Zam Hakkında

Melike0nur

15 ekimden sonra yüzde 15 ve 50 arası petshop ürünlerine zam gelecek. Mama stoğu yapmak isteyen varsa yapsın arkadaşlar.

Kuruduk bittik artık, hayvan beslemek lüks oldu.

44 CEVAP

Melike0nur

Sadece pişmiş et ile beslemek ne yazık ki sağlıklı değil. İçine eklemeniz gereken ekstra şeyler var yine hesap yapınca aynı fiyata hatta daha pahalıya geliyor. İki ucu b*klu değnek yani.

sultansbutler

@AhsenAise kuru mama diye satılan etsiz, susuz büsküviler tabiki de hayvanlar için iyi değil. en iyi besleme şekli çiğ diyettir. ama et fiyatları kuru mamalardan 2021 Türkiyesinde ucuz olamaz, böyle birşey imkansız. sadece en ucuz et türü olan tavukla bile besleseniz 1 kilo göğüs olmuş 30 lira o da a101 markası yani. hayvanın diyelim tavuğa alerjisi var. dana, kuzu, tavşan bu et türleri ve kesimleri pahalı ya da bulması zor olacaktır. toplu alınınca ucuz oluyor deseniz diyelim 20 kilo et oldu elimizde toplam. nerde saklanacak bunlar? ekstra dondurucuya ihtiyaç var. ben çiğ beslemede ekstra vitamin kullanılması taraftarı değilim. ama diyelim kullanan var. balık yağı, e vitamini bilmem ne vitamini kaliteli olanlardan kullanılsa zaten fiyatlar uçuk. hayvanın dişi yok belki ama sahip kemik yerine yumurta kabuğu tozu kullanmak istemiyor. bu sefer kemik öğüten bir kıyma makinesi gerekli. bütçesi olan herkesin evde kendi çiğ hazırlayacağından ya da içeriği temiz markalardan hazır satın alacağından eminim. ne yazık ki Amerika, İngiltere gibi çiğ beslemenin kuru mamayla aynı paraya geldiği ülkelerden birinde yaşamıyoruz.

gizemdr

zam haberlerini keşke geçen hafta indirim varken görseydim :( 1-2 gündür paylaşılıyor tam da indirim bitmişken

ailur0phile

5 aydır çiğ beslenme yaptığım için mama fiyatlarını takip etmiyordum. Görünce şok oldum...

Palyaco

Yakında yerli mamalara donicez öyle gozukuyor

Palyaco

Yerli mamada mystic güveniyorum arkadaşım fabrikasında olduğu için çok zam olursa ona gecerim

Poncimin

Şimdi baktım, ko la y ma ma Facebook hesabında paylaşmış. 15 ekimde N&D ve Matisse, 16 ekimde ise Hills mamalara zam gelecekmiş. Diğer markalara zam geleceği hakkında başka bilgi göremedim. Sadece Farmina ve Hills zam uygulayacak da olabilir. Bekleyip göreceğiz bakalım, umarım zam gelmez diğer markalara :/

hannnngggg

terbiyemi bozmayayım bozmayayım diyorum biri çıkıp diyo ki “belki iyi bir şeye vesile olur zamlar” pardon da siz salak mısınız? sanıyor musunuz ki sadece mamaya zam geliyor? aynı zamanda veteriner kliniklerine, o çok sevdiğiniz et ve sakatat ürünlerine de zam geliyor ayrıca dümdüz haşlayıp et vermek ne kadar doğru ısıl işlem gördüğü icin bizde gastronomi laborant mezunu olmadığımız veya sterilize edilmiş ortamda şef gibi mama yapmadığımıza göre nerde bunun vitamini taurini ekstra içine koyulacak malzemeler zaten çoğumuz etin bakteri üretmesi dondurup çözündürmesi ilave malzemeleri düşündüğü icin kuru mama ile besliyor herkes salak bir siz akıllısınız ya herkesin morali yeterince bozukken lütfen şurada saçma sapan konuşmayın

Lavinia17

çok haklısınız zamların iyi niyetle okunmaya çalışılan tek ülke biziz sanırım :D

cat_expert

Zam gelmesi iyi oldu gerçek et ile besleriz diyen üye baya güldürdü.

Sanki o aldıklarınız çok ucuz ve hiç zam görmüyor, insanlar nasıl bu kafalara ulaşıyor ilginç.

Bobur

Et tavuk ciğer bu kadar zamlanmıyor arkadaş. İthal mamalar dolar/euro arttıkça artıyor. Yerli mamalarda bu dönemde zam koymak hakkı fakat etin neresini kullandığı belli olmayan tahıl deposu mamaların bu denli artması fırsatçılıktan başka bir şey değil.
Ayrıca çiğ et besleme veya et haşlayıp suyuyla vermek bu tür mamalardan 100 kat daha iyidir.

sultansbutler

@AhsenAise Allah bereket versin size ama hâlâ nasıl uyguna geliyor ben çözemedim. 4 kiloluk kediye %3 oranında besleme yapsak günlük 120 gr et. aylık etti 3.6 kg. ki kedisi iri olan biri daha da fazla beslemek zorunda. 2 ve daha fazla kedili evleri de katmıyorum. çiğ beslerken sadece sakatat da kullanamayız. dengeli olması gerek. kas eti, organ eti, ciğer, yumurta ve küçük yağlı balıklardan sardalya. yani aylık ortalama 300-350 liralık bir rakama bakmış olmuyor muyuz? herkes büyük şehirlerde de değil. et çeşidi ve indirimi bulmak zor olabilir. nd markasının en uygun 10kg yetişkin mamaları aylık 80-100 liraya geliyor ortalama olarak. ki herkes nd de alamıyor. ayrıca sık sık gelen zamları da dışında tutuyorum. arada inanılmaz bir fiyat uçurumu var. hesaplamada bir yanlış mı yapıyorum acaba?

Lils

@AhsenAise ye katılıyorum ben haftada 1 yaş mama yeterli değil ama sırf pişmiş et ile beslemekte doğru gelmiyor. Her gün 1 yemek kaşığı kadar ev yapımı yaş mama verip kalan öğünü kuru mama ile tamamlamak en mantıklısı bence. Bundan sonra küçük paket mama alıp daha çok et haşlamakta mantıklı geliyor bana Lily kuru mamayı severek yemedi hiçbir zaman. Et ile beslemek uyguna geliyor aslında acana, nd (tahılsız) yerine. Hazırlamakta o kadar uzun sürmüyor. Suzionline bir hesaplama yapmıştı blogunda ama o fiyatlar artmıştır şu an. Her gün ev yapımı yaş mama takviyesi etmek en güzeli bence.

ailur0phile

Çiğ beslenme yapmak daha ucuza denk gelmiyor bu arada. Kedim ayda 6 kg raw yiyor. Aylik.masrafi 170-200 lira arası. Artı birde ek vitaminleri var. Her şey pahalı. Kedi köpek beslemek lükse giriyor artık

Palyaco

Cok fazla talep var ülkemizde kuru mamalara