Kızım Kedimi Kıskanıyor!

Ayseselcuk

Merhaba arkadaşlar. Kızım 3 yaşında kedimizi 2 aylıkken aldk şuan 4 aylık. İlk başta çok seviyodu zaten genel anlamda kedileri çok sevdiği için alırken tereddüt etmedin. Ama zamanla bu kıskançlığa dönüştü zarar vermeye çalışıyo her fırsatta. Ona ne alsam aynısından istyo. Ne yapsam kar etmiyo güzelce anlattm ueri geldi zarar verdiğinde kızdım. Ama hala değişen bi şey yok. Kedim de artık kızıma karşı çok hırçınlaştı saldırı moduna geçiyo resmen her yerini tırmalıyo ne yapacağımı şaşırdım:(

19 CEVAP

NorthNight

Benim 2,5 yaşında oğlum var 3 aydırda kedimiz var. Bi dönem bizde bu kıskançlık sorununu hissettik, örneğin ben bi odada kedimizle yalnızsam ve geldiğinde kedinin yanında beni görüyorsa biraz kıskanıyordu. Ben nacizane şöyle çözdüm, kedimizin bakımıyla ilgili oğluma görev veriyorum basit şeyler mesela tarağını verip hadi tara diyorum, nasıl yapması gerektiğini gösteriyorum. Yada malt tüpünü oğluma verip (hatta bazen oğlumun eline sıkıp) onunla ilgilenmesini sağladım. Bazende üçümüzün oynayacağı oyunlar kurdum bi oyuncağı atıp kedimiz oynarken onu izliyoruz sonra oğlumdan da atmasını oynatmasını istiyorum. Özetle anne/babasının kediyle kurduğu bağın içerisinde kendinide bir parça olarak hissetmesi gerekiyor, “sen çık gelme ben kumunu temizleyeyim” “sen yaklaşma kedi yemeğini yesin” gibi söylemler veya yaklaşımlar onu kıskançlığa hatta kediye zarar vermeye itebiliyor. Bir psikolog değilim ama hemşireyim aldığım pediatri ve psikoloji derslerinden yola çıkarak çözümü böyle buldum ve büyük oranda faydasını gördük. Umarım çözebilirsiniz.

Superisi814

Merhaba,
Ben sahiplendirme tavsiye eden arkadaşlara katılmıyorum.Bir kardeşi olsaydı onu kıskansaydı, evlatlık verin mi diyecektik ?Bazen küçük çocuklarda bu tip kıskançlık ve onun sonucu olarak kediyi ya da yeni kardeşi istememe , öteleme hatta gizlice şiddete meyletme bile olabiliyor.Kediniz için Cansu Hanımın çözümü çok etkili..Muhtemelen işe yarıyacaktır.Bir de bazen aile de aa bak benim kedim , ay bak kedi beni nasıl seviyor gibi sözüm ona şakalar yaparak ,çocuğu daha da perçinleyebiliyor. Belki siz yapmıyorsunuzdur ama ola ki diye yazdım..Birlikte sevmeli, birlikte beslemeli ve bazı görevleri kendi çocuğunuza vermelisiniz..

edadnmzr

@CansuKurnaz' a katılıyorum. Kediyi sahiplendirmek en son çare olmalı ayrıca. Şu anda soran kişi zaten öneri istiyor, hemen sahiplendirin demek bana saçma geldi. Üstelik çocuk olan evde kedi gayet de güzel olur. Küçüklükten hayvanlara merhameti sevgisi olur. Kıskanma durumu kardeşler arasında bile oluyor. O yüzden @CansuKurnaz'ın da dediği gibi ona da küçük küçük sorumluluk verilmeli veya birlikte oyun oynanmalı. Psikoloğa da gidebilirsiniz diğer seçenek, illa çözüm yolu bulunacaktır. Sahiplendirmek son çareniz olsun.

Ayseselcuk

@cansuKurnaz tavsiyeleriniz çok güzel bir de öyle deneyip devam edelim. Eğer yine geçmezse bir pedagogla görüşürüm o zaman . Cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim. Sahiplendirmeyi düşünmüyorum kıyamam ona da. Kızım ona zarar verdiği için çok üzülüyorum zaten sürekli takipteyim o da aynı şekilde kızıma zarar veriyo düşman gibiler şuan aynı yeni doğan kardeş hesabı... inşallah cansu hanımın yöntemleri uygulamaya başladıktan sonra düzelir🌸

Çocuk psikolojisi çok hassas bir şey şimdi. Bir uzmana falan danışın mutlaka, çok basit bir şey ama kızınızın üstündeki etkisini bilemeyiz. Kafadan bir şry söylemek de doğru olmaz

missAybuke

Yan komşunun 4 yaşlarında oğlu var yeni kardeşi oldu amaaan amaaan. Çocukla bebeği bir arada bırakamıyorlar o kadar kıskanç ve şiddet eğilimli. Annesine de takmış çocuk bunu niye doğurdun gidin evden diye bağırıp duruyordu bir ara, kreşteki çocukları dövmeye başladı falan. Bebeği evlatlık veremeyeceklerine göre bir şekilde dengelemeye çalışıyorlar, destek alıyor çocuk. Sizde ortak aktivitelerle ve kediyle ilgili sorumluluklar vererek birbirlerine tekrar sevgi duymalarını sağlayabilirsiniz umarım. Zor bir durum tabi ama kardeşler arasında hep olan şey bu kıskançlık.

hannnngggg

bence burada önemli nokta kedinin de ailenin bir üyesi olduğu çocuklar kendi kardeşleri doğduğunda onu da kıskanabiliyorlar ama doğan bebeği sahiplendirmiyoruz değil mi ikisinin alışmasını sağlıyoruz cocuk kediye zarar verir kedi de çocuğa zarar verir ben sevgilimin kalbini kırarım oda benim kalbimi kırar olur böyle şeyler bir şekilde onunda aileden olduğunu kabul ettirmek gerekiyor

simbakedi

tuvalet olayına güldüm kusura bakmasın kızınız :D umarım alışırlar en kısa zamanda. belki hayvanlarla ilgili kitaplar, belgeseller izletmek de işe yarayabilir boş zamanlarında. sorumluluk duygusu yanında belki diğer hayvanlara karşı da sevgisi-saygısı oluşur. anlaştıkları anda sizden çok kediyi seveceğine inanıyorum :)

gulsump

Biz de aynı durumdayız maalesef, ne yapacağımı bilemiyorum

blue_hpood

bu yüzden çocuklu evlere kedi tavsiye etmem, kim ne derse desin. bir yakınınız varsa kedinizi en azından bir seneliğine geçici olarak baksın. kızınıza genel olarak yaptığı hareketlerin doğru olmadığını ve sonuç olarak diğerinin de savunmasız bir canlı olduğunu anlatmaya devam edebilirsiniz fakat burada en çok zararı kediniz görecek. sahiplendirmenizi tavsiye ederim.

Gimlihanim

Bence de kızınız için bir pedagog ile görüşebilirsiniz. Kızınızın davranışları değişirse kediniz de zamanla alışır diye düşünüyorum. Ama bu şekilde kesinlikle devam edemez. En son çare kedinizi güvenilir bir yere sahiplendirebilirsiniz.

Superisi814

Elbette sabırla denemelerden sonra işe yaramazsa profesyonel destek alınmalı kızınız iin..Kolaylıklar dilerim..

Palyaco

Kedinize bisey verirken mama tararken beraber tüm bakımını beraber yapın benimsicektir

Palyaco

Benim kızım gibi oda çok kıskanç

Ayseselcuk

@simbakedi cevabınız için teşekkür ederim. Siz de çok haklısınız Şimdi öncelikle kedi bakımına onu dahil ederek belki çözeriz yoksa mutlaka pedagogla görüşücem. Sabır diliyorum düzeleceğine inanıyorum