Exclusion Mama İçeriğinde Domuz Yağı

Muezzabalim

Merhaba arkadaşlar buradan takip ettiğim kadarıyla exclusion mamayı çok tâvsiye eden olmuş şu an Hills tuna balıklı yavru kedi maması kullanıyoruz bitmek üzere mama siparişi vermem gerekiyor exclusion yavru kedi maması içeriğinde domuz yağı olduğunu okudum eşim almayalım diyor sizce ne yapayım veya hangi mamaları önerirsiniz tüy sağlığı ve sindirim açısından sağlıklı on numara diyebileceğimiz bir mama olsun fiyat önemli değil

43 CEVAP

Warriorsans

Karşıma çıkmışken yeni öğrendiğim bir bilgiyi dikkat edeni vardır diye yazayım dedim. Domuz içerikli mama almak harammış çünkü domuz etinin ticaretini yapmak ve ne için olursa olsun satın almak harammış. Evet kediye köpeğe domuz eti yedirmek tabi ki haram değil ama ticareti haram olduğundan sıkıntılı. (İnternette okuduğum yazıların yalancısıyım doğrusu nedir bilmiyorum ama böyle demiş hoca)

miyagi

Ben daha önce benzer bir soruyu 5 şubat 2022 de diyanete mail atip sormuştum(fetva hattina)
Sorumu ve cevabi aynen iletiyorum:
"Kedime hazır mama alıyorum. Ama çoğunun içinde domuz yagi veya domuz eti proteni bulunuyor belirli oranlarda. Bazıları belirtiyor ama bazılarında hiç yazmıyor var olsa bile. O bir kedi onlar için helal haram kavrami gecerli mi bilemiyorum. Ama içim rahat etmedi. Sonuçta onu ben besliyorum. Bütün hazır mamalarda bu bir sıkıntı. Ne yapmam gerekir. Dinimiz açısından bir mani var mi? Teşekkür ederim"

DIYANET CEVAP
"Kedi mamasının içerisinde kesin olarak domuz mamüllerinin olduğu biliniyorsa bu tür ürünleri satın almamak ve kullanmamak gerekir. Zira bu içerikteki ürünleri satın almakla domuz ticareti yapanlara ticari bakımdan katkıda bulunup bu sektörün gelişimine destek verilmiş olunur. Bunun yerine piyasada bulunan alternatif mamaların tercih edilmesi uygun olur."

Dilerseniz kendiniz de diyanete mail atarak sorunuzu iletebilirsiniz. Daha sağlıklı bir cevap alabilirsiniz.

Muezzabalim

@etogay kusuruma bakmayın o vakit özür dilerim 🐾

Muezzabalim

@palyaco Aynen öyle bizim yerli üretim şu mama on numara denecek mamamız yok ki sürekli dışarıya bağlı yaşıyoruz maalesef

Muezzabalim

Petlebiden siparişlerim bugün sabah elime ulaştı Acana aldm 1.8 Kg iki tane de numune aldm brit care ve felicia evet hepsinde neredeyse hayvansal yağ yazıyor ama ne bileyim domuz yağı açık açık yazan bir mamada bizi düşündürdü diyebilirim hepsinde vardır belki bilemem ama göz görmeyince gönül katlanıyor hesabı sanırım açıkça yazmayanlari bilmeden alıyoruz Acana burdan bana çok tavsiye edilen bir mamaydı artı exclusion da öyle hills 7 kg mamayı bitirdik sindirim sorunu yaşamadık fakat tüy dökümü arttı gibime geldi üstelik balıklı mama idi şu an acana tavuklu ve Balıklı kitten mama aldım bakalım nasıl gelicek kedilerime ilk izlenimim mama taneleri çok güzel kokusu da ağır gelmedi bana tadını bilemem kedilerime sormam lazım 😂Taneler minik ve ince cips den az kalın diyebilirim inşallah şifa olur yavrularıma zaten memnun kalırsam Acana dan devam ederim muhtemelen

Palyaco

Cok ufak mama tanesi benimki yavruyken yutuyordu cignemeden

Puffi

Tüm yaş ve kuru mamalarda hayvansal et ve hayvansal yağ adında kökeni açıklanmayan domuz türevleri kullanılmaktadır. kimi markalarda ise açıkça domuz olduğu belirtilmektedir. Benim tavsiyem bonacibo,felicia,britt markaları. Hepsinin içeriklerini okudum ve araştırdım ve Bonacibo üretici firma ilede görüştüm mama içeriklerinde domuz ve türevleri kullanılmamaktadır. Kedim için bonacibo kısırlaştırılmış mama satın aldım kedilerim severek yiyorlar ve ağır bir kokusu yok.

Jeffroshum

Benim domuzla ilgili çekingenliğim ne ticareti ( ki bu sebep bana çok saçma geldi ) ne de hayvanlara helal mi haram mı ki sorumlu olmadıkları için haram olmadığı net bence. Sadece mama sonuçta bu dökülür saçılır evde ibadet ediliyorsa necis olur edilmez.

Puffi

@ayseguldemirel komik olma :) burada hayvanların dini var mıdır bunu tartışmıyoruz. :) pati dostlarımız için domuz içermeyen mamalar hakkında bilgi paylaşıyoruz. Bu arada dini hassasiyetleri olanların evinde bulundurdukları mamanın içeriklerini bilmek istemeleri gayet normal sonuç ta ev içerisine saçılıp dökülebiliyor.

Muezzabalim

@palyaco Denemek için az aldım insaEllah sorun yaşamam mama arayışı beni yordu inanın ki

Puffi

bonacibo ,brit ve felicia araştırmalarım neticesinde kedim için en temiz ve doğru olanı buldum. İlk tercihim bonacibo oldu ve kedilerim severek yedikleri için sürekli bunu alıyorum..

betulbakioglu

domuz yagi olunca ne oluyor ki anlamadim zararli bir besin degil sonucta

Kedimiz müslüman değil komik olmayın isterseniz. Exclusion gayet iyi bir mama bu arada, domuz yağı da çoğu mama da mevcut zaten. :)