Newfoundland

Newfoundland
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Newfoundland Açıklaması

Büyük ve güçlü bir ırk olan Newfoundland aslen balıkçılar için ağları çeken, oduncular için ise odunları taşımakla görevli olan bir cinstir. Hem karada hem de suda görevlerini gerçekleştirebilirler. Oldukça iyi yüzücüler oldukları bilinmektedir. Tatlı bir mizaca sahip olurlar ve ailelerinin hayatını güzelleştirirler. Kendilerini ailelerine adamaya hazır olan bu cins sabırlı halleri ile de dikkat çeker. Sadıktır, cesurdur ve zekasıyla da fark yaratır. Sert bir görünüme sahip olması onun duygusal olmadığı şeklinde yorumlanmamalıdır. Rutinlerinin bozulması veya yalnız bırakılmaları onları derinden etkileyebilir. Çok fazla havlamazlar hatta nadiren havlamayı tercih ettikleri söylenebilir. Korumakla görevli oldukları alanı tamamen sahiplenirler ve gece ya da gündüz fark etmeden alanın güvenliğini sağlarlar. Erken dönemde eğitilip sosyalleştirildiklerinde kedilerle, köpeklerle, çocuklarla ve hatta yabancılarla iyi anlaşabilirler. Orta seviyede enerjiye sahip olurlar, enerjilerini atmak için çok fazla egzersize gerek duymasalar bile apartman hayatı için uygun olmadıkları bilinir. Avcılık yetenekleri gelişmiştir ve iyi bir liderlik yapıldığında ileri derecede eğitim alabilirler.

Newfoundland Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 45 – 68 kilogram arasında değişebilir. Erkekler dişilere göre hem daha ağır hem de daha uzun olur. Boy uzunlukları 64 – 74 santimetre arasında değişiklik gösterir. Kilo almaya meyilli olduklarından egzersizlerinin ve beslenme rutinlerinin bozulmaması gerekir.

Newfoundland Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Kanada’dır. Boğulan bir kişiyi sudan kurtaracak denli iyi yüzen ve güçlü olan bu cins balık ağlarını kıyıya çekme becerisiyle uzun zamandır bölge halkının en iyi yardımcıları olarak kabul edilmiştir. Dünya genelinde oldukça popülerdir ve en sevilen cinsler arasında gösterilmektedir. Büyük boyutu ve gücü onun bekçilik yeteneklerini de ön plana çıkarmıştır. Günümüzde sahiplerini koruma içgüdüleri nedeniyle evlerde de yaşarlar.

Newfoundland Kaç Tane Yavru Doğurur?

Tek seferde 4 – 12 arasında yavru dünyaya getirebilirler. Gebelikleri 60 – 64 gün aralığında sürer. Yavru sayısı erkeğin sağlığı, dişinin sağlığı, dişinin yaşı, dişinin ilk gebeliği olup olmadığı ve erkekle dişinin kaç kere çiftleştiği gibi değişkenlere göre farklılaşabilir.

Newfoundland Çok Tüy Döker mi?

Evet, hem çok tüy döker hem de azımsanmayacak derecede salya akıtır. Tüy bakımlarının haftada 2 – 3 kere fırçalanması gerekir. Aynı zamanda ince bir fırça ya da uzun dişli bir tarak yardımıyla da taranmaları önerilir. Tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve dişlerinin fırçalanması da unutulmamalıdır. Gerektiğinde ara sıra banyo yapabilirler.

Newfoundland Kaç Saat Uyur?

Gün içerisinde 12 – 14 saatlik bir uyku ihtiyaçlarının karşılanması adına yeterli olacaktır. Fazla uyudukları onların tembel ve hantal olduğunu düşündürmemelidir.

Newfoundland Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Erken dönemde insanlarla bir arada vakit geçirmesi gerektiği hassasiyetle vurgulanır. Oldukça zeki, meraklı ve dışa dönük bir yapıları vardır. İlk 4 ayı tamamlanana kadar suya girerlerse dikkatli olmak gerekir. Eğitimleri sırasında onlara sert davranılmamalı ve sabır gösterilmelidir. Hızlı bir şekilde öğrenirler ve sahiplerini mutlu etmek için tüm yolları denerler.

Newfoundland Nasıl Beslenmeli?

Büyük ırkların çoğunda olduğu gibi bu cinste de kalça ve eklem sorunları görülebilir. Bu nedenle kilo kontrollerinin sağlanması önemlidir. Kaliteli kuru mamalar ile gereksinim duydukları tüm besin, mineral ve vitamin ihtiyaçları karşılanabilir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Newfoundland Yorumları

Diğer Adları

Newf, Newfie, The Gentle Giant, Blackbear


Renkleri

Baskın siyah; kahverengi; gri; çenesinde, göğsünde, ayak uçlarında ve kuyruğunda beyazlar görülebilir; beyaz ana renk olmak üzere siyah kısımlar


Çıkış Yeri

Kanada


Çıkış Tarihi

1700'ler


Familya

Çiftlik köpeği, koyun sürüsü koruma köpeği, mastiff


Orjinal İşlevi

Su köpeği, balık avına yardım, yük arabası çekici


Günümüzdeki İşlevi

Suda kurtarma


Ortalama Ömrü

8-10 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

59-68/45-54 kg


Boy (Erkek/Dişi)

69-74/64-69 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Newfoundland sahiplenmek istiyorsanız, Newfoundland sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Newfoundland dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Haticeasil kullanıcısının #11704 peti
Haticeasil kullanıcısının #11705 peti
k477129 kullanıcısının #88635 peti