Zam Hakkında

Melike0nur

15 ekimden sonra yüzde 15 ve 50 arası petshop ürünlerine zam gelecek. Mama stoğu yapmak isteyen varsa yapsın arkadaşlar.

Kuruduk bittik artık, hayvan beslemek lüks oldu.

44 CEVAP

Melike0nur

Gerçekten Türkiye'de yaşamak o kadar yorucu ki, başka insanlarla sürekli kendimizi karşılaştırıyorum. Adamlar 40 50 birime bizim üst segment dediğimiz mamaları rahatça alırken biz 400 500 birime alıyoruz. Asgari ücret zaten 2825 TL. Benim 3 kedim var aylık her biri 1,5 2 kilo yiyor. 2 kilo brit 130 TL. Aylık 5 6 kilo yemiş oluyorlar. Toplu alsam 350 400 TL 7 kilosu, o da bize 1,5 ay anca gider. Daha aşağı uygun fiyatlı iyi mama bulamıyorum. Hepsi bu civarda yine. E yaş mama da lazım, iyilerin en az tanesi 6 TL olmus. Haftada 1 yaş mama veriyorum, 3 yaş mama. En ucuz 18 TL haftalık, aylık 72 TL desek. Aylık kum masrafı da var en uygun 20 25 TL'ye alıyorum 20 litresini, o bize 1 2 ay anca gidiyor.

De 400+72+25 = 497 hadi 500 TL.

Kiram 800 TL. Etti 1300 TL
Bunun elektrik su doğalgazı da var, kış da geldi oldu 2000 TL. 1 haftalık doğalgaz yaktım donduk diye 195 TL geldi 1 haftalık, kapattım mecburen. Evde montla da otursam açmam diyorum ama kedilerim üşüyor illa açılacak.

E bana 825 TL kaldı. Mutfak masrafı zaten Allah'a emanet. Ben kendime ne Kıyafet alabiliyorum ne de istediğim beğendiğim herhangi bir ürünü. Yoruldum cidden daha da zam üstüne zam. Sahiplendirmeyi bile düşündüm ama ikisi zaten engelli, bakımı zor yani sahip çıkmaz muhtemelen.

Allah hepimize sabır dayanma gücü versin çünkü ben çok bıktım

Mama kalitesini düşürüyorum sözde ama önceki ayla harcamam aynı oluyor. Mama kalitesi düştük hadi zorlanmayız bu ay diyorum ama yok her ay hepsi zamlanıyor. 1,5 kilo mama nasıl 220 lira olabilir. Ben de çok yoruldum aklım sürekli mamalarda bu ay ne alcam diye düşünüyorum. Bir kedimde happy cat e geçtim diğerine nd düşük tahıllıya geçmiştim bu ay onu da alamıcam. E sokaktakiler var yolumu gözlüyorlar onları da yalnız bırakamam. Bir buçuk yıldır kendimize bir şey almadık. Hasta olmasınlar diye gözlerinin içine bakıyorum çünkü veterinere adımını attığın an dünya para verip çıkıyosun. Kendimi kötü hissediyorum mama kalitesi düştükçe iyice pimpirikleniyorum. Ne olacak halimiz bilmiyorum. Yakında insanı kedisi köpeği herkes ekmek yiyecek sadece

missAybuke

Natura, pronature gibi mamaların fiyatları bile çok uçuk. İçeriğe bakıyorsun ne bu fiyat diyorsun. Kendimize birşeyler almayı unuttuk kedilere çalışıyoruz resmen şaka gibi.

Bobur

Mama piyasası uçtu zaten. İthal mamaları geçtim içinde gerçek et olmayan yerli mamalar bile fırladı. Özellikle talep arttığı için milleti 5 kuruş etmez mamalara zam yaparak kazıklıyorlar.

Lokumcukk

Kış geldi mi bilerek mamalara zam koyuyorlar dışarıdaki canların daha çok ihtiyacı oluyor kışın Ama artık bu zamlar kalıcı olur dolar euro uçtu

aeri-l

Suzionline paylaşmış oradan gördüm bende bu yılki bu kaçıncı zam acaba mamalarda? Yorulduk cidden. Çok haklısınız yazdıklarınızda..

orhdoner

Allah herkese sağlık güç kuvvet kolaylık versin işimiz zor Allah herkesin yardımcısı olsun Allah razı olsun siz ve sizin gibiler sayesinde dışardaki dostların inşallah sırtı yere gelmez 🙏

simbakedi

gerçekten ben de bıktım. en iyi mamaları arıyoruz, çok pahalı. orta segmente iniyoruz, onların da fiyatları artıyor, kedi yemiyor vs vs. kötüye kimse düşmek istemiyor, düşmemek için sürekli bir şeylerden kısıyoruz. kendi kedimize mi bakalım, sokaktakilere arka çıkmaya mı çalışalım, kendimize bir şeyler mi almaya çalışalım hangisini yapalım anlamıyorum. hadi ben acana aldım bir kere, neden devamını sağlayamıyorum? ekonomi yüzünden. sonraki ay acana almak için neden kendi keyfimden kısıyorum? ekonomi yüzünden. tabii ki her istediğimi yapiyim her şeye param yetsin, böyle bir dünya yok zaten. ama en ufak şeyler, lüks olmaması gereken şeyler bile büyük lüks. şurada keyif yapiyim, cips aliyim desem olmuşlar 8-10 tl arası. insan alırken bile diyor ki bunu almiyim de yaş mama alırım iki gün sonra. onların da 8-10 tl olması çok büyük saçmalık. yine biz şanslıyız bile bu kadar şeye rağmen. insanlar kendilerini bile doyuramıyorlar, çocuklarına defter-kitap alamıyorlar. en yakın zamanda düzelir umarım (ki hiç sanmıyorum). ülkeden gitmek için her fırsatı değerlendirmeyi düşünüyorum bu nedenden dolayı. bir umudum kalmadı çünkü. alacağımız telefon, içeceğimiz kahve, besleyeceğimiz kedilerin mamasının lüks olduğu bir yerde daha çok yaşamak istemiyorum asla

orhdoner

Zaten KDV düşmedikçe böyle olur normal yani pahalı olması %18 lüksten sayıyorlar mamaları da ne alakaysa 🤷🏻‍♀️

CalicoMinos

Teşekkür ederim haber verdiğin için gerçekten bu. Linç edilecek bir durum değil neden en iyi mamayı alamıyorsun diye linç edenler ekonomi kötü çünkü

duman_cat_world

Valla yoruldum(k) zamlardan😥 Şimdi gittim acana aldım gaza geliyorum sonra zamlara tosluyorum :D Kaliteyi de düşürmek istemiyorum ama nereye kadar. Gerçekten çok pahalandı HER ŞEY. Tek mamaya zam gelse iyi. Ödül mamaları yaş mamalar kumlar hepsiii:( 4 adet sıvı ödül 20 lira nasıl olabilir nasııııııl :( Diye bağırmak istiyorummm

teddybal

Bir yerde mi yayınlandı acaba 15 Ekim tarihi?
Sadece bunda da değil her konuda dara düşmüş durumda insanlar malesef.. Sonumuz iyi olur umarım.

diablerose

15inden daha erken zamlandi petlebide cogu urun zaten

hannnngggg

petlebide fiyatlar daha erken artmış sanırım alıp stoklayalım diyeceğim paramız yok indirimde olanlar genelde sktsi yaklaşan ürünler bu sene içerisinde tüketilmesi gerekenler oluyor napıcaz bilmiyorum

Melike0nur

Fabrikasında çalışıyorsw acaba gerçek et mi kullanıyorlar sorar misiniz lütfen? Yoksa mezbaha artığı mi veya bozuk etleri mi? Teşekkürler