Sizce Hangi Kedi Irkı Daha Uysal Ve Daha Cana Yakın?

gmzyrl06

Anket

İran Kedisi
(9 oy)
British Shorthair
(9 oy)
Scottish Fold
(12 oy)
Siyam Kedisi
(7 oy)
Toplam (37 oy)

Cins kedi almak için düşünen arkadaşlarımıza bu anketi oluşturdum ama bence hayvanlar parayla satılmamalı tamam cins olabilir ama onlar bir can mal değil ayrıca o kadar fiyata ne gerek var?

42 CEVAP

Snzlc

o zaman o arkadaşınıza şunu söyleyin en cana yakın kedi türü sokakta ölmek üzereyken bir insan tarafından kurtarılan hayvandır. geçmişini bilir minnettar davranır.

Renklipati

Tekirler kadar cana yakınını görmedim, sokağa bir çıkıyorum hepsi etrafımı sarıyor sevilmek için mama için..

Anonymus998421

Bu kedi ırklarından olup çok hırçın olanını da gördüm yani tamamen kedinin karakterine huyuna bağlı ırkla alakası yok.

blue_hpood

saçmalık gibi soru bence. sahiplenecekseniz sahiplenin, ırk falan fark etmiyor, barınağa gidin, sahiplenin.

theyusra

o hayvanlar uysal oldukları için değil hasta oldukları için bu kadar durgunlar bu bir, uysal olmaları cana yakın oldukları anlamına gelmiyor çoğu cins kedi sevgiye doyduğu için temastan hoşlanmıyor bu iki, tekirler kadar zeki ve sevgi için çırpınan bir cins görmedim bu da üç.

illa cins istiyorum diyorlarsa bari maine coon, siberian gibi cinslere bakın en azından sağlıklılar.

Kediler şahsına münhasır hayvanlar. Her birinin ruhu var, cinsle ilgili bir durum değil bu. Sahipleneceğiniz kediyi önce bir görün, aranızda bir bağ oluşuyorsa, ki zaten anlarsınız, cins renk menk demeden sahiplenin.

cat_expert

Yavru kedilerin genelde hepsi hareketlidir, tekirler daha cana yakın olurlar cins kediler canı isterse gelir canı istemezse gelmez. Yetişkinliğe ulaşan kediler biraz daha sakinleşiyor, kısırlaştırılırsa ekstra tembelleşiyorlar. Kedinin büyüdüğü ortam ve kediye olan davranışlarınız çok etkili tabii ki.

aysekara1

Bunlardan hiçbiri değil. En iyisi sokak kedisi ben küçükken almıştım pişman oldum.

Merve7

Bu kediler cana yakın olmaz tekir candır

gmzyrl06

Bunu defalarca söyledim ama sokak kedileri çok cırmalar ya cana yakın olmazlarsa diye endişe ediyor inanın çok haklısınız

gmzyrl06

Renklipati
Şıklara ekliyecektim ama cevap ekle şıkkına bastım olmadı üzgünüm bir dahakine koyacağım🥺

gmzyrl06

Teşekkürler sizede iyi günler

Renklipati

Benim kedim calico üç renkli kedi maşallah diyim veteriner bile hayret ediyor nasıl uslu bu kedi sanki insan gibi söz dinliyor hiç öyle atlama zıplama tırmalama görmedim, birazda ırkı değil de karakter de yapısı sanırım insanlar gibi düşünüyorum soğuk insan sıcak kanlı insan gibi

theyusra

@blue_hpood zaten alın demedim, sağlıklı ırklar dedim. bazılarının cins takıntısı olduğu için en azından düzgün olanlara yönlendirmeye çalışıyorum ki scottish/persian/exotic gibi ırklar daha fazla üretilip acı çekmesin.

Thekedi

Bunlarla ilgili araştırmalar var aslında;
https://www.nature.com/articles/s41598-019-44324-x

Britishler aslında en çok insan temasından uzak kalan kedilerdir. Korat kediler ise en çok insan temasını sevenler.
Türk Vanları insanlara karşı saldırganlık gösterme olasılığı en yüksek olanlardı.
Britishler(İran kedi ailesinde dahil; iran kediler, Cornish Rex, Exotic...çalışmada özel olarak scottishe baklımamış ama scottishte İran kedi ailesindendir pek bir farkları yok, kulakları dışında aynı genetik özelliklere sahip)

Bir süre özelliklerden bahsediliyor bakabilirsiniz👆
Ama tabi ki bu araştırmada bizim sokaklarımızda dolaşan kediler yok. "korat kediler ise en çok insan temasını sevenler" denmiş ama bu araştırmanın içinde bizim kedilerimiz olsa yemin edebilirim ama kanıtlayamam bizim kediler en sevecen çıkardı. Bizim sokaklaramızda her kişilik, her renk, her boyut...hepsi var tabi görmesini bilene.