Kedimin Irkı Sizce Ne?

akifyzb

Anket

british shorthair
(13 oy)
british longhair
(2 oy)
scottish shorthair
(10 oy)
Toplam (25 oy)

merhaba.. british shorthair olduğunu düşündüğüm yavru bir kedi sahiplendim.. kedimin ırkı nedir sizce?

9 CEVAP

akifyzb

  1. şık yanlış olmuş.. doğrusu scottish straight olacaktı

Scottish straightlerde eklem sorunu olmaz. Eklem rahatsızlığı yapan dominant geni taşınmazlar.

Scottish Fold ebeveyn × dik kulaklı kedinin çiftleşmesinden şöyle bir sonuç çıkar;
(Fd eklem rahatsızlığı geni, fd sağlıklı)(homozigot Fd Fd üretilmesi yasaktır osteokondrodisplazi ağır derecede görüldüğünden dolayı)

Fd fd × fd fd
Yavrular %50 ihtimalle Fd fd olarak doğar ve kırık kulaklıdırlar, kırık kulakları başlı başına eklem rahatsızlığının göstergesidir.

Geri kalan %50 ihtimalle de fd fd olur ve yavrular düz kulaklıdırlar, bu geni taşınmazlar.

Sizin burda dikkat ediceğimiz yavrumuz gerçekten dik kulaklı mı değil mi konusu? Bazı aslında Fd geni taşıyan kedilerin çok çok az kulak kırığı oluyor ve fenotipine bakılarak straight mi olduğu fold mu olduğu anlaşılmaya biliyor.

Zeynepsusam

Tebrikler, ömür boyu ağrı çekecek bir hayvanın suni şekilde üretilmesine destek oldunuz👏👏👏

Palyaco

Guzel bakin hiçbir sıkıntı olmaz glukozamin hergun 90 gün boyunca verin bir beklemişler eklem sorunu diye guzel bakin hiçbir sıkıntı olmaz

theyusra

scottish straight

akifyzb

yavru kedi için kaç gram glukozamin vermek gerekiyor? önerdiğiniz bir marka var mı?

Thekedi

@Lils Anne ya da baba scottish fold ise ve yavru fold olan ebeveyninden Fd genini almışsa osteokondrodisplazi dan muzdarip olur. Straight kediler bu geni almadığından dolayı hasta değildir ve kulaklarda bu yüzden kıvrık değildir.
Kediniz büyük ihtimalle scottish straightdir.

Lils

Anne ya da babadan birisi scottish fold ise yavru hastadır. 4 nesil boyunca ailesi british ise britishtir. Ailesini bilmeden cevaplayamayız ama seceresi yoksa scottish straightir büyük ihtimalle

Lunaveelmas

Çok tatlı tüyleri kadar ömrü olur inşallah