Kuru Mama Islatıldığında Bozulur Mu?

parskedy

Merhabalar, 5 aylık kedim diş çıkarma döneminde olduğu için bir türlü mama yiyemiyor/yemiyor. İştahsızlık da yaşıyor, bu yüzden endişelenmeye başladım. Mamayı saatli vermiyorum, bittikçe yeniliyorum. Sabah 8 gibi koyduğum mamanın çok az bir kısmını yedi, yeni yaş mama koymuştum ondan da çok az yedi. Az önce de kalan kuru mamasını ıslattım ama bu şekilde olunca da bilemedim sabaha kadar mamaya bir şey olur mu, kokar mı veya bozulur mu?
Bu arada mamanın kokması benim için değil, onun için mi problem olur diye düşündüm. Kokusu değişince yemez diye mesela.

18 CEVAP

noface

Islatılmış kuru mamayı yaş mama gibi düşünün ve o şartlar altında muhafaza edin.

parskedy

@noface anladım, çok teşekkürler

Marslipati

Yani ıslatıp koyduğunuzda en fazla 1, 1 buçuk saat dışarda kalması gerek bozulabilir yaş mamaya kuru mamayı karıştırıp deneyin birde belki öyle yer

Palyaco

Islatıp 1 saat tüketmesi lazim

parskedy

@Marslipati ay hemen yorumunuzu görüp karıştırdım, şu an iştahla yiyor çok teşekkürler ❤️

Marslipati

Aa çok sevindim yer ter ama çok alıştırmayin benimkide geçen gün mızmızlandi öyle yaptım yedi bi kac gün kuru mama yemedi bu 2 3 gündür maşallah çok iştahlı eskisinden daha çok yi

Marslipati

İsterseniz profilimde soru açmıştım bakabilirsiniz cevaplara belki isinize yarar

parskedy

@Marslipati su istahsizligi gecene kadar bir sekilde yesin de sonra yavas yavas da dondurebilirim kuru mamaya, hic problem degil. sorularinizin sadece basliklarina bile baktigimda neredeyse hepsinin benimkiyle benzer problemler oldugunu fark ettim, hepsini okuyacagim. tekrar cok tesekkurlerr

Minigimmm

Bozulacağını düşünmüyorum, bizde mamasina katilan toz probiyotik kullanacagimiz zaman (toz olanlari sevmediği icin) kuru mamasini islatiyoruz ve hastalik doneminde mecburen yapmistik bu yontemi. 3 saat kaldiğini bilirim bir şey olmadi sadece islandiktan sonra cabuk kuruyor kıtir kitir oluyor yemesi zorlaşir. Yemiyorsa uzerini bir kapakla kapatirdim yiyeceği zaman mamanin basina gitmisse kapaği kaldirirdim. Tabi taze hazirlamak daha cezbedici olabilir onlar icin. Bakteri ürememesi icinde çok geç saatlere birakmadan 2 3 saat icinde bitirecek ölçüde azar azar hazirlanarak bunun önüne geçilebilir. Sevdiyse 15- 20 gr kuru mamaya 1 tatli kasigi yaş mama şeklinde olabilir.

parskedy

@Palyaco ben mamasını ıslattıktan hemen sonra uyudu, 1-1,5 saat de geçtiği için dökmek zorunda kaldım :( şimdi de yaş mamasıyla kuru mamasını karıştırdım, onu yedi. 🧚🏻‍♀️

Palyaco

Yas mamayla vermeniz cok iyi olmuş

duman_cat_world

Royal Canin Baby & Mother mama verebilirsiniz yeni doğan kediler icin üretildiği için çok yumuşak taneleri var daha kolay yiyebilir. Miamor kedi çorbası verebilirsiniz sıvı olduğu için rahatça yalayacaktır genelde kediler reddetmiyorlar.

parskedy

@Afedersinizamasakinm ben de aynen bu şekilde düşünmüştüm, belli bir süre sonra bozulur fermente olur gibisinden. şimdilik yaş mamayla karıştırıp vereceğim ama rondoda çekme fikrini de aklımda tutacağım, çok teşekkürler.

Aynı şeyi dişsiz kedim için veterinere sormuştum ıslatıp vereyim mi diye, mama fermente olur hiçbir anlamı kalmaz demisti. Rondoda mamayı çekip vermeyi deneyin. Kendi ağız sıvısıyla yumuşatacak ve daha kolay yiyecektir

zibityus

1 öğünlük ıslat gerisi kuru kalsın sürekli açık büfe beslemej zaten doğru değil