Çip Taktırmak Gerekli Mi?

thor_agg

Kediler için çip taktırma olayını biri detaylandıralir mi? Gerek var mı? Ne zaman zorunlu olacak?

9 CEVAP

mommymercury

Ben yeni taktırdım. Normal enjeksiyondan pek farkı yok. Pirinç tanesi büyüklüğünde olduğu için kedimi rahatsız etmiyor. Kulunçlarının arasına yerleştirdiler. Tatilciler ve bazı insafsızlar keyfine hayvan alıp sonra sokağa bıraktığı için zorunlu kılındı bu uygulama. Kaybolma gibi durumlarda da ihbar ederek evcil hayvanınızı bulma konusunda çok daha şanslı oluyorsunuz. Kedinizin/Köpeğinizin bir kimlik numarası oluyor. Yararlı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Ben 85 liraya yaptırdım kendi kliniğimde, maddi açıdan da zorlayıcı değil. Çipin içinde hayvan sahibinin tüm bilgileri, kedinin aşıları ve operasyonları yer alıyor. Pasaportta da yurtdışı işlemler için ekstra bir bilgilendirme yapılıyor.

edadnmzr

2022 sonuna kadar süremiz var, zorunlu.

Lils

2022 sonunda yasal zorunluluk. Onun dışında şu an hiçbir işe yaramıyor. Kediniz kaçarsa ve birisi alıp veterinere götürürse ve veterinerde çip okuma cihazı varsa (bildiğim kadarıyla yaygın bir şey değil) o zaman sizin adınıza olduğu ortaya çıkar amac bu

duman_cat_world

2022 yılı bitmeden taktırmanız gerekiyor. Yasal zorunluluk, yoksa para cezası var. Gerçekren ülkede köpek katliami gerçekleşiyor bunlar çiple miple uğraşıyorlar...

Aliye87

Merhabalar,
Ben de 29 Kasım'da 75 tl'ye taktırdım. 2022'nin sonuna kadar tüm kedi sahiplerinin yaptırması zorunlu. Asıl fonksiyonlarını 2022'den sonra göreceğiz.

Bence tabii ki de gerek var takılmasına... Sisteme entegre olmak bir yana kedimin varlığı benim için değerli olduğundan, kaybolmasına karşı bir önlem olmasından dolayı... Ancak sıkıntılı yanları var: Kayıp halinde bulunması keşke veterinere götürme şartıyla gerçekleşmeseydi mesela.. Dışarıdaki insan bunu nasıl akıl edecek bilmiyorum. Bu anlamda daha gelişmiş bir aparat olsaydı keşke de kimsenin insafına, akıl etmesine kalmasaydık...

Mia2021

Ben taktırmak istemiyorum zorla mı taktiricaklar. Ya çok saçma kaybolabilir o konuda güzel düşünce de hayvanın derisinde farklı bir cismin olmasi ne kadar dogru

x_queen

Bende taktırdım iki kedime de ama keşke GPRS sistemli bişi olsaydı daha mantıklı olurdu.

Jean

cip takilan yerlerinde doku kayiplari, curumeler gorulebiyor. cip yuzunden yapilan bir suru ameliyat var. cocuklarimiza zarar vermeyeceginden emin olmak lazim

2022 sonunda zorunlu