Sizce İdeal Kedi Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Gimlihanim

Merhaba. Kusura bakmayın şu ara çok fazla soru açtım. Ama kızımı kısırlaştırdığımız için kısır kedi bakımına adapte olmaya çalışıyorum. Sürekli idrar yolu enfeksiyonu soruları açılıyor. Gördükçe üzülüyorum ve biraz da tedirgin oluyorum. Bu durum neden kaynaklanıyor tam olarak aska bilemiyoruz. Veterinerimize uriner sistem için herhangi bir takviye kullanmalı mıyız? dediğimde ‘’ O takviyeleri sadece enfeksiyonel bir durum olduğunda veriyoruz. Siz şuan sadece kısır kedi maması kullanmalısınız’’ diyor. Madem öyle biz bu durumun önüne nasıl geçeceğiz? Sizin veterinerleriniz de bu şekilde mi düşünüyor? Sizce bu kadar yaygınlaşmasının sebebi nedir? Biz bu çocukları tam olarak nasıl beslemeliyiz? Siz evde neler yapıyorsunuz? Gerçekten kafamda binbir türlü soru var. Vakit ayırıp cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim 🙏🏻

17 CEVAP

Lavinia17

bu hastalıkla uğraşanlara ve uğraşmış olanlarla konuştum erkek kedisi olan nd mama kullanan birisi bana hekiminin nd içerik olarak çok iyi evde ek olarak bir şeyler verince onlarla birlikte kediye ağır geliyor demiş.
kediler şöyle böyle diyebiliriz ama sonuçta onları belirli bi alana koyuyoruz ve doğalarında olduğu gibi bir hareket söz konusu değil bunlar sebep oluyor demiş..
yani bilmiyorum kedime iyi bakmak için iyi olması için elimden geleni yapıyorum bir şey almadan önce yapmadan önce sürekli araştırıyorum ama bir şeyler çıkıyor ve psikolojik olarak zor bi durum sürekli ben sebep oldum vs diyorum

orhdoner

Merhaba ben de ND kinoa serisi kullanıyorum magnezyum oranları bayağı düşük olsun diye aldım. Ayrıca şelale var daha çok su içsinler diye öyle de oldu aldıktan sonra arttı su içimleri. Bir de kızılcık suyu yapıyorum yaş mamaya katıyorum haftada iki kere hem C vitamini hem idrar yolları için çok iyi diye şimdilik yaptığımız bunlar ben de veterinere sordum sadece mamadan olmaz dedi susuzluk tek tip besleme stres bağışıklık düşmesi gibi birçok sebebi var demişti ben de böyle duşunuyordum. Allah böyle kötü hastalıklar vermesin inşallah kimseye de sizlere de bizlere de ❤️🤲 Verenlere de şifa versin tez zamanda sağlığına kavuşur inşallah 🙏

Lavinia17

şu an bu sorunla uğraşıyoruz maalesef ve sürekli araştırma yapıyorum.
genellikle erkek kedilerde gözlemleniyor bu hastalık
mama kaynaklı,az su kullanımı,stres,musluk suyu sebepleriymiş..
biz acana kullanıyorduk ve acana kullanınca daha fazla su tüketiyordu ben ek olarak iki günde bir yaş mama veriyordum yaş mamaya su ekliyordum.
bizim için ben stres veya mamanın etkili olduğunu düşünüyorum kedim kısır değil yakın zamanda ishalolmuştu ilaç vs kullandığımız için hekim beklememizi söylemişti ve testisleri daha çok küçük demişti kızgınlık dönemi onlar için çok zor maalesef

simbakedi

bence en doğru beslenme çiğ yapılmıyorsa yaş mama ile beslenmesi kedinin. ama o da bizim açımızdan pek mümkün olmadığı için kuru mama yanında ne kadar yaş mama kullanılırsa kardır diye düşünüyorum. biz böyle bir sorun yaşamadık, umarım da yaşamayız. erkek kedim çünkü. biofeline urinary tableti kullanmaya başladım açıkçası. takviye olabilir ancak olduktan sonra vermek mantıksız geliyor bana, yani olana kadar beklemek. üstünde de ''önleyici'' yazıyor zaten. kedime de ek olarak fazla takviye vermiyorum. yaş mama, kuru mama, malt, pharmax anti-tartar ve bu tablet dışında bir şey kullanmıyoruz. vitamini bile görürsem nadiren veriyorum ayda 1. umarım doğru yapıyorumdur bilmiyorum. kısır mama kullansak da bu risk olduğu için emin değilim ne yapılması gerektiğinden. mantıklı geliyor bu yaptığım bunu uyguluyorum şu an. bir zararını görürsem burada da paylaşırım

Lavinia17

nd kinoa serisini bizim hekimimiz de önerdi bu arada :)
şu an veteriner mama kullanıyor gerek kalmazsa inceleriz demişti

Mayavebambam

Öncelikle merhabalar veterinerin izin dediğinden şaşmayın benimde babannemin kedisi kısır ve o ND kısır tavuklu narlı mama kullanıyor tavsiye ediyorum veterinerinizi dinleyin kediniz ve size mutlu ömürler diliyorum ☺️:)

Sdfgh

Ben kedime kısır kedi maması, haftada maksimum 1 2 yaş mama ve malt macunu dışında başka bir şey vermiyorum. Yüksek protein oranı olan mamaların sebep olduğunu biliyorum. Çünkü kediler doğadaki gibi fazla hareket etmiyorlar artık. O yüzden düşük tahıllı mama kullanıyorum. Özellikle kafama göre vitamin vermemeye özen gösteriyorum. Musluk suyu içiriyordum ama yukarıda birinin musluk suyunun da problem yaptığını söylediğini gördüm. O yüzden kapalı su vereceğim artık. Bir de mama ve su kaplarını temiz tutmak gerek. Kullandığım mama nd düşük tahıllı. Tavuklu narlı ile kuzulu yaban mersinli olanını 3 4 ayda değiştirerek veriyorum. Sürekli aynı tip mama kullanmak doğru değil çünkü. Malt olarak gimcat in malt paste ini yada malt tabletini kullanıyorum. Yaş mama için kullandığım markalar da felicia natura gimcat.

Renklipati

Evet bu soruyu bende veterinerime sormuştum. Kedimi 6.ayında kısırlaştırdım dişi bu arada. Genellikle bu sorunları erkek kediler daha sık yaşıyor dedi,kısır mama şart dedi operasyon sonrası ve en önemlisi de su tüketimi..kaliteli bir mama ve su içimi iyiyse kolay kolay olmuyor sorun özellikle dişi kedilerde..Benim kızım yaş mama sevmiyor o yüzden tavuk göğsü balık haşlayıp veriyorum haftada bir yumurta Bazan daha uzuyor,mutlaka Ev yoğurdu haftada bir veriyorum..kefir sevmiyor o yüzden yoğurda azıcık katıp öyle veriyorum..umarım yavrularımız sağlıklı uzun ömürlü olurlar..

Gimlihanim

@Lavinia17 Ben de gerçekten korkuyorum artık doğrusu. Bir şeyleri yanlış yapmaktan. Veterinerimiz şuan için tek yapmanız gereken kısır kedi maması ile beslemek ancak Acana kullandığımız için Acana önermediğini söyledi. Kızım da özel durumundan dolayı hareketsiz bir kedi olduğundan sanırım. Böyle bir öneride bulundu. Uriner sistem koruyucu takviye ne kullanabiliriz dediğimde de onları sadece enfekte olmuş durumlarda öneriyoruz dedi. Ama ben düzenli kullanılması gerekiyor sanıyordum mesela. Allahım yanlış yaptırmasın. Ne diyebilirim ki 🤷🏻‍♀️ Size de çok çok geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda eski sağlığına kavuşur yavrunuz 🙏🏻

Gimlihanim

@Orhdoner evet sanırım stres de çok etkiliyor. Bizim diğer kedimizde stres daha çok etkili sanırım. Evdeki kendi kızı ile bir süre anlaşamadılar. Biraz ona stres oldu diye düşünüyoruz. Allah kimseye yaşatmasın sahiden çok zor 🙏🏻

Gimlihanim

@Renklipati Evet dişi kedilerde ihtimal daha düşükmüş. Ben biraz da diğer kedimizin başına geldiği için korktum sanırım. Burada da çok fazla okudum bu ara. O yüzden düşün düşün hiçbir şey bulamadım. Birçok farklı sebebi olabiliyor anladığım kadarıyla. Ama yine de en büyük risk faktörü sanırım stres.

Bu arada yoğurda kefir eklemek çok güzel yöntemmiş. Bizim kız da yemiyor kefir. Ben de deneyeceğim artık 😊🙏🏻 Çok teşekkür ederim

Çiğ beslenme. Mümkün değilse kepçeyle yaş mama ve tabii ki hareket. Acana+bol yaş mama gidiyoruz. Kafama göre vitamin ya da ekstra bir ürün kullanmıyorum. Dışarıya da çıkan bir kedi, deli gibi hareket ediyor. Elimden gelenin en iyisini yaptığımı düşünüyorum, bundan sonrası Allah'a kalmış. Memnun gözüküyor mu? Hem de nasıl:d

Gimlihanim

@Mayavebambam Ben de öyle düşünüyorum. Veterinerin dediğinden şaşmama kararı aldım açıkçası.
Nd mama kızım hiç sevmiyor. Nedenini anlamıyorum. Yesin çok isterdim ama malesef 🤷🏻‍♀️ Çok teşekkürler yorumunuz için 🙏🏻😊

Gimlihanim

Güncel

Gimlihanim

@Sdfgh kafaya göre vitamin vermemek çok doğru bence de. Bir de Nd nin iki farklı maması değil de iki farklı markayı dönüşümlü kullansanız daha güzel olur benim fikrimce. Sonuçta bir mamada problem varsa marka geneli de yakın içeriğe sahiptir.