

4 haftalık icin 4- 6 öğün
3 tatlı kaşığı süt 6 tatlı kaşığı su

5.hafta artık katı gıdaya geçebilirsiniz diyor

Bir de sıcak tutmanız lazım sıcak su torbasına ya da su şişesine sicak su koyup hayvani yakmadan bir beze sarıp yanina koyabilirsiniz.

İnsallah yeni anne bulabilirsiniz.

Bgmylblr

@Pollythelilly tuvaleti için ihtiyaç duymuyo aslinda süt ictikten sonra kendi yapiyo çişini peki kaç ml süt tozu vermeliyim bilginiz var mi?