Kedimin Seslerden İrkilmesi

edadnmzr

Merhaba herkese,
Benim kedim 1 yıldır benimle şu an 16 aylık. Kedimle aramızda bağ var bana çok güvenir ve sevdiğini de hissediyorum. Şimdi anlattımda belki size güvenmiyordur diyecek olan kişiler için bu bilgiyi vermek istedim.

Benim kedim bir ses duyduğunda hemen irkiliyor. Uyurken hiçbir ses umrunda değil ama derin uyur göbeğini falan açar. Ama mesela oyun oynadığımız zamanlarda örneğin top attığımda onu yakalamaya giderken ben de peşinden koşuyorum üstüne gittiğimde irkiliyor bazen sırtını kabartıyor. Ben ona annem noldu falan diyince düzeliyor. Umarım açıklayabilmişimdir ama :/ Acaba travması falan mı var ya da normal mi bu davranışları? Onun tedirgin olmasını hiç istemiyorum.

18 CEVAP

Aslihan126

kediler bizlere oranla 15 kat daha fazla duyuyorlar. İçgüdüsel olarak kendisini korumaya alıyor olabilir sizin olduğunuzu fark ettiği zamanda rahatlıyordur bence.

Anonymus297519

Kızım sokağa kaçıp kalçasını kırdıktan sonra camlarda file olmasına rağmen açtığımda korkup saklanıyor. Kediniz bazı seslerden korkuyor olabilir, inşallah düzelir.

orhdoner

Merhaba aynısı bizde de var iki yavrum da öyle yapıyor ben koşunca birşey atınca ses çıkınca korkuyorlar birşey yapacakmışım gibi bu kadar zaman geçti gene geçmedi dışardan geldikleri için bence üstlerinde korku kalıyor sanırım ben öyle düşünüyorum cnm 🥰❤️

orhdoner

Aynen cnm ekstra korku degil irkilme var bizde de ya da kabartıyorlar kendilerini aynı şekilde ben öyle düşünüyorum benim yavrularım da 6 ay kaldılar dışarda ondan diye düşünüyorum ❤️

orhdoner

6 ay dışarda kaldılar derken yanlış anlaşılmasın 6 aylıkken eve alabildim sahiplendim demek istedim 😅🥰❤️

edadnmzr

@Aslihan126 teşekkür ederim umarım öyle yapıyordur :))

edadnmzr

@Riarbiy yok o kadar aşırı bir tepki vermiyor. Sadece irkiliyor sese odaklanıyor tetikte gibi

gulsump

Benim kızım da sizinkiyle aynı, bana çok güveniyor geceleri bana sarılarak uyur. Ne zaman otursam hemen kucağımdadır ama ani hareketlerden seslerden çok korkuyor.

Miscatt

@orhdoner ‘e katılıyorum gördüğüm kadarıyla zaten ilgilisiniz yavrunuzla.
Sanırım sokaktan kalma bi travma olabilir bencede.

edadnmzr

@orhdoner umarım öyledir hani ekstra bir korku göstermiyor zaten ama irkiliyor. Ben de acaba travması mı var diye düşündüm 3 ay dışardaydı çünkü bebekken

edadnmzr

@gulsump teşekkür ederim içim rahatladı 😇

edadnmzr

@orhdoner teşekkür ederim içimi rahatlattın ❤️ Strese de girmemesi lazım böyle olunca ben de tedirgin oluyorum 😂🤷🏼‍♀️

orhdoner

Aynen cnm ❤️ Kesinlikle bazen ne yapacağımızı da bilemiyoruz açıkçası dediğin gibi sorma walla 🤣🥰😅

edadnmzr

@orhdoner 😂🥰❤️❤️

NorthNight

Kediler besin zincirinde en üstte yer almadığı için avcı oldukları kadar avda olabiliyorlar. Dışarda kalan kediler genelde içgüdüsel olarak bunu daha iyi kodluyor hareketlerine. Yani o oyuncağı av olarak görüp ona atıldığında gelen ani ses veya bir hareketiniz onu tedirgin ediyordur. Sizi sevdiğini hissediyorsanız güzel bir bağ kurduysanız bunu dert etmeyin. İçgüdüsel bir şey bence.