Komondor

Komondor
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Komondor Açıklaması

Uzun ve kendine has tüy yapısıyla ilk anda kalpleri fetheden Komondor; cesur, sadık ve sahibine kendini adayan bir ırktır. Ailesine karşı sevgi dolu olur ancak diğer köpeklere ve yabancılara agresif tavırlar sergilemeye yatkındır. Yüksek derecede egzersize ihtiyaç duyduğundan genellikle geniş bahçesi olan evlerde beslenir. Ancak egzersiz ihtiyacı günlük olarak karşılandığı takdirde zor da olsa apartman hayatına uyum sağlayabilir. Oldukça şüpheci hayvanlardır, çevrelerinde olup biten her şeyi başarılı bir şekilde gözlemlerler ve şüphelendikleri herhangi bir durumu havlayarak sahiplerine haber verirler. Gün içerisinde çok aktif değillerdir, genellikle gözlem yaparak günlerini geçirmeyi tercih ederler. Koruma alanında çok başarılı oldukları bilinir, görev bilinçleri çok yüksektir. Sadece fiziksel olarak değil mental anlamda da meşgul olmak isterler. Büyük boyutları ve kendisine özgü tüyleri ile sempati kazanan bu cinsin tek başına zaman geçirmekten hoşlanmadığı, ailesinin günlük hayatına dahil olmaktan mutlu olduğu söylenebilir.

Komondor Kaç Kilo Olmalı?

Cinsin erkeklerinin 60, dişilerinin ise 50 kilogram civarında olması gerektiği ifade edilmektedir. Dişilerin boyları 69, erkeklerin boyları ise 76 santimetreye kadar çıkabilir.

Komondor Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Macaristan’dır. Tarihi 16. yüzyıla dek uzanır. Ancak varlığının binlerce yıl öncesine dayandığı düşünülmektedir. Koyun sürülerinin korunmasında görev yapan bu ırk farklı yetenekleri olduğu için bekçilik ve polis yardımcılığı gibi görevlerde de kullanılmıştır. Günümüzde sürü bekçiliğinden aile bireyliğine doğru bir yolculuk yapmışlardır.

Komondor Kaç Tane Yavru Doğurur?

Tek doğumda 6 – 12 arasında yavruları olabilir. Yavru sayısını değiştiren faktörlerin başında dişinin yaşı, genel sağlık durumu, erkeğin dişi ile kaç kere çiftleşmeyi başardığı ve erkeğin sağlık durumu gelir. Yılda bir kereden fazla çiftleştirilmemeleri ve doğum yaptırmamaları önerilir.

Komondor Çok Tüy Döker mi?

Tüyleri yıl boyunca orta seviyede dökülür ve mevsim dönümlerinde bu miktar artar. Bakımlarının zahmetsiz olmadığı bilinmektedir. Tüyleri sarmal şeklini 8 aylık olduklarından sonra alır. Fırçalanmaları önerilmez, tüylerinin birbirinden ayrılması gerekir. Banyo yapabilirler. Tüylerinin kirlenmemesi önemlidir, aksi halde kötü bir koku yayabilirler. Yemek yedikten sonra yüz bölgesindeki tüylerin temizlenmesi gerekir. Tırnakları iki üç haftada bir törpülenmelidir. Tüylerinin arası düzenli olarak kontrol edilmeli, dişleri fırçalanmalıdır.

Komondor Kaç Saat Uyur?

Çok hareketli olmazlar ve uyumayı çok severler. Gün içerisinde 12 – 16 saate varan uyku süreleri olduğu söylenebilir.

Komondor Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Özgürlüklerine düşkün ve kendi çıkarlarını önceliklendirebilen bir ırktır. Sahiplerinin kararlı ve otoriter olması gerekir. Sürü liderliği ona kaptırılırsa kontrolü ciddi anlamda zorlaşacaktır. Eğitim süreleri kısa tutulmalıdır, canları sıkılabilir. Erken dönemde sosyalleştirilip eğitilmedikleri takdirde diğer köpeklerle ve yabancılarla sık sık sorun yaşayabilirler.

Komondor Nasıl Beslenmeli?

Kalça displazisi ve cilt hastalıklarına genetik yatkınlıkları vardır. Büyük ırklara özel kuru mamalar ile beslenme ihtiyaçları karşılanabilir. Alerjik bünyeye sahip olabilecekleri yüksek bir ihtimal olduğundan mama seçimi hassasiyetle yapılmalıdır.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Komondor Yorumları

Diğer Adları

Hungarian Sheepdog, Macaristan Çoban Köpeği


Renkleri

Beyaz


Çıkış Yeri

Macaristan


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Çiftlik köpeği, koyun sürüsü koruma köpeği


Orjinal İşlevi

Koyun sürüsü koruma


Günümüzdeki İşlevi

Koyun sürüsü koruma


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

35-37/31-33 kg


Boy (Erkek/Dişi)

69-71/64-66 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Komondor sahiplenmek istiyorsanız, Komondor sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Komondor dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Arda12233 kullanıcısının #16426 peti
arda_burak kullanıcısının #37412 peti