Erkek Kedi Kısırlaştırma Süreci

Kedim 5 aylık oldu ve 3 kilo gayet sağlıklı. Tahminen kaç aylıkken kısırlaştırmam gerekiyor? Süreç nasıl ilerliyor? Benim veterinerle konuşup sormam mı lazım yoksa veteriner zamanı geldiğinde kedinin gelişimine göre söylüyor mu? Bizimki sadece ilk kontrolünde zamanı geldiğinde kısırlaştıracak mısınız diye sordu sonrasında bu konuyu hiç konuşmadık.

Bir de kızgınlığa yaklaştığını nasıl anlayabilirim?

Aşıları tamamlandı yakın bir zamanda da aşısı/kontrolü yok aklıma takıldı önce sizden bilgi almak istedim :)

5 CEVAP

Nrydiry

Benim kedim de şuan 6 aylık, ben de kısırlaştırmak istiyorum, en iyi kısırlaştırma vakti 1 yaş ve sonrasiymis, çünkü kemik gelişmesi vs gibi şeyler açısından kısırlaştırmamak daha iyi oluyormuş, sağlıklı bir kedi 4 aylıktan sonra kısırlaştırılmaya başlanabilirmiş. Ama dediğim gibi en iyisi 1 yaş ve sonrası. Tabi ben beklemeyeceğim ya 7 aylık olduğunda ya da 8 aylık olduğunda yaptırmak istiyorum, çünkü erkek kediler kızgınlığa girdiğinde çok agresif, saldırgan, aşırı miyavlayan bir kediye dönüşüyor tabi bu benim için sıkıntı değil bizim kedi zaten agresif ve saldırgan ama
erkek kedilerin kızgınlığının en kötü yanı eve spermle karışık çişini yapması, bu evi kokutuyormuş ve geçirmesi zor bir kokuymuş, bu yine benim için sorun değil ama annem böyle bir şey yaparsa kediyi evden atar, en azından ben böyle düşünüyorum ve bunun yaşanmaması için veterineri ikna edeceğim, kendi evim olsa baya rahat olurdum. Sonuçta onun için en iyisi, sağlığı için iyi olan seçenek. Bizim buradaki çoğu veteriner 1 yaşından önce kısırlaştırma yapmıyor, sizin veterinere söylemeniz lazım

simbakedi

4 aysan itibaren kisirlastirilir ama iciniz rahat etmezse 6. aydan itibaren kisirlastirabilirsiniz. 1 uasini beklemeyin hic gereksiz stres yapmamis olur kediniz.

Kader767803

Bence 6 aydan sonra kısırlaştırın

gokceoztel

kısrlaştırmadan bikaçgün önce kemik suyuu tavuk suyu verin vitamin olur ben öyle yaptım sonradan yaş mama suya ihtiyaçları oluyor

indovf

Eğer kızgınlıktan sonra bir yaşını doldurmasını beklerseniz çok sorun yaşarsınız. Kızgınlıkta sürekli evden kaçmak ister kız peşinde koşmak için. Bu da benim durumumda her saniye kapıda miyavlamak demekti. Ki kaçma riski de yüksek. Kavgacı olduğu için kaçarsa kendini yaralayabilir kedilerle kavga edip. Ayrıca daha sinirliı ve gergin oluyor. Benimki asla kendini sevdirmiyordu ve sürekli ısırıyordu. Koku bırakma en net belirti fakat bazen olmuyor. Yaşayanlar hayatımda duyduğum en kötü koku diyorlar muhtemelen anlarsınız. Hayvan mutsuz ve gergin oluyor,sizi de mutsuz ediyor. Bence bir yaşını beklemeyin ama çok küçükte olmasın. Kızgınlığa girmişse 7-9 ay arası BENCE uygun. Fakat veteriner yaşından çok kilosuna göre kısırlaştırmaya karar veriyoruz demişti.