Bahçede Bakmaya Uygun Köpek

ebrardogan

Bahçede bakmaya uygun (küçük cins olmayan) ve bekçilik yapabilecek köpek cinsi söyler misiniz?

24 CEVAP

Superisi814

Merhaba,
Köpekper ic güdüsel olarak yasam alanlarini korurlar zaten.Küçük cinsler bile.Onlar daha bir bagirir, isirir.
Ancak seciminizi yaparken sizin de sectiginiz cinse uyum sağlayip saglayamacak olmaniz da önemli.Mesela ben bir kangal ya da rot egitemem.Ayrica yasadiginiz yerin iklimi alicaginiz köpeğe uygun mu bakilmali.Diyelim cok sicak bir bölgedesiniz bir Husky almak hayvana eziyettir.
Sonra Golden Retriver mesela cok zekidir, insancildir, haylazdir.Yavru alirsaniz enerjisi ile bas edebilicek misiniz ?Köpeğinize gereken egitimi ve kosulu verebilicek misiniz ?
Örnegin bir golden yumusaktir, basini oksayan hirsizla oynasani da olmustur , kovalayani da.
Bütüncül yaklaşip en doğru karari almaniz dilegiyle..🙂

Cubik

Sigorta kurdu kar köpeğidir. Sıcakta bunalır, yapamaz. Goldenda hırsızlara saldırmaz herkese sevgi gösterir. Size önerim cinsiz bir köpek sahiplenin. Benim bahçemde yaşayan köpeğim büyük boy cinssiz bir köpek. Bahçeye girmeye çalışan biri olursa havlayıp kovalıyor

irmtnc3

Öncelikle iklim çok çok önemli sıcak bir iklime sahipseniz Sibirya kurdu Çin aslanı gibi köpekleri tercih etmemelisiniz. Golden gibi fazla sevecen hayvanlar da maalesef bekçilik için uygun değil. Seçim yapacağınız köpeğin sizin kuvvetinizle de orantılı olmalı bi Kangal anadolu çoban köpeği Akbaş rot gibi köpekleri eğitimsiz gezdirmek çok zor eğitmekte çok zor. Bizim bağ evimiz de 2 Kangal 3 Akbaş 1 Anadolu çoban köpeğimiz var babam bakıyor bunlardan en bekçisi ve kapıda bağlı olan Akbaş. Ama dediğim gibi eğitimi ve gezdirmedi çok zor babam bap bahçede insan ve hayvan olmadığı için salık gezdiriyor ama şehir içinde bu imkansız Kendi evimizin bahçesinde de Sibirya kurdu ve jack russel kırması bi sk var Zil çaldığında veya ses falan çıktığında küçük ırk olan jack russel başlıyor havlamaya Sibirya kurdunun umrunda değil :)Hatta dalga geçiyoruz eve hırsız girse Sibirya kurdu hoşgeldiniz deyip terlik getirecek :D Çok yazdım Alman kurdu ve orta boyutlarda sokak köpeği veya kırma bir cins düşünebilirsiniz

Cubik

Siz cinssiz köpek sahiplenin, benim pati bahçeye ne başka köpek sokuyor, ne yabancı insan sokuyor, çok iyi bir kahraman o

theyusra

iklimle alakası yok bunun, köpeğin karakteriyle alakalı. bir sibirya kurdu ya da samoyed asla sizi korumaya uğraşmaz mesela :D hiçbir köpek bahçede bağlı şekilde de yaşayamaz böyle bir şey düşüyorsanız köpek sahiplenmeyin. eğer eğitimini düzgün verebilecekseniz köpeğin boyutu önemli değildir ama eğitim vermeyi bilmiyorsanız Akbaş beslemek tabi zor olur. alman çoban köpeği, dogo argentino, akita gibi cinslere bakabilirsiniz.

irmtnc3

theyusra tmm cnmm bi sen haklısın 9 tane köpeğimiz var ve hepsi gayet sağlıklı mutlu 13 yıldan beri köpek bakıyoruz 😒 Ayrıca iklimle karekteri nasıl birbirine bağladınız anlamıyorum

missAybuke

Kangal

Palyaco

Sibirya kurdu

Cubik

Beye bizden başka kimseyi sokmuyor

Cubik

Aaa otomatik çevirmenin saldırısına uğradım. Sigorta ne ya? Sibirya olacaktı

Cubik

Ayrıca Beye değilde bahçeye olacaktı

Cubik

Bi keresinde bahçeyi kormak için 5 kişilik köpek çetesine havlamıştı cesurca

theyusra

@irmtnc3 ne?? :D tam olarak neyi üstüne alındın anlamış değilim çünkü dediklerimde bir aşağılama falan yoktu ama demek haklıyım ki bu kadar batmış :D iklimle karakteri birbirine nasıl mı bağladınız?? hiç köpek cinslerinden haberiniz yok herhalde. köpeklerin genel özellikleri yaşadıkları iklime göre şekillenir en basitinden kuzey ırkları inatçı ve enerjikken asyada yetişen köpekler güçlü ve sadıktır. ama kusura bakma ben hiçbir şey bilmiyorum dimi :D

Superisi814

Arkadasim biz iklimpe karakteri bağdastirmadik.Bir kopek edinirken kisi sadece kendini degil o canin da saglik ve konforunu gözetmelidir.Bir Alaska Kurdu , Siberian ya da Norvec Dağ kopegini ülkemizin güneyine getirmek ne kadar sağlikli acaba? O zaman ben size örnek veriyim.Yillar önce Istanbulda Norveç Dag Kopegi edinmis insanlar , Antalyanin 50 derece sicagina köpekleri ile geldi.Sonuc.O yumusacik kopek sicaktan bunaldi, kacti ve onune gelen cocuga, kadina erkege saldirdi, isirdi.Bu dogru bir davranis mi ? Hangi can olursa olsun, sahiplenirken iki taraf ta düşünülmeli.Bu yadsinamaz bir gercek.Bir kangal soguk iklim sever.Dag bayir dolasmati sever.Antalya da kac kangal saldirdi insanlara biliyor musunuz ? Burada hayvanin ne sucu var? Kendisine uygun olmayan bir iklimde yasatilmasi söz konusu.
Rica ederim, yadsinamaz gercekleri anlatan insanlarin sozlerini baska yerlere cekmeyin.

busarioglu

kangal olabilir