Kediyi Mi Köpek Mi Alsak

Melisao

Kediyi mi köpek mi alsak

11 CEVAP

duman_cat_world

İkisi de bir can ayrım yapmak doğru değil. Ancak köpek bakmak biraz daha zor günde en az üç kere tuvalete çıkarmalısınız. Her gün en az bir saat oyun oynayıp enerjisini atmalı.

Ayrıca bu çarçabuk verilebilecek bir karar değil. Öncelikle cimrilikten kaçmalısınız. Ummadığınız bir anda bir hastalığı çıkar çokça veteriner parası ödemeniz gerekir. Amacım sizi korkutmak değil bunlar gerçekler. Daha az veteriner masrafı için kaliteli bir mama almalısınız. Kaliteli bir mamanın kilosu en az 50₺ günümüz şartlarında. Masrafı karşılayabilecek ve gerçekten iyi bir şekilde bakabilecekseniz kedi/köpek sahiplenin. Sonra hem siz pişman olmayın, hem de canlıya yazık olmasın.

Ayrıca #satınalmasahiplen tekrar belirtmek isterim çok büyük önem arz ediyor hayvan ticaretine destek olmamak için🐾👍

duman_cat_world

Çok zor bir durumda kalacaksınız mesela yine de onu bırakmayacaksınız. Bu, bir anlık bir karar değil, o can herhangi bir hastalık/ölüm olmazsa 15-20 yıl sizinle olacak. 15-20 yıllık bir karar veriyorsunuz aslında.

duman_cat_world

Hakkınızda hayırlısı olsun.

Thesudeaskin

Ben ikisine de baktığım için artı ve eksilerini yazayım:
Kedi
-Tuvalet için dışarı götürme sorunu yoktur ama evde çiş veya kum kokusu olabiliyor özellikle de kısır değilse
-Köpeklere göre daha sık rahatsızlanıyorlar, daha hassaslar ve veteriner masrafları bu bakımdan köpeklere göre de çok tutuyor
-Eğitimleri zor veya imkansız arasında gidip geliyor
-Camda ve balkonda file gibi güvenlik önlemleri almanız gerekiyor
Köpek
-Günde 3 kez dışarı çıkartıp onunla oynamanız ve enerjisini atmasını sağlamanız lazım aksi takdirde evdeki eşyaları parçalayabilir veya strese bağlı başka sorunlar oluşabilir (Ama tembel bir cins alırsanız mesela Pug gibi, böyle bi sorun olmaz büyük ihtimalle)
-Eğiterek onunla gayet keyifli bir yaşam sürebilirsiniz
-Mama değişimi vs. gibi küçük etkenler yüzünden hemen rahatsızlanmazlar
-Seyahat kedilere göre daha kolaydır kediler yine strese girebiliyor böyle yer değişikliklerinden
Aklıma gelenler bunlar. Belki yardımcı olur... Sahiplenmek konusuna gelince de rahatlıkla sokaktan veya barınaklardan sahiplenebilirsiniz ki bence en iyisi bu.

orhdoner

ikisi de can sonuçta ayrım yapılamaz bence ☺️ Köpek alırsanız sadece tuvalet için günde en az iki kere çıkarmanız gerekiyor .

edadnmzr

Katılıyorum bence de ayrım yapılmaz. Almak yerine sahiplenin bence dışarda da yuvaya muhtaç yavrular var.

nburcud

İkisi de neşe ve huzur kaynağı o şekilde seçim yapmak yerine hayat şartlarınıza göre bakmak lazım.Köpek biraz daha sorumluluk,vakit ister.Çalışan ya da evde duramayan biriyseniz kediyi tercih etmelisiniz.Köpeğin eğitimi,tuvaleti ayrı bi zor.Kedi bu bakımdan daha rahat.Köpekler her yere uyum sağlayabiliyor ama kediler biraz daha bulunduğu ortamı bırakmak istemez strese girebilir.Mesela bi yerde kalmanız gerektiğinde kedinin tuvaletini falsn da götürmeniz gerekiyor

Thesudeaskin

Ben ikisine de baktığım için artı ve eksilerini yazayım:
Kedi
-Tuvalet için dışarı götürme sorunu yoktur ama evde çiş veya kum kokusu olabiliyor özellikle de kısır değilse
-Köpeklere göre daha sık rahatsızlanıyorlar, daha hassaslar ve veteriner masrafları bu bakımdan köpeklere göre de çok tutuyor
-Eğitimleri zor veya imkansız arasında gidip geliyor
-Camda ve balkonda file gibi güvenlik önlemleri almanız gerekiyor
Köpek
-Günde 3 kez dışarı çıkartıp onunla oynamanız ve enerjisini atmasını sağlamanız lazım aksi takdirde evdeki eşyaları parçalayabilir veya strese bağlı başka sorunlar oluşabilir (Ama tembel bir cins alırsanız mesela Pug gibi, böyle bi sorun olmaz büyük ihtimalle)
-Eğiterek onunla gayet keyifli bir yaşam sürebilirsiniz
-Mama değişimi vs. gibi küçük etkenler yüzünden hemen rahatsızlanmazlar
-Seyahat kedilere göre daha kolaydır kediler yine strese girebiliyor böyle yer değişikliklerinden
Aklıma gelenler bunlar. Belki yardımcı olur... Sahiplenmek konusuna gelince de rahatlıkla sokaktan veya barınaklardan sahiplenebilirsiniz ki bence en iyisi bu.

simbakedi

çok farklı bakımları olan ama iki hayvan da aşırı özen isteyen hayvanlar. buraya sorularak verilebilinecek ya da fikir alınabilecek bir konu değil.youtubedan girip köpek bakmanın zorluklarını, kedi bakmanın zorluklarını araştırın. bir tatil söz konusu olduğunda bu hayvanları ne yapacağınızı düşünün. kaliteli bile olmasa orta-iyi kalite bir mamayla beslenmesinin ilerde hem size hem ona yarar sağlayacağını bilin. ülkede ekonomik kriz bu haldeyken hayvan bakmak çok büyük lüks. iyice düşünmeniz lazım. özellikle bir hastalığında, tatile gittiğinizde bu hayvanları ne yapacağınızı bilmeniz gerekiyor.

mmhureyre

Bnde 2 köpk, 3 kedi var, en büyüğü 5 yaşı içinde.en küçük 5aylık. Yıllardır hepsine de bakıyorum,hepsi de yaşamlarının ilk aylarından beri bnmleler. Hm kedi hm köpk alın ve hayatınızı onlara adayın, çok şey kazanırsınız. Zormuş gibi görünüyor ama değil, onlar nasıl mutlu ve güvende Oluru hesab ederek ev alıp kiralıyorsunuz, ona göre araba alıp yolculuk yapıyorsunuz hepsi o. Risksiz yatırımlar, verdiğiniz sevginin karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz

Palyaco

Ikiside cok tatlı kedide köpekte bende ikisi arasında seçim yaptım kedide seçimi yaptım çalıştığım için köpekler günde 3 kere dışarı çıkarmak lazım