İsveç çoban köpeği

İsveç çoban köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

İsveç çoban köpeği Açıklaması

Kuzenleri Corgi'ler gibi oldukça hareketli ve tetikte olan İsveç çoban köpeği, kısa bacaklara ve uzun bir gövdeye sahiptir. Sık tüyleri ve orta büyüklükte dik kulakları vardır. Sevimliliği ile dikkat çekse de kendisi görevinde tam bir profesyoneldir. Sürü bekçiliği ve çobanlık gibi görevleri başarıyla yerine getiren bu ırk her zaman tetikte olmasıyla da tanınmaktadır. Yüksek enerjisi olduğu için her gün düzenli olarak egzersiz yapması gerekir. Egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması halinde apartman hayatına zor da olsa uyum sağlayabildiği bilinmektedir. Zekidir ve kolay bir şekilde eğitilebilir. Kilo almaya çok yatkındır ve anatomik yapısı nedeniyle fazla kilo kısa ve ince bacaklarını başta olmak üzere tüm vücudunu etkileyebilir. Ailesine karşı çok sevecendir ve bu sevecenliğini yabancılara karşı da gösterir. Çocuklarla arası iyidir ama diğer köpeklere karşı mesafesini ve duruşunu korur. Sürekli yalnız bırakılmamalıdır, terk edilme kaygısı yaşayabilir.

İsveç Çoban Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Gece gündüz sürülerini koruma görevi yapabilecek bu hareketli köpeklerin ağırlıkları 11 – 15 kilogram aralığında olur. Boyları ise 30 – 40 santimetreye kadar uzayabilir. Kilo almaya fazla yatkın olmaları nedeniyle boy ve kilo dengelerinin takip edilmesi gerekir.

İsveç Çoban Köpeği Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi İsveç’tir. Tarihin hangi döneminde ortaya çıktığı ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte bu köpeklerin Vikingler zamanından bu yana sürü bekçiliği ve çobanlık görevlerini üstlendikleri bilinmektedir.

İsveç Çoban Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Tek seferde 4 – 8 arasında yavru dünyaya getirebilirler. Gebelikleri diğer cinslerde olduğu gibi 60 – 64 gün arasında tamamlanır. Yılda birden fazla doğum yapmaları hem dişilerin hem de yavruların sağlığı için önerilmez.

İsveç Çoban Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Sık tüyleri olan bu ırk orta düzeyde tüy döker. Tüy dökme mevsimlerinde miktarda artış yaşanabilir. Haftada 2 – 3 kere fırçalanmaları gerekir. Kirlendiklerinde banyo yapabilirler. Bakımları genel anlamda oldukça kolaydır. Tüy bakımlarına ek olarak tırnakları kısaltılmalı ve dişleri fırçalanmalıdır.

İsveç Çoban Köpeği Kaç Saat Uyur?

Görevine gönülden bağlı ve hareketli bu cinsin çok uyuması beklenemez. Nitekim günde ortalama 10 – 12 saatlerini uykuda geçirdikleri bilinmektedir.

İsveç Çoban Köpeği Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

En önemli özellikleri sahipleri ile birlikte bir işle meşgul olmaktan keyif almalarıdır. Çok zekidirler ve eğitime pozitif yanıt verirler. Yine de ilk kez köpek sahibi olacak kişilere önerilmezler. Eğitimlerinde denge sağlanması, otorite korunurken nezaketten taviz verilmemesi oldukça önemlidir. Pozitif yaklaşımlar her zaman öğretilen komutların hızla kavranmasında etkili olacaktır.

İsveç Çoban Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Orta ırklara özel formüle edilen kaliteli kuru mamalar ile besin, mineral ve vitamin ihtiyaçlarının karşılanması mümkündür. Mama miktarları yaşına, aktivite düzeyine ve özel bir hastalığının olup olmamasına göre düzenlenmelidir. Kilo aldıkları takdirde veteriner kontrolünde mama ve öğün miktarları değiştirilmelidir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

İsveç çoban köpeği Yorumları

Diğer Adları

Vastgötaspets, Swedish Vallhund


Renkleri

Gri, sırtta koyu, ense ve omuzlar daha açık, kızılımsı.


Çıkış Yeri

İsveç


Çıkış Tarihi

1948


Familya

Kuzeyli (çoban köpeği)


Orjinal İşlevi

Sürü koruma, çoban köpeği


Günümüzdeki İşlevi

çoban köpeği, insana eşlik den köpek


Ortalama Ömrü

10-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

9-14/8-13 kg


Boy (Erkek/Dişi)

33-40/30-38 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir İsveç çoban köpeği sahiplenmek istiyorsanız, İsveç çoban köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

İsveç çoban köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Ecemyoruk kullanıcısının #11246 peti
Jhn kullanıcısının #21906 peti
erenbasusta kullanıcısının #36825 peti
k485874 kullanıcısının #90186 peti
k625133 kullanıcısının #111075 peti
k625133 kullanıcısının #111076 peti
k627620 kullanıcısının #111577 peti
Burcecelebiozu kullanıcısının #120425 peti