Kedisi Doğum Yapanlar İmdat

SelinTuksal

Az önce kedi doğumu izledim ve çok gerildim. özellikle ters gelen bebeklerde. Kedisi doğum yapmış arkadaşlar: doğum öncesi, doğum esnası ve sonrasında ne yapılmalı? dışardan müdahale hangi durumlarda yapılmalı? bebek ters gelirse ne yapılmalı? doğum sırasında yardım için yanımda bulundurmam gerekenler neler? bir eksiğim var mı sorularımda? Lütfen yardım edin

18 CEVAP

KedimVar

Doğum sırasında yanında makas, batikon, kulak çubuğu, kedi sütü tozu, biberon ve eldiven olmalı.
Doğum öncesinde kedi miyavlamaya başlar sanki kızgınlıktaymış gibi ve karnı taş gibi sert olur. Ateşi çıkmış olur ve etrafta kendine doğum için bir yer arar. Peri ilk önce kum kabında doğurmaya çalıştı hatta inatla oradan çıkarmamıza rağmen yine oraya gitti. Ama eninde sonunda benim dolabımda yapmaya ikna ettik doğumu. Bizimkinin sancıları 10 da başladı ve ilk bebek 2 de geldi. Bu 4 saat boyunca onu hiç yalnız bırakmadık. Çünkü yanından ayrıldığımız anda peşimizden geliyordu yani bizi yanında istiyordu. Bazı kediler böyle olmayabiliyor yani yanında istemeyebiliyor ama yine de yanında durulmalı. Neyse bu 4 saat boyunca sürekli karnını okşadım sancıları azalsın diye. Annemle nöbetleşe yaptık bunu. Doğum başladığında annem hemen beni çağırdı Ada uyan diye. (O sırada nöbet sırası ondaydı.) Hemen odaya koştum ve içeri girip oturdum. Tam o sırada Peri nin ilk bebişi geldi. Onu sorunsuz yaptı Peri. Zaten yavrusu sayısı ilk doğumlarda 2-4 arasında olur ve anne ilk 4 yavruyu kolaylıkla halledersin. Ama eğer yavru sayısı bizde olduğu gibi fazla olursa size düşüyor annenin işi. 4 yavruyu sorunsuz halletti dediğim gibi. Sıra 5. yavruya geldi ve o çok hareketsizdi. Anne onu yalamadı bile. Yavru sayısı çok olduğunda anne güçsüz yavruları bırakırmış. Neyse ben ilk önce yavruyu Peri nin ağzına tuttum yalasın diye fakat baktım yalamıyor işin bana düştüğünü anladım. O ana kadar o kadar şaşkındım ki resmen titriyordum heyecandan. Ama ondan sonra yani bir bebeğin hayatı söz konusu olunca anneme hemen makas getir ve ağzını batikonla sil. Onun yanında da kulak çubuğu getir dedim. Annem hemen gitti getirdi. Önceden eldivenleri takmıştım zaten. İlk önce yavrunun zarını yırttım makasla. Elimle yırtamadım çünkü çok kaygandı. Sonra göbek bağını kestim ve ağzının iki tarafından bastırdım. Kulak çubuğunu ağzına ve burnuna soktum ağzındaki sıvıları almak için. Ağzındaki sıvıları alınca ilk nefesini aldı ve hemen annenin memesine tuttum emsin diye. Aynı işlemi sonraki 2 yavruya daha yaptım. Sonra onlar için aldığımız yatağa koydum (yerlerini hazırlaman gerek önceden, onlara bir oda ayırın.) O geceyi onları takip eden geçirdim. Zaten uyku diye bir şey de kalmadı. Ters gelen yavru olmadığı İçin bilemiyorum fakat öyle bir sorun olursa hiç endişelenme. Yavruyu tutup çek. Başka kedisi doğum yapan bir tanıdığımız var. Yavrulardan ters gelen olmuş ve kedi de normal bir doğum gibi doğurmuş. Yani ters geldi diye herhangi bir farklılık olmamış. İstersen sana yavrular için yaptığım alanın fotoğraflarını atarım. Bir de doğurduktan sonra çektiğim fotoğraf ve videoları. Yani Nasıl bir yerde büyüdüklerini ve Nasıl bir yerde doğum yaptığını görmen için. Aklıma gelenler bu kadar. Sorun olursa seve seve cevaplarım Selin. Minik tüy yumakları yaaaa... :))

KedimVar

Hiç müdahale etmeden olmuyor. Eğer öyle olsaydı bizim en az 2 yavrumuz ölmüştü.
Kulak çubuğunu burnuna sürtmen yeter, ağzının içine sok ama çok derine değil tabi.

Miril

Siz izleyin eğer annede haddinden fazla zorlanma vs. Varsa müdahale edersiniz ama diğer durumlarda müdahale etmeyin o kendisi doğumu yapar annede doğum öncesi telaşı böyle ağzı açık dolanabilir size siginabilir kasılmaları olabilir bunlar gayet normal ona bir yer ayarlayın ve doğumunu orada yapsın temiz ve hijyenik olmasına özen gösterin onun dışında siz müdahale etmeyin anne gerilecektir o zaman ve bebekler doğduktan sonra size karşı biraz kati davranabilir içgüdüsel olarak sizi cok sevsede tedirgin oluyorlar ve koruma icgudüsu oluyor yavruları mama su Kum kabı hepsi hazır olsun Annenin yakınında olsun her şeyi sonrasında 1 hafta içinde anne yavruların yanında oluyor daha çok zamanla yavaş yavaş ayrılıyor geziyor geliyor yavruları emzirmeye falan bu şekilde çok tedirgin olmayın aşırı bir zorlanma vs. Olmadıkça

dollfacepersian

Bu konuda bildiğim kedimvar ve Youtube da kanalı olan Burak Batu diye biri. Kendisi Scottish Fold kedisinin doğumunu kaydedip Youtube da bilgilendirici bir video yayınlamıştı

Anonymus827062

Öncelikle doğum yapacağı yeri kendisi bir kaç gün önceden belirleyecektir. Onun seçtiği yer uygun ise oraya yumuşak battaniye veya polar gibi bir şey serin. Ve onun üzerine hasta bakım çarşafı olur bebek bezi gibi onu serin ya da herhangi temiz bez doğum bittikten sonra onu kaldirirsiniz battaniye üzerinden. Doğumu ilk defa yapacaksa size ihtiyacı olacak takip edin. Yavruları yalayıp yalamadigina bakın. Göbek bağını kendi kesmesi gerekiyor şayet kesmez ise, gobek bağını kesmek üzere temiz bir makas ve ip bulundurun. Yavruları yalamaz ise her ihtimale karşı yanınızda kağıt havlu bulundurun yavruları doğumdan sonra nazikçe kurutun. Kan akışı harekete geçmesi için. Korkulacak bir şey yok sakin davranın yeter

Paw_Paw

Siz hiç müdahale etmeyin sokakta nasıl kendi başlarına doğuruyorlarsa evde de doğurabilir, göbek bağını koparıp kendi yiycek ama siz genede çıktıktan sonra bebeği hemen havluyla kurulayin oyle sütün yanına koyun

akitalove

Saf Hindistancevizi yağımız soguk sıkım, rafine edilmemiş bir ürün olduğundan içerisinde
48,3% Laurin bulunmaktadir; ki bu anne sütündeki komponentlerden biridir.
Laurin, Evcillerimizi hastaliklardan koruyucu özelligine sahiptir.
Ayni zamana hindistancevizi yagi, kene ve pireleri uzak tutar.

Günlük Kullanım:
Her 10kg de 1/2 çaykaşığı (1gr)

PARAZIT SORUNUNDA
1 Hafta boyunca 10kg de 5gr yedirilir.
Ardından 1 hafta ara vererek ertesi hafta tekrar ayni dozaj uygulanir.
Yağı, aynı zamanda tüylere uygulayarak kene, pire koruyucu olarakta kullanmak
mümkündür.
Bunun için dışarıya çıkarken ayak, karın ve sırt bölgesine hindistancevizi yağı ile masaj yaparak
sürmek yeterlidir. Bu şekilde kullanımı deri ve tüyleri güzelleştirerek mis gibi kokmasını da sağlayacaktır.

KEDİLERDE DE KULLANILIR!

akitalove

Selincim bence kesinlikle almalisin bu ürünü anneye cok iyi gelicektir :)

Paw_Paw

Bu arada yavruyu gördüğün an çek yani kendi kendine çıkmasını bekleme:) biraz müdahale lazim tabii

Anonymus827062

Benim çocukken büyüttüğüm sokak kedim vardı. İlk doğumunu yapmıştı ben onu izlemiştim çocuk halimle. Hiçbir mudahalede bulunmadim. Yarım saat gibi bir zamanda üç yavru doğurdu ve hepsini kendi halletmisti. Ters dogma durumu onda olmuştu. Ters gelen yavru ölü doğmuştu ve kedim onu yemişti...

Anonymus827062

Sadece başında olmak telkinlerde bulunmak ona güç verecektir. Sadece yapmamız gereken doğum sonrası yavruları yaliyor olması ve en önemlisi gobek bağlarını yiyererek kesiyor olması

akitalove

Benim suan aklimdakiler bunlar selincim aklima geldikce sana aktarmaya calisicam

esen_eda_52

İlk önce sakin olmanız gerekiyor çünkü siz panik yapınca o da panik yapıyor benim kedim dolapta doğurdu
Dolaptaki her şeyi boşaltıp bir çarşaf serin kediler kesinlikle açık bir yerde doğum yapmaz kapalı kutu gibi yerlerde doğum yapıyorlar
birinci kedi geldiğinde anne ve kedi arasında bir bağ oluyor onu kesin bir şey olmuyor tabi kedinizin canını acıtmadan kesin ve yavaşça karnına baskı yapın
benim kedim ilk iki kedisini doğurduktan yarım saat sonra tekrar doğurmaya başladı bu yüzden doğum bitti kedimi yerine koyiyim diye acele iş yapmayın
ve en son onların altına battaniye sererek sıcacık bir ortam hazırlayıp anneleriyle yalnız bırakın :)

Ozzge

Doğumdan sonra anneye emzirdiği süre boyunca arada haşlanmış ciğer verin , süt yapar

Petdostu

Doğum yeri hakkında zorlamayın ve bişey yapmanıza gerek yok kedi kendi halleder