İnekleri Neden Kisirlastirmiyoruz ?

AhsenAise

Etinden , sütünden, yününden faydalanilan canlılarin üremesi elzem,aslında tüm canlılar üresin hayat bayram olsun isterdik ,ama evdeki ayrı sokaktaki ayrı mesuliyet ,kendi ihtiyaçlarımizdan artırıp ,özveride bulunup en azından karınları doysun istiyoruz , evimizdeki cana iyi mama alırken disardakilere daha uygun olanı tercih etmek zorundayız maddi açıdan,ve sokaklarda trafik kazalarında ölenleri ağlayarak kaldırıyor, zehirlenenleri kalbimiz parçalanarak toprağa veriyoruz,soğukta ,karda içimiz sürekli üşüyor onlara yeterince yuva olmadığını bildiğimizden ,ve eminim hepimiz dua ediyoruz Allahım lütfen daha çok kazanayım daha fazla can a yetisebileyim diye ,durum böyle iken kisirlastirma yerine çiftleştirme düşüncesi beni / bizi yıpratıyor .

36 CEVAP

AhsenAise

@Misscat amin 🤲

simbakedi

aslında elzem değiller. veganlar da buna karşı çıkıyor. senin ineğin etinden yararlanmanla kedinin etinden yararlanman arasındaki fark sempati duyman. bu yüzden ineği kesebiliyorsun ya da kedine yediriyorsun. ya da buzağının içeceği sütten kesip kendine alıyorsun bir kısmını, üzerinde hak iddia ediyorsun. oysa öyle bir şey yok. hiçbir canlı üzerinde hakkımız yok. süt istersen badem sütü, o sütü bu sütü satılıyor. aynı şekilde her besinin veganı da mevcut. ben vegan mıyım, hayır. ama sempati duyduğum için faydalanmıyorum. kendi mantığımca bir yırtıcının yırtıcıyı değil, üreticiyi yemesi gerektiğini düşünüyorum. doğada da aslan-aslanı yemeden önce illa alt segmentteki hayvanlara bakıyor. bu bakış açısındayım, doğru ya da yanlış, ilerde değişir ya da değişmez bilemiyorum. ineği kısırlaştırmak değil ama doğal ortamında serbest bırakmak daha mantıklı, aynı şey kedi-köpek için de geçerli ama önü alınamayan bir üreme söz konusu olduğu için kedi ve köpekler inekler kadar şanslı değil. eğer inek yiyebilirsin dersen, başka ülkede kedi-köpek yendiğinde de ses çıkarman biraz mantıksız olur çünkü senin sempati duyduğun hayvan yenilince sesin çıkıyor ama sempati duymadığını sen yiyorsun kurban bayramıyla ya da kendi iradenle.

AhsenAise

@simbakedi
Ben bir müslüman olarak bana helal kılınmış hayvanların etini sütünü tuketirim sadece ,bu tüketimde sağlığım ve yaşamım için gereklidir veganlarin etin sağladığı besin değerlerini bulundurdugunu iddia ettikleri gıdaların asla bir hayvanı gıda ile aynı verimi vermediğini biliyoruz, Çin'de köpek yerler , hindistan da ineğe taparlar bu onların coğrafyalarinda kurdukları yaşam biçimine ve inançlarına uygun olan,benim inancım ise etinden sütünden faydalandigim hayvanları üremeleri için beslemek ,sokakta eziyet gören canları kisirlastirip ,acı çeken ,olumsuz koşullar da yaşayan sayisini azaltmak

iegny

bir de şunu eklemeden geçemeyeceğim. etinden sütünden faydalanılan hayvanlar genelde üremiyor "üretiliyor". bu üretilme de genelde dişlere el ya da boru sokularak sperm bırakılmasıyla oluyor. sonrasında doğan bebekler birkaç saat içinde anneden ayrılıyor ve yapay mamalarla besleniyor. annenin sütü ise ağrılı makinelerle alınıyor. bebeği alınan annelerin haftalarca ağlayarak bebeklerini aradıkları da bilinmekte aynı zamanda. üzücü bir gerçek. kendinizin elzem diye yorumladığınız şey bu.

Miscatt

Ayrıca haram olmasa da alışkanlık şekilcilikde olsa bu şekilde tüketecektiniz zaten deyip benim adıma konuşmayın ne münasebet?
Haram kılınmayan şeylerde var gidipte bi kurbağa yemiyorum mesela zararlı olduğu için.

Miscatt

@simbakedi
Hepimiz istemeyiz vicdanı merhameti olan kimse istemez ki bi can katledilsin veya da eziyet edilsin aklınıza gelebilecek her eziyetten bahsediyorum.
Aynı taraftaysak zaten sıkıntı yok.
Evet biz belki mecbur değiliz et yemeye yumurta yemeye süt içmeye ama bi şekilde vücutta alması gereken şeyler bu da yaradılış meselesi yine.Bi süt bi yumurta yemezsen protein kalsiyum nasıl olacak? Tahıllardan alınan protein farklı sebzeden alınan vitamin farklı et ve süt ürünlerinden alınan vitamin kalsiyum farklı bu da insanoğlunun yaradılışıyla alakalı yine. Vücut alamayınca çeşitli hastalıklar vs başlar bu böyle sürer gider.
Yani bu konu aslında uzun ve detaylı bi konu ne kadar tartışsakta fikir alışverişi yapılsa da elden bişey gelmez. Mesela ay ben et yiyemem deyip köfte yiyen veganlar var bu da bi tutarsızlık vs.vs.vs.
Yine de herkesin düşüncesine saygım var.

Paris iklim anlaşmasıyla zaten yakında inek falan kalmayacak. Gerekçe olarak da bir ineğin bir arabadan daha fazla metan gazına neden olması. Hatta İsrail sebze kaynaklı yalancı et üretiyor bile. Yakın zamanda TR de bu anlaşmayı imzaladı

zfrshn

Tartışmaya mana veremedim İnsanlar bulundukları toplumun doğrularına adetlerine inançlarına göre şekillenirler bulunduğum toplumun inancı örfünden banane ben kabul etmiyorum diyende çıkabilir kendi tercihidir.
Dileyen et yer dileyen yemez bunada toplum kurallarını düzenliyen devlet karar verir.Söz gelimi orta Asyada at açıktan kesilir ve yenir çok normaldir kasaptan at eti alıp akşam yemek yapmak peki ya Türkiyede...biliyorsunuz suçtur yasaktır cezai işlem gerektirir.
Farklı inanç örf alışkanlık sahipleri genelde diğer din örf ve alışkanlık sahipleri tarafından eleştirilir kıyaslanır kimi daha normal kimi daha yanlış gelebilir vicdan terazisi nasıl şekillenmiş ise öyle tartar.
Ben kesinlikle ete düşkünüm et bence olmaz ise olmaz ama tercih etmiyenede saygım çok hatta isterdim et yiyememeyi ben kendi içimde bunu inancımla bakış açımla şekillendirdim fakat çok oluyor sofraya gelen hayvanı düşündüğüm neticede biz insanız ruh halimiz gitgel yaşıyor hep aynı değil mesela köye gittiğimde danalara kuzulara oğlaklara sarılıyor gözlerini öpüyorum fakat pişip önüme gelincede en ala yemek gözüyle görüyorum göz görmeyince yürek dayanıyor çünkü kesilip hazırlanınca artık o sadece bir yemek fakat kes ye deseler bilmiyorum alışırmıyım çok zor çok duygusalım sen kes hazırla deyip yiyebilirmiyim oda zor ben besleyip büyütsem duygusal bağ mutlaka kuruyorum yani görüyorsunuz çok mantıklı gerekçelerim yok bu toplumun doğrularını yaşıyorum.Bunu hepimiz yaşıyoruz bu gitgeller dahi normal bence karar kişiye kalmış.Ne beni kimse ağır eleştirebilir ne ben kimseyi her ne kadar benim doğrularıma ters gelsede bulundukları ülkenin kurallarına göre dileyen dilediğini yer öldürmeninde bir etiği olduğuna inandığım için bu en insani tarzda yapılmalı onayıma gelirsek tabiki kedi köpek yemeyi onaylamıyorum.

AhsenAise

@orhdoner
Nesilleri tükenmez kontrol altında olur en azından,her veterinerin aylık sokak canı kisirlastirma kotası olmalı ve söylediğiniz gibi belediyeler de bu işte üzerine düşeni yapmalı 🤲

AhsenAise

@orhdoner amin ecmain 🤲💐

simbakedi

@Miscatt ee ben de aynisini dedim? ben de yirtici bir hayvanim kedim de ayni sekilde. o yuzden ikimiz de tavuk, et yiyebiliriz benim gozumde. ayrica ulke adina konusmuyorum, herkes musluman degil. muslumanliga gore yiyip yememeniz size kalmis ancak musluman olmayan ve yine de et yiyenler de var. genel bir konusma yaptim. haram oldugu icin diyip kestirip attirmak cok sacma. hicbir canli uzerinde hakkimiz olmadigini iddia ediyorsaniz sizin de bunlarin nimetlerinden faydalanmamiz elzem demeniz abest oldu.

simbakedi

@Miscatt ben de zaten veganlarin gorusunu soyedim. benim gorusum bu yirticilik konusu ile alakali. zaten vegan olmayi dusunen ama bunu hala arastirmamis bir insanim. sozlerimde tutarsizlik yok veganlarin gorusunu basta belirttim cunku siz anlayamamissiniz tam olarak. benim burdan cine ya da japonyaya yapilan bir seye etki edememem gayet dogal zaten ne bekliyorsunuz ki ndkahdjwkdf ama zihniyetimi buna gore degistirebilirim. ben muslumanlik adina degil genel insanlik adina konustum. haram olmasa da aliskanlik, sekilcilik vs de olsa bu sekilde tuketecektiniz zaten.
@AhsenAise evet muslumanliginiza gore bunlari yapmaniz gayet normal. ama hala sut vb urunlerde normal oldugunu dusunmuyorum da bu konu din konusu ona da girmeye gerek yok. yoksa yaptiginiz seyi sizin gibi biz de yapiyoruz, cogu gercek hayvansever de yapiyor bu iyi bir sey. ben sadece muslumanlik degil genel olarak konustum

simbakedi

@orhodoner zaten kimse kimseye bir sey diretmiyor ki. ben burda size gelip neden muslumansiniz ya da neden vegan degilsiniz demiyorum. ben isin icine dini sokmadan bir yorum yaptim, sizin gorusunuz dininizden dolayi boyleyse siz bunu soylediniz o kadar. kimsenin saygisizlik vs yaptigi yok zaten.

hannnngggg

gün gelicek bence kimse et yiyemeyecek bence üretimle alakalı değil dünyanın değişmesi küresel ısınma hayvan ırklarının soylarının sonunun gelmesi alım gücü açlık vs benim veganlıktan anladığım insanın hayvan üzerinde hak iddia etmiyor oluşu hayvansal ve hayvandan elde edilen hiç birsey tüketilip kullanılmaması yani insan ırkı icin hayvanların doğada hayvan yemesi onların yaşam alanı gibi geliyor kedilerde mesela zorunlu etçil diyoruz bu bir şekilde sınıflandırılmış insana gelince ahlakına ve etik tercihlerine ters düşen yemesin faydalanmasın diyorum isteyende yiyebilir ben hayvansal ürünler yiyorum evet baktığımda mayonez bile yiyemeyecegim düşüncesi sevdiğim şeylerden feragat edemiyorum ama hep düşünüyorum ve din ile cok cakısıyor alısılmıs bir yapı var araştırıp mantıklı olanı yapmak isterim elimden gelen cruelty free ürünler kullanmak içimi bir az da olsa rahatlatıyor ama gün sonunda akşam yemeğinde et yiyorum iki yüzlüyüm galiba ben etin tadını da seviyorum veganlarda etin tadını sevmediği için yemiyorlar değil bir ineği koyunu domuzu da kedi kopek gibi gördükleri için ayrıca ben böcek sinek öldürürüm mesela hangimiz öldürmüyor ki sinir olduğunda bilemiyorum vegan olmayı başaranlara saygı duyuyorum düşüncelerim yanlış olabilir herkesin fikrini okumaktan keyif alırım ve saygı duyarım cok hassas bir konu bence

teddybal

İnsan hem etçil hem otçul olduğu için bitkisel-hayvansal proteinle beslenmesinde bir ayrım yok, bir fark düşünmeyin yani protein proteindir insan için. Evet insan diyetinde protein değerli, bunun için et değerli bir kaynak ve siz o protein miktarına erişmek için ne kadar bakliyat yerseniz beraberinde karbonhidrat da aliyorsunuz, karbonhidrat fazlası insan için sadece yük, hatta götürüsü olan bir yük. Etin verdiğini bitkilerin veremediği şeyler de var mesela B12; bu yüzden et yemeyen kişilerin dışardan B12 takviyesi alması şart. İnsanlar vegan olabilir, ama çocuklar ve hayvanlarını bu beslenme tarzının dışında tutmalılar, çocuk büyüdüğünde kendi karar verip yolunu çizer zaten.