Kızgınlık Dönemi

6 aylık cinsiyeti erkek sarman bir kedi sahibiyim.Kedim yaklaşık 3 4 gündür sürekli içten içe mıyavlamaya başladı dışarı kaçmak istiyor.Sabahları yastıklara,yorgana masaj yapıyor.Bu ne kadar sürer 8.5 aylıkken kısırlaştırmayı düşünüyorum.Bu ağlar gibi miyavlama sesleri için ne yapabilirim.

19 CEVAP

Kedim genelde boğuşmayı çok sever bir şeylerle öyle bir şeylerin peşinden koşmayı pek sevmez.Elimle boğuşurdu normalde bu sefer elime yapmaması gereken şeyler yaptığı için onu da yapamıyorum .

Ebrarh

dikkatini dağıtıp sürekli oynatabilirsiniz

simbakedi

ben tum gun aluminyum folyo ile oynatiyorum ki enerjisi bitsin kizginliga vakti kalmasin diye :D siz de oyle yapabilirsiniz ya da topla da oynatabilirsiniz hem kosar hem cabuk yorulur. ayrica 6 aylikken de kisirlastirilabilir erkek kediler

beyzathemoc1

maalesef çaresi yok gibi bir şey doğal sakinleştiriciler kullanabilirsiniz kedi otlu oyuncaklar alabilirsiniz her kedide farklı olur ama bir hafta aralıkla bir hafta sürüyor genelde kızgınlık erkeklerde ama çok değişken bi süre kısacası kısırlaştırana kadar böyle

beyzathemoc1

veterinerler arasında görüş ayrılığı çok fazla bazıları 6 bazıları 10 bazıları 12 bazıları 15 ay diyor testisleri yeterince olgunlaştıysa kilosu normalse bir hastalığı yoksa kan değerleri normalse kısırlaştırılabilir ama hepsine dikkat edilmesi lazım yoksa ileride sıkıntı çıkabilir

simbakedi

benimki de oyle ama kizginlikta cok daha hircin ve sinirli oluyorlar. bogusurken ypmamasi gereken seylerin yanina sert isirmasi da eklenebilir :D folyoyu bi deneyin isterseniz ben simdiye kadar hic karsilasmadim oynamayan kediyle.

Veterinerim 8.5 aylıkken kısırlaştırmanın daha doğru olacağını söyledi.Bu bilgi doğrulutusunda şu an kısırlaştırmıyorum.Ne kadar doğru ?

simbakedi

evet gorus ayriligi cok fazla ama en azindan sizin veterineriniz cok uzun bir zaman vermemis bunun icin. 8.5 aylik olana kadar beklemeniz cok buyuk sorun yaratmaz ama kediniz bu kizginliklari agir gecirirse o zaman bagisikligi duser, stres etkisiyle de hastalanabilir. benim kedim 1 yasinda olacak ortalama, hala kisirlastirmadik sarman erkek kedimi ama hem maddi acidan tam zamanimiz yoktu hem de benim okul sinavlari, universite derken firsat bulamadik. agir kizginliklar gecirmedigi icin sorun olmadi bugune kadar ama simdiki aklim olsa bunlari bile yasatmadan kisirlastirirdim hemen. yurt disinda 3-4 aylik kedileri bile kisirlastiriyorlar ki daha saglikli diye. o stresi hic yasatmamak icin.

Palyaco

11 aylıkken kisirlastirdim benim veterinerim en doğru ayı dedi erkek kedim

incirreis

Maalesef pek yapabileceğiniz bir şey yok gibi. Ben tam 2 hafta boyunca uykusuz gezdim, akşam 7-8 gibi yatıp ne zaman uyandırırsa o zaman kalkıyordum. Sinirden ağladığım bile olmuştu ya 😁

Gimcat Anti Stress (Relax) macunu ve valerian kedi otu ödül mamaları biraz sakinleştiriyor ama etkisi çabuk geçebiliyor. En iyi yöntem uyutmamaya çalışıp yorulana kadar sürekli oyun oynatmak. Ama çoğunlukla dikkatini oyuna veremiyorlar. Başka bir veteriner hekime de danışıp daha uygun bir dönemde kısırlaştırmanızı öneririm. Ben de bu hafta kısırlaştırdım, şimdi gece bağırmaları minimuma indi. Çok geçmiş olsun, sağlıklı ömürler.

LLale

Benim kedimde erkek ve şuan 3 kg civarı 5.5aylik veterinerimiz 4kg a ulaştığı zaman kısırlaştıralim dedi

Benim vetenerim kilonun sorun olmadığını belirtmişti.Ayrıca kilosu az gibi geldi bana,normal mi kilosu ?

Gimlihanim

İlgisini dağıtmalısınız. En sevdiği oyunları oynayın mesela. Yorulsun ve ilgisi dağılsın ki, enerjisi kalmasın. Henüz 6 aylıkmış oyunu da seviyordur muhtemelen. Umarım işe yarar.

komurlolis

Ben dişi kedimi 7 aylık olmadan kısırlaştırdım bir sorun olmadı ama veterineriniz ne dediyse o uygundur

komurlolis

Bir de bir kere kızgınlığa girdiği zaman kısırlaşsa bile o hareketleri devam edebiliyor bir süre onu da göz önünde bulundurun