Dişi Kedim Çiftleşmesine Rağmen İdrar Bırakmaya Devam Ediyor

Lindalin

Merhabalar dişi kedim doğum yapalı 4 ay oldu ve 4 aydır kızgınlıkta hiç sakinleşmedi ve bir yavru doğurdu diye veterineriniz bir kere daha öiftleşebilir dedi ben de hormon işlerine girmek istemediğim için çiftleştirdim 3 4 kez kesin çiftleşti ama kedim erkek kedi gittiğinden beri ara ara hem miyavlamaya hem de idrar bırakmaya devam ediyor lütfen bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi ne yapmalıyım?

21 CEVAP

NorthNight

Hazır olunda bende bir bilgi vereyim. Kızgınlık öyle her gününde aynı hormon düzeyinin yani aynı organ gerginliğinin olduğu bi olay değil, evreleri var. Aynı kadınların aylık döngüsü gibi yumurtlamaya hazırlık, yumurtlama, sonrası vs. Kızgınlığın başında ve ortasında işlem yapılması riskli sadece yapılamıyor diyede bi şart yok. İşlem riskli, işini iyi yapan kendine güvenen bir hekim kedinin genel sağlığı iyi olduğunda yapabilir. Uzun süre kızgınlıkta olan kedide artık o bahsedilen vücudun pik döneminde olamaz. Hormon pompası yok bu hayvanlarda her gün gümbür gümbür hormon üretipte her gün en üst düzeyde kızgınlık(çiftleşme isteği) sağlayamaz. Keza bu kadar uzun kızgınlık şüphelidir, hayvanın yumurtalıklarının doğru çalışmadığını müdehale gerektiğini gösterir. Size bu tavsiyeyi veren veteriner hek. Baktımı kandaki hormon seviyesine, veya ultrasonla rahim ve yumurtalık durumunu değerlendirdimi. Sanmıyorum. Tüm bunlar bir tarafa buraya bi soru sorulunca demekki eksik bildikleriniz var ki soruyorsunuz/bizde soruyoruz. Kimse hiç bir şeyin en iyisini bilemez ama buradaki tecrübeler de sabittir. Üslubunuz gereksiz ve çirkin. Madem burada yazılanları beğenmiyorsunuz, yazmayın. Herkes sizi destekleyen veya hoşunuza giden şeyler yazmak zorunda değil. Baştan sona süreci yanlış yönetmişsiniz, ha bu sizden veya veterinerden kaynaklı. Buraya yazacağınıza 2-3 farklı veterinerden görüş almaya vakit ayırın madem. Ha bide elinizde olsa her yıl doğurturmuşsunuz ya kedilerin her doğumda ömrünün kısaldığını anlatan akademik çalışmaları bir okuyun.

orhdoner

Merhaba kısırlaştırmazsanız başka hastalık kapabilir daha kötü olabilir dışarda bir sürü can ölüyorken lütfen çiftleştirmeyin sonra yavruları bu sefer kimse bulamayınca insanlar dışarıya atabiliyorlar yazık günah bunları düşünün ayrıca erkek kedilerde kızgınlık geçmez sürekli çiftleşme halindedir yavrunuzun ve diğer canların iyiliği sağlığı için lütfen kısırlaştırın

teddybal

Her seferinde çiftlestirin hamile kalsın doğurta doğurta en sonunda öldürün hayvanı.. Bunu mu istiyorsunuz? Siz böyle yaptıkça daha çook idrar da bırakır koku da, kısırlaştırın içinizde birazcık sevginiz varsa kediye. İnsanlar sokaktaki canları kısırlaştırıyor ömürleri uzasın sıkıntı çekmesinler diye, siz evdeki yavrunuza kıyıyorsunuz, bu kadar insan boşa mı uğraşıyor, bir akıllı siz misiniz ?

simbakedi

dogsina karismak istemiyosaniz kedinizi eve almayacaktiniz basta sanki cok dikkat etmissiniz gibi bi de insanlara laf soyluyorsunuz. kimsenin duyar kasmaya calistigi yok bir getirisi yok cunku. hormon vurdurun da demedi kimse farkindaysaniz en bastan kisirlastirsaniz bunlari yasamazdiniz. madem o kadar faydali bir seu kisirlastirmak biliyorsunuz kisirlastirsaydiniz. kizginlikta kisirlastiran cok veteriner de var isinin ehliyse bunlar da mumkun siz de burayi tekrar okuyun. sonuc kisirlastirmaya varacakti ya kedinize bu kadar iskence cektirmeseydiniz keske. bu kadar bilincliyseniz umarim hem kendi kedinize hem de erkek kediye korona, fiv vb tesleri yaptirmissinizdir diye dusunuyorum :) sanmam

simbakedi

damizlik gibi kullanmissiniz hayvani hala sikayet ediyorsunuz. 4 ayda bir ciftlestirmek nedir allah askina gidin kisirlastirin su kediyi. sonra niye koku birakiyor niye boyle

hannnngggg

tovbe estagfurullah bisey derdim de demiyorum hayvanda da insanda da bu böyle bir kez ciftlestirince bitecek mi sanıyorsunuz anlamadım ki bu hayvan doğum makinesi mi ürettirip duruyorsunuz kısırlastırın çözülecek hersey hatta kısırlastırmadıgınız her gün yeni bir huy edinme süreci hersey yapabilir bu hayvan halıya da scar ortalıga da işer

Buradaki veterinerde de hata var. Bir kez daha çiftleştirebileceğini söylemiş. Bu veterinerlerin zerre hayvan sağlıyla ilgilendiklerini sanmıyorum. Size tavsiyem o veterinerden uzak durun

orhdoner

Yanlış okumuşum erkek kedi sizin değilmiş dişi kedilerde de daha zor oluyor rahim ve yumurtalık ile ilgili bir sürü hastalık çıkabilir o yüzden en kısa sürede kısırlaştırın

orhdoner

Ben kendi sokağımdaki kedileri yavruları 2 ay olunca direk götürüp kısırlaştırdım hiç de bişey olmadı hekim de birşey demedi lütfen biraz insaflı olun Allah vicdan merhamet versin ne diyim

Sindycan

neden kısırlaştırmayı düşünmüyorsunuz acaba pardon?

hannnngggg

madem sadece biz en iyisini bilmiyoruz sizde biliyordunuz en basında neden kedinizi kısırlastırmadınız da ciftestirdiniz sonucunda bu durumlar meydana çıktı en basında hiç kızgınlığa girmeden kısırlastırmanız gerekiyordu ya da bir kez kızgınlığa girip kızgınlığı bittiginde, birsey bilmiyormuşsunuz ki çiftlestirip dogurtup buraya gelmiş akıl istiyosunuz, ayrıca kızgınlıkta olan kedileri de kısırlaştıran veterinerler var veterinerinizi değiştirin o zaman

AhsenAise

@hannnngggg

Bu ne kadar net bir yanıt , istemsizce güldüm ,kaleminize sağlık 👍

tovbe estagfurullah bisey derdim de demiyorum hayvanda da insanda da bu böyle bir kez ciftlestirince bitecek mi sanıyorsunuz anlamadım ki bu hayvan doğum makinesi mi ürettirip duruyorsunuz kısırlastırın çözülecek hersey hatta kısırlastırmadıgınız her gün yeni bir huy edinme süreci hersey yapabilir bu hayvan halıya da scar ortalıga da işer

AhsenAise

Veterineriniz bir müşteri sayısı ( hasta diyor onlar da aslında müşteri ) artsın diye çiftleştirme önermiş,siz kisirlastirin hiç sorununuz kalmaz ,sorunuza yanıt yazmak için vakit ayıran ,sizi ciddiye alıp doğrularını ( sizin istediğiniz minvalde olmasada ) yazan insanları kırmak da oldukça yanlış

Lindalin

Northnight cvbı etiketlemeyi bilmediğim için burdan yazıyorum yanıtımı ama asıl üslub çirkinliğine maruz kalan ben olduğum için vereceğim şekilde aynı türde olacak tabii ki zira istediğini söyleyen istemediğini işitir siz herkese sallayıp karşınızdakini şamaroğlanı gibi paylayamazsınız en azından ben buna izin vermem ben direk doğurtmakta isteyebilirdim bu benim vicdanım ve sorumluluğumda olan birşey ama ben hep vebal ve hak durumlarını gözettiğimden kendime göre doğru olanı yaptım burada insanlar soru soruyor ve bilginiz varsa cevap verirsiniz yoksa sırf duyar kasmak için yazmanız çok saçma ayrıca ben en iyisini biliyorum demedim ki zaten öyle olsa buraya yazmam ama aramızdaki fark benim bilmediğim ve eksik yönlerimi kabul edip buraya yazmam ama sizin bol keseden atıp tutanlar olarak linç etmeye çalışmanız en iyisini sizin bildiğinizi savunmanız ve bu cidden çare aramak için Buraya yazan biri için çok ama çok itici.Ha siz bütün kedileri aynı görüyor olabilirsiniz ama insanlar gibi kedilerde de nadir durumlar olabilir ve evet benim kedim sürekli kızandaydı belki arada biraz daha sakinleşti ama o anım önceden bilinmesi mümkün değil ve benim sorduğum ya da denk geldiğim veterinerler sakinleşmeden ki kızgınlıkta organlar fazla büyük ve hassas olduğu için ameliyatın riskli olduğunu söylemesi üzerine sayfalarda okuduklarım üzerine hareket ettim yani birşeyi eleştirmeden önce sebeplerini dinlemeniz her zaman gerek istemediğiniz üslup ve cevaplara maruz kalmanızı hem de empati açısından kendinizi geliştirmenizi sağlar daha fazla da anlamak istemeyene cvp yazamam ne düşünürseniz düşünün o sizin probleminiz

NorthNight

Bakın sizle tartışmak değil niyetim, buna hiç vaktim bile yok. Gerekte yok. 20 dk arayla 2 cevap vermişsiniz, sanırım düşünüp düşünüp yazıyorsunuz. Anlaşılan benim yazdığımı gerçekten anlamanız için bi kaç 20 dk ya daha ihtiyacınız var. Ben size yazdığımda şunuda demişim “kızgınlığın bu kadar uzun olması şüphelidir” hiç kan alınıp hormonuna baktırdınızmı. Belkide yumurtalıklarında oluşan bir kitle bu hayvanın hormon dengesini bozup kızgınlıktan çıkmasını engelliyor. Yada ultrason baktırdınız mı rahim ve diğer yapılarda anormal bir yapı varmı bakıldımı. Mesele sadece kısırlaştırmamak değil, anlamadığınız ve tepki aldığınız nokta bu, çözüm olarak çiftleştirmeyi seçmeniz. İnsanla dişi kedinin rahim anatomisi ve sürecide atla deve gibi farklı değil, keza bunu kendi kedimin kızgınlık ve kısırlaştırma süreçlerinde hem tecrübe ettim hemde veterinerlerle bunu teyit ettim. Sağlıkçı olduğum içinde süreç içindeki durumu anlayıp yorumlamam farklı bir meslek grubundakine göre daha kolay oluyor. Çünkü benzer çünkü bi çok nokta hemen hemen aynı. Kısırlaştırma denilen şey bile aslında kadınlara yapılan tüp ligasyonu. Özetle bana ilham gelmiyor, ben bilmediğim bir konuda konuşmam, asla en iyi ben biliyorumda demem. Siz kendi bildiğiniz doğrularınızla yaşamaya devam etmekte özgürsünüz, ama bu diğer insanların da sizinle aynı fikirde olacağı anlamına gelmiyor. Benim içinde geçerli herkes içinde geçerli bu sözüm. Selametle.