Kedim Pirelendi

Giizemyilmaz

3 gün önce doğurdu kedim 4 tane yavrusu var kardeşim hepsinin üzerinde pire gördüğünü söyledi. Pirelendilerse nasıl geçecek? Daha çok küçükler pire ilaci falan zarar vermez mi kullansam? Bir de evdeler yani temiz ortamda niye pirelenir ki

26 CEVAP

Aysedalgc

Dışarı çıkıyorsa mutlaka aksatmadan yaptırmalısınız aslında. Bide anneyi bu süreç geçince bence kısırlaştırın eviniz yavrulardan geçilmez yksa sonra gerçekten çok zor onlara yuva bulmak. Belediye veterinerlerinde daha uygun fiyatlı oluyor iç dış parazitleri. Birde ense damlaları oluyor, dış parazit için ama iyi bir tane almalısınız diğerleri alerji tüy dökümü yapıyor yani oda uygun fiyatlı oluyor. Bebişler hemen büyüyecek zaten farketmeyeceksiniz zaten sonra da yaparsınız aşılamayı.

Aysedalgc

Bakabilirseniz eğer iyi ama zor:) iyi bakılmadıklarında çeşitli hastalıkla mücadele etmeleri, etmeniz gerekecek. 2aya kadar hatta 2buçuk aya kadar anne sütüyle beslenip daha sonra sahiplendirebilirsiniz. Yavruyken farketmezsiniz ama büyüyünce zorluklarını anlarsınız. 7krdiye birden de bakılır ama onun için maddi sıkıntı olmaması evin geniş olması gerekli yksa bakılır neden bakılmasın :)

Aysedalgc

unutmadan söyleyeyim hayvanlar kardeşleriyle de ileride çiftleşebilir. Yani eğer kesin olarak siz bakacaksanız hepsini kısırlaştırmanız da gerekiyor

dollfacepersian

Kardeş,baba kavramı yok kedilerde. Anne kavramı da sütten kesilince bitiyor
Baba kızıyla,anne oğluyla,kardeşler birbiri ile çiftleşebilir maalesef

KedimVar

Evet zaten dış paraziti yapılmıyorsa dışarı çıkmaması lazım. Yoksa pirelenmişti çok normal. Ama dışarıki bir kediyle çiftleşmişse başka hastalıklar da bulaşmış olabilir. Bunun için ya Aşıları tam olup dıları çıksın ya da hiç çıkmasın. Bir de evet KISIRLAŞTIRIN bence de. Çünkü her doğurduğunda kediciğinizin ömrü kısalıyor. Bir de yavruları sahiplendirmeyin zor olur. Çok tatlılar ama :D insan olunca da iyi ki olmuş diyor bu tatlışlar :))

akitalove

Yavrularda kullanmayın zehirlenebilirler

KedimVar

Sakın enseye damlatılan ilaçlardan sıkmayın herhangi bir ilaç kullanmayın. Birbirlerini takatler o ilacı damlattığınız yeri de yalarlar. Zaten kedinizin düzenli olarak dış paraziti yapılıyor ve dışarı da çıkmıyorsa olmaz piresi.

KedimVar

Birbirlerini yalarlen ilacı damlattığınız yeri de yalarlar ve zehirlenirler demek istemiştim

Giizemyilmaz

Bende öyle düşünüyorum zaten de ne yapabilirim ki başka

Aysedalgc

Merhaba anne kedinin Doğumuna şahit olmuştum, yeni doğan yavrular anneden pireli doğmuşlardı. Şuan için yapabileceğiniz birşey yk maalesef kendilerine gelsinler büyüsünler aşılama yaparsınız yada iyi bir ense pire damlası alıp uygularsınız ama şuan için maalesef ki arkaşın dediği gibi anne sürekli onları yalıyor ve temizliyor şuan birşey kullanamazsınız evi sürekli sirkeli suyla temizleyin

Giizemyilmaz

Tamam teşekkürler :)

KedimVar

Kedinizin dış paraziti düzenli olarak yapılıyor mu? Dışarı çıkıyor mu? Yeni mi sahiplendiniz sokaktan? Kardeşinizin pire gördüğüne emin mi? Daha önce pire görmüş müydü yani pirenin nasıl bir parazit olduğunu neye benzediğini biliyor mu? Pire kedinin üzerinde zor görünür tüylerden dolayı.

Aysedalgc

Çok güzeller maşallah kaç tane yavru oldu? :) inşallah sahiplendirebilirsiniz yada siz mi bakacaksınız hepsine.? Bende evimde bi hamile kedi doğurtmuştum çok olağanüstü ve çok güzel birşey ama sahiplendirmek gerçekten çok zor oluyor. Şuanki kedimin Scottish fold cinsi kedimi çiftleşirip yavru edinsem yavruları herkes ister ama sokak kedilerine yuva bulamamıştım:( eğer ayrı bir odanız var ise anne kedi genelde yavrularının yanında olacak sürekli orada tutun şuanlıkta aklıma gelebilecek tek şey sirkeyle evinizi temizlemeniz pireleri kaçırtır derler genelde doğru ama tamamiyle maalesef ki yk etmeyecektir

Aysedalgc

Yavrular da kolaylıkla görülür Aslında pireler dediğim gb anne karnından da pireli Doğum gerçekleşebiliyor.

Fistikbonibon

Bence hiç bir şey yapmayın belki sürekli tararsaniz bir peçete in uştunde belki pireler düşer