İnekleri Neden Kisirlastirmiyoruz ?

AhsenAise

Etinden , sütünden, yününden faydalanilan canlılarin üremesi elzem,aslında tüm canlılar üresin hayat bayram olsun isterdik ,ama evdeki ayrı sokaktaki ayrı mesuliyet ,kendi ihtiyaçlarımizdan artırıp ,özveride bulunup en azından karınları doysun istiyoruz , evimizdeki cana iyi mama alırken disardakilere daha uygun olanı tercih etmek zorundayız maddi açıdan,ve sokaklarda trafik kazalarında ölenleri ağlayarak kaldırıyor, zehirlenenleri kalbimiz parçalanarak toprağa veriyoruz,soğukta ,karda içimiz sürekli üşüyor onlara yeterince yuva olmadığını bildiğimizden ,ve eminim hepimiz dua ediyoruz Allahım lütfen daha çok kazanayım daha fazla can a yetisebileyim diye ,durum böyle iken kisirlastirma yerine çiftleştirme düşüncesi beni / bizi yıpratıyor .

36 CEVAP

simbakedi

@theyusra yapilan iskenceye zaten kim olursa olsun ses cikarir. ben o iskenceye ses cikarilmasin demiyorum. bu adamlar festival duzenlemrse bile tuketiyor bu hayvanlari. islama gore konusabilirsiniz kimse bir sey demiyor ben islama gore yorum yapmadim sadece. sizin nedeniniz islamsa buna tamamim.
vegan olunca iskence bitmeyecek = kediyi satin almazsam uretim durmayacak. bunlar ayni seyler. siz de kisirlastirmayi, uretilmemesini savunan birisiniz. biz kisirlastirdik diye uretim durmuyor ama dogru olan bu oldugu icin ve o uretime katki saglamamak icin yapiyoruz bunu. veganlar da bu zulme ortak olmamak icin yapiyor, belirttigim sey buydu. siz islama gore konustunuz, ben veganlarin neden boyle davrandigini anlattim. zaten ben de et yiyen biriyim sadece sizin gerekceniz islam benimki degil bu kadar basit.

iegny

Çinliler'e köpek yeme festivali var diye cani diyen insanlar. düzeltmemi yapayım.

simbakedi

@Miscatt ben zaten burada kedim et yemesin cunku hayvanlar oluyor demedim ne alakasi var. yazdiginiz seyleri zaten savundum ben de. sadece neden inegin sutunden, tavugun yumurtasindan insanlar yararlanmamali veganlarin gozunden anlattim. yazdiginiz seyleri savunan benim zaten konuyla ilgisi yok.
@orhodoner yok biliyorum zaten neden olay ciksin boyle bi konuda onun icin dedim hsjahshsjd yani bunda da bir olay cikaran olursa diyecek sozum kalmaz :D ben zaten kim et yemeli vs diye konusmadim da. hayvanlarimiz et yemeli cunku etciller, ben de et yemeyi tercih ediyorum ama bunun sebebi din degil, veganlar neden tercih etmiyor bir de bunu belirttim.

simbakedi

kopegi usulune gore yeseler tamam diyecek miydiniz peki? sanmiyorum. iste burada turculuk giriyor. ben islamla falan ilgilenmiyorum. birinin yaptigi seyleri direkt islama baglamiyorum cunku karsimdakini direkt musluman olarak gormuyorum. istedigi dinden olabilir ya da dinsiz beni ilgilendirmiyor. islamin nasil olduguyla da ilgilenmedim burada. eger inekler usulune gore kesilince tamamsaniz usulune gore kesilen kopeklere de tamam olmaniz lazim. siz saygi beklediginiz gibi karsisi da bekler. kimse inekleri yakan, kopekleri yakana alkis tutmuyor zaten. ama inekleri yiyip usulune gore kesilmis kopekleri yiyen insnalara laf edince olay farklilasiyor. ayrica veganlik sacma degil bence. siz su an saniyor musunuz ki ictiginiz sut buzaginin ictiginden arta kalan? koye gitmis biri olarak soyliyim ne kadar buzagi icerse icsin kendileri daha cok aliyor. koyde bile bu insanlar boyle yapiyorsa buyuk markalar neler yapar siz dusunun. insanlar artik hayvanlari dusunmuyor, ceplerini dusunuyor. burada hem haklilar hem haksizlar. ekonomi devreye giriyor cunku olaya. bu konuda da hakli/haksiz olamaz bunlar gorustur kesin gerceklik vs degil. ayrica boyle insanlardan sut almak vs demissiniz de, siz bir seyin organigini aldiginizda verdiginiz paranin haddi hesabi yok yani bunun farkinda misiniz :) o sutu de 4-5 tlye alacaginizi mi saniyorsunuz acaba merak ediyorum. a101 rafindski sutle bire bir mi olacakti

simbakedi

@Miscatt evet zaten bu tahildaki protein - etteki protein farkini bilmedigim icin vegan degilim daha. arastirmadim da oyle aklimda bir fikir yalnizca etrafimdakilerden yola ciktigim icin oyle de kaldi.

simbakedi

@AhsenAise sizin gorusunuze ters bir gorusu duzgun bir dille ifade etmeye katlanamiyorsaniz baslik acmazsiniz. Her konuda proveke diyorsunuz ama siz cins baslik actiginizda sizin ne demek istediginizi anlayip tek destekleyen de bendim. bunlari bir kenara atip sizden farkli goruste bir sey sununca boyle demeniz komik olmus. kimsenin ne dinine ne de gorusune bir sey soylemedim. zaten ben de sizin gibi et yiyen bir insanim. sadece neden veganlarin buna karsi ciktigini yazdim bu da gayet normal
genel olarak konusursam zaten kimseye dinen ya da gorusen bir sey soylemedim. veganlarin neden bunu tercih ettigini soyledim. kurban kesmek dininizce gerekli olabilir ama baskasinin dininde kopek kesmek varsa (usulunce) buna da saygi gostermek zorunda insanlar. ama kendisi dinine gore inek yiyip dinine gore / ya da ozgurcr kopek yiyeni elestirirse bu iki yuzluluk olur. saygi duyulmak zorunda degil ama saygi gosterilmek zorunda kendisi de bu saygiyi bekliyorsa. bir tartisma ortami yaratmadim isteyen istedigini yer. bu gorusleri kaldiramiyorsaniz baslik acmazsiniz herkes sizinle ayni fikirde olmak zorunda degil. sempati kismini dini katmadigim icin soyledim, siz de benim dinimde haram diyince hayir sempati siz bilmiyorsunuz tarzi bir sey de soylemedim zaten. @theyusra @Miscatt @orhodoner givi kullanicilar sizinle ayni goruste olup boyle yorum yapabilir o da onlarin gorusu ama ben sizinle ayni goruste olmak zorunda degilim, herkes hayata ayni bakmiyor