Ursa ;(

dollfacepersian

Arkadaşlar direk konuya geçiyorum,durumu bilmeyenler isterlerse şurayı okuyabilir http://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/10169-ikinci-kedi Çok çaresiz ve ne yapacağımı şaşırmış bir haldeyim. Ursa hiç bir şekilde Pufy'i istemiyor. Ondan korkuyor,saldırıyor. Haftalardır uğraşıyorum,yok yani. Pufy şuan net olarak ursa'yı istiyor,hiç saldırmıyor ve tek istediği yanında olup ursa 'yı koklayıp yalamak. Ursa ona saldırınca abartırsa kendini savunuyor,onun dışında sakince saldırının bitmesini bekliyor,yada kaçıyor. Ursa'yı sahiplendirmeyi düşündüğüm insanlar net olarak istemediklerini belirtiler. Tanımadığım insana veremem zaten. Ailem şehir dışında ve durumdan haberdarlar. Ursa'yı bir an önce göndermemi istiyorlar. Yaşadığım şehirden taşınma gibi bir durum da olabilir. Yakın bir şehir değil. Ursa'yı bizimle götürmeme ancak pufy ile güzelce anlaşırsa izin verebilir ailem. Kendim yapabileceğim herşeyi denedim,kademeli alıştırma süreci uyguladım ama olmadı. Şuan Ursa bir odada kapalı olarak yaşamını sürdürmek zorunda kalıyor. Tabi ki sürekli ilgileniyorum ve oğlumla karşılaşmayacak şekilde odasından çıkarıyorum ama yinede bu şekilde yaşaması doğru değil tabi. Çok üzülüyorum ve elimden bir şey gelmiyor. Tek denemediğim şey sakinleştirici ürünler kullanmak. Sakinleştirici olarak Veda vet,kedi otu Trixie kedi otu almayı düşünüyorum. Sakinleştiriciyi veterinerim ile görüşüp alacağım. Bunları kullanan var mı? Sizce nasıllar?? Böyle bir duruma ne yapsam faydası olur? Fikirlerinize gerçekten çok ihtiyacım var. Lütfen fikirlerinizi yazın.

23 CEVAP

dollfacepersian

Cotontzu_Siri
Pufy'e canavar gibi saldırıp canını çok yaksada ona canavar muamelesi yapamam. Pufy nin yanında çok geriliyor ve ona zarar vereceğini düşünüyor. Çünkü daha önce kedilerinin saldırısına uğramış ve yaraları vardı bulduğumda. Vücudundaki yaralar iyileşti ama zihnindeki yaralar iyileşmedi. Bi rahatlasa pufy nin ona zarar vermeyeceğini,onu bebeği gibi gördüğünü fark edecek ama olmuyor işte. Sadece yemek yerken ve oynarken saldırmıyor. Onun dışında yanyana 1-2 dakika saldırmadan durmuyor.
Yasement
Ya üzüldüm şimdi,kedi otu almayayım mı o zaman?

yasement

Kullanip faydasini goren olmustur belki :( ben hillsin sitesinde okumustum

betulaltundal

Benim aklıma da şöyle bir fikir geldi. Ursa'yı boxın içine koyup onun göreceği şekilde Pufy ile oynayın onun zararsız olduğunu görsün, aynı ortamda olma fikrine alışsın. Hatta Pufy'nin poposunu koklatın o boxtayken. Daha sonra Pufy'i boxa koyup Ursa ile yanına gidin bir de öyle koklasın. saldırmadığı anlarda ödül mamasıyla destekleyin bu tavrını. Ayrı tuttuğunuz anlarda da Pufy'nin kokusu olan eşyalarla bırakın odasında. Ben hiç yaşamadım böyle bir durum her şeyi denemiş de görünüyorsunuz :/ Çok zor bir durum ikisine de çok üzüldüm umarım alışır ufaklık.

KedimVar

Übaşlığı görünce sandım Ursa ya bir şey oldu çok korktum. Bence Ursa yı taşıma kabına koyun taşıma kabının içindeyken Pufy yi yaklaştırın koklasın. Ya da Pufy yi taşıma kabına koyun Ursa yı yaklaştırın. Ursa kokladın. Ya da yataklarını değiştirin. Çok işe yarıyor. İkisinin yataklarını değiştirip o yataklara yatmasını sağlayın. O zaman birbirilerinin kokusuna alışmışlar demektir. Bir D ben yeni kedi gelince hiç uzatmadan direk ikisini bir odaya kapatıyorum. Bağırmalar falan hiç aldırmıyorum. 5-6 güne alışıyorlar. Tabi tırnakları kesili olmalı.

dollfacepersian

Betulaltundal ve KedimVar
Ursa' etraftayken pufy'nin tek dikkatini çeken o oluyor. Ursa'yı taşıma çantasına koyup Pufy'nin yanına koydum. Pufy koklamak için yaklaşınca vurmaya ve tırmalamaya çalışıyor. Pufy'yi taşıma çantasına koymayı hiç denemedim. Deneyebilirim, Ursayı pufy nin kedi oltası ile oynatıyorum. İlk başta bol bol eşya değişimi yaptım.5-7 gün arası sadece kokularını almalarını sağladım. Karşılaştıklarında ikisi de çok şiddetli olmayacak şekilde kavga ediyorlardı. Sonra pufy kavga etmeyi bıraktı ve ursa iyice deliye dönmüş şekilde saldırılar olmaya başladı. KedimVar ikisinin de yatağı yok ve üstte dediğim gibi sürekli koku olayı yaptıktan sonra birbirine gösterdim. İkisini odaya kapatmak,kafes dövüşü yaptırmak gibi bir şey olur. O yüzden böyle bir şey yapamam

betulaltundal

Belki de Ursa Pufy üzerinde hakimiyet kurduğunu düşündüğü için bu kadar ısrarcı olabilir, hoşuna gitmiş olabilir mi onu sindirmiş olmak. Kızıyor musunuz hiç hayır yapma vs burnuna filan vursanız hafifçe. bir yerde görmüştüm ne kadar etik bilmiyorum ama saldırınca spreyle su sıkın diyordu birisi.

KedimVar

Aklıma şöyle bir fikir geldi. Pufy yi taradıysan sonra tarakta kalan tüyleri toplayın ve Ursa ya yaklaştırın tüyleri koklamasını sağlayın. Hatta o tüylerden top yapıp Ursa yı oynatın oynarken bir yandan da kokuya alışır herhalde. Bir de böyle deneyebilirsiniz.

dollfacepersian

KedimVar
Pufy kendini asla taratmıyor.Bu uzun zamandır olan ve çok zorlandığım bir sorun maalesef.Yinede etrafa dökülen tüylerini ursaya koklatıp.oyun oynayabilirim.Fikriniz için teşekkür ederim