Köpeğimin Popo Sürtme Sorunu

herkese merhaba köpeğim popusunu sürtüyor veterinere kaç kere götürdüm anal kesesi dolu deli ve daha 4 gün önce parazit ilacı aldı ve parazit dökmedi artık alışkanlık yapmış olabilir mi daha önce parazit dökmüştü gerçekten sebebini bilmiyorum bir bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim☺️

7 CEVAP

dilaozdemir_

Merhabalar, biz de yakın zamanda aynı sorunla uğraştık. Anal kese tıkanıklığı parazitten bağımsız bir sorun. Özellikle küçük ırk köpeklerde bu sorun yaşanıyormuş. Bizde şişlik ve iltihaplanma da olmuştu, çok şükür artık iyileşti. Tıkanıklık kaka yapmasına da engel oluyor ve ilerlerse ciddi ağrılara sebep olabiliyor. Bizim sorunumuz o bölgeyi başta 2-3 gün sonrasında 10 gün aralıklarla sıktırmak oldu. Böylece oradaki tıkanıklık geçti ve rahatladı. Popo sürtme yani veterinerlerin deyimiyle kızak hareketi bu tıkanıklığın belirtilerinden birisi. Size de sıktırmanızı tavsiye ediyorum. Hatta öyle ki bu sorunla uğraşan bazı hayvan sahipleri her ay gidip bu işlemi uygulatırmış. Umarım köpeğiniz yakın zamanda iyileşir. Aksatmadan müdahale etmeniz daha iyi olacaktır.

dilaozdemir_

Merhabalar, biz de yakın zamanda aynı sorunla uğraştık. Anal kese tıkanıklığı parazitten bağımsız bir sorun. Özellikle küçük ırk köpeklerde bu sorun yaşanıyormuş. Bizde şişlik ve iltihaplanma da olmuştu, çok şükür artık iyileşti. Tıkanıklık kaka yapmasına da engel oluyor ve ilerlerse ciddi ağrılara sebep olabiliyor. Bizim sorunumuz o bölgeyi başta 2-3 gün sonrasında 10 gün aralıklarla sıktırmak oldu. Böylece oradaki tıkanıklık geçti ve rahatladı. Popo sürtme yani veterinerlerin deyimiyle kızak hareketi bu tıkanıklığın belirtilerinden birisi. Size de sıktırmanızı tavsiye ediyorum. Hatta öyle ki bu sorunla uğraşan bazı hayvan sahipleri her ay gidip bu işlemi uygulatırmış. Umarım köpeğiniz yakın zamanda iyileşir. Aksatmadan müdahale etmeniz daha iyi olacaktır.

Superisi814

Merhaba,
Anal kese sorunu olabilir.Parazit olabilir.Parazit kaşintiya sebep oldugu icin , kizak hareketiyle kendini rahatlatmaya çalisirlar.Aliskanlik degil yani.Parazit ilaci yutturulmuş anladigim kadariyla bu tedavinin bir aşamasidir.Yutar yutmaz ya da ayni gün tüm parazitlerden kurtulamayabilir.4 veteriner de anal kesesinin dolu olmadigini söylüyorsa geriye parazot seçeneği kaliyor.Parazitlerden tamamen kurtulmasi konusunda yardimci olmalisiniz.Ilaveten yoğurt, kefir yedirebilirsiniz.Bir kaşik zeytinyaği içirebilirsiniz.Kabiza çevirmeden yumuşama olsun ve bagirsaklari desteklesin diye.Öte taraftan parazite sebebiyet veren yiyecekler salam , sosis türevi veriyorsaniz, durun acilen.Parazit hapi yetmezse ignesini tercih etmeniz gerekir.Gecmis olsun

merhaba size de cevabınız için teşekkür ederim. Asla ev yiyeceği vermiyorum bu zamana kadar hiç vermedim daha önce de hem hap hem iğne oldu parazitten şimdide tekrardan hap yutturdular yani bu 4. parazit uygulaması daha önce parazit döktü ama son iki parazit uygulamasında dışkısını her yaptığında kontrol ediyorum şu ana kadar bişeyle karşılaşmadım ama popo sürtme olayı azaldı baya ama geçmedi eğer ki yoğurt vermem de bir sıkıntı yoksa verebilirim peki ne kadar vermemi tavsiye edersiniz

Superisi814

Tabii biz burada destek olmaya calisirken ister istrmez bazı uyarilari tekrarlamak durumunda kaliyoruz.Ne güzel siz bu tip besleme yapmiyormuşsunuz.Bu sevindirici🙂 Köpeginize bir kase kadar yogurt yedirebilirsiniz.Yogurt hakikaten tüm canlilara şifadir ve bunu vet.hekimler de onaylar.Maalesef bazi parazit türleri kancali olanlar filan arinma asamasini uzatabilir.Belki yumirtalar filan dökülmüştür ve görememiş olabilirsiniz.Inanin paraziti otlardan , yoldan bile alabiliyorlar.Yasadim benzer bir sürec.Ben bu arada yogurdu düzenli verirdim, 14 yil yaşadi 🐕imiz.Fazlasi ishal yapabilir.Yogurt yemezse, bir kac kez yeniden deneyin.Bazen yogurda bazen mamaya bir tatli kasigi kadar en fazla bir yemek kasigi kadar zeytin yaği eklerdim.Kedilerime de hala veriyorum arada.Sifa olsun, geçmis olsun.🌼

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. köpeğimi bu hareketi fark ettiğimden beri dört kere veterinere götürdüm özellikle de hep başka veterinerlere de sordum anal kesesini kontrol edip bir sorun olmadığını belirtiler dolu olmadığını söylediler ondan buraya sormak istedim başka bir sebepten olabilir mi diye açıkcası ne yapıcağımı şaşırdım

çok teşekkür ederim yardımınız için. güzel patili dostlarınızla geçirebileceğiniz güzel, sağlıklı günler dilerim☺️