İç Parazit Damla/Hap/İğne ?

duman_cat_world

Bu zamana kadar Duman’a iğne olarak iç parazit yaptırmıştık. Damla ve hap versiyonu da varmış. Siz hangisini kullanıyorsunuz hangisi daha etkilidir? Bi de hangi marka?

18 CEVAP

edadnmzr

@teddybal veteriner yaş mamaya koyun demişti ama bizimki hapı ayırıp yaş mamayı yemişti 🤦🏼‍♀️ Ben hiç kendim denemedim sonra. Veterinere gittiğimde yaptırıyorum. Onlar da ensesinden tutup ağzının bayağı gerisine yerleştiriyor yutsun diye, anca öyle yapabilirsiniz.

edadnmzr

Biz hep iç paraziti hap, dış paraziti damla şeklinde yaptırdık öyle devam ediyoruz.

beyzathemoc1

İç parazit konusunda bi sıkıntımız olmuştu rahmetliyle ve samsunda görüşmediğim veteriner kalmamıştı

Çok fazla parazit türü var hapla damla geniş etkili ürünler etkisi geniş olduğu için haliyle odaklanma olmuyor bir parazit türüne iğne tek bir parazit türüne etkili o yüzden tam odaklanma sağlıyor ama diğer parazit türlerine zerre etkisi yok hangi parazit türü olduğunu anlamak için de dışkı testi yaptırmanız gerekiyor

Tedavi amaçlıysa ve iğnenin etki ettiği tür parazit varsa kesinlikle iğne ama genel rutin kontrol anlamındaysa hap daha iyi etki açısından diyorsanız ki asla yutmuyor mecbur damla ama hapın etkisi daha kuvvetli

Palyaco

İç dış damla yapılıyordu hep 2 ay önce iğne yaptırdım iç parazit icin

hap ve damla sekilinde yaptirdim birak gun sonra diskidan parazit döktü oglum

Gimlihanim

Bize veterinerimiz bazen iç paraziti hap + dış paraziti damla olarak uyguluyor. Birkaç kere de sadece tek bir damla yapmıştı ikisi için. Hangisi daha iyidir bilmiyorum.

Dkd

Ben yavrulukta iç dışı damla olarak yapan bi veterinere götürüyordum kedimi. Sonrasında veteriner değiştirdiğimde hapa geçti iç parazit için. Sebep sorduğumda da damlanın bazı parazitleri engellemek için yeterli olamayabileceğini hapı daha garanti bulduğunu söyledi. İğne hakkında fikrim yok.

AslanPati

En son gittiğimde veterinerimiz iç parazit tedavisini hap ile yapmıştı.

duman_cat_world

Teşekkür ederim ben de iç parazit için hap kullanmayı düşünüyorum, marka öneriniz var mı? Dış parazit damla olarak uygulanıyor zaten.

emre536

Ben iç parazit hapı caniverm marka kullanıyorum damla olanı çok ağır kokuyor onun için hap olanı tercih ediyorum yoksa aynı etkiye sahip bana gore

AhsenAise

İlaç ismi vermemiz ne kadar etik bilmiyorum ,kontil & andazol bu iki hap da bize veterinerimizin önerisi biz andazol kullanıyoruz

Warriorsans

Bildiğim kadarıyla en etkilisi hap oluyor zaten genellikle iğneler yada damlalar önlem amaçlı haplar tedavi amaçlı veriliyor. Ben 2 ayda 1 yarım tenizol tablet veriyorum. Parazit olduğunda da 3 gün yarım tablet 20 gün sonra bir yarım tablet daha veriyorum( veterinerim o şekilde söyledi ve zaten ilacın prospektüsünde de o şekilde yazıyor) tenizol tablet çok güçlü bir tablet değilmiş ama kedimde iç parazitten kurtulmamızı sağladı

teddybal

Parazit hapını kediye nasıl yutturuyorsunuz arkadaşlar?

teddybal

@edadnmzr o zaman hayatta yutturamam ben, vet.e devam yani.. teşekkür ederim:)

Aliye87

Merhabalar,

Şu ana kadar iki kez iç parazit bir bir kez dış parazit yaptırdım. İlk veteriner iç paraziti iğne, dış parazit ilacını ise enseye damla şeklinde uygulamıştı. Karnesine işlemediği için hangi ilaçlar olduğunu ismen bilmiyorum.

İkinci gittiğim veteriner karne verdi. İç paraziti hap olarak verdi, ismi Tenizol. Dış paraziti yeni yapıldığından gerek görmedi, pire gibi durumları olmadığından ve kedimi çok temiz gördüğünden dolayı.

Dışarıdan yeni sahiplendiğimden bir defaya mahsus kısa aralıklarla 2 defa iç parazit yaptırdım ikinci veterinerin önerisiyle...

İğne ve hap olarak nasıl bir fark var bilmiyorum, ancak iğnenin eskide kalmış bir yöntem olduğu, kedinin canını yaktığı ve hapın daha pratik olduğu söylendi.