Kedime Sadece Ev Yapımı Mama İle Besleyebilir Miyim?

Tugceyldz

Kedi mamaları oldukça pahalı uygun fiyatlıların içeriği iyi değil trendline enjoy gibi markalar alabiliyorum ama onları hic önermiyorlar evde tavuk balık pirinç yumurta vs kullanarak mama yapmam dogru olur mu

28 CEVAP

e234567

mystic alın onun yerine o da ucuz kilosu 27 tlye denk geliyor

Palyaco

Ev yapımı devamlı verirseniz dişlerinde çürüme olur uygun fiyatlı mystic yada bocacibo

NorthNight

Ne yazıkki besin değerleri açısından dengeli bir beslenme sağlayamazsınız. Buda bi süre sonra size sağlık sorunları olarak döner ve daha fazla maliyetle uğraşırsınız. Bütçenize uygun mamalarla devam etmeniz daha iyi olur. Kg olarak fazla alabilirseniz kg başına fiyat daha düşük olur uzun vadede maliyeti düşürürsünüz.
Zaten bir kedinin yiyeceği ayda ortalama 2 kg deseniz. Bir kaç kendi ihtiyacınızdan feragat ederek karşılanabilir.

Tugceyldz

Kimyager olmaya gerek yok internette tarifler var biraz arastirabilirsiniz kedi mamalarinin icerisinde bulunanları biliyoruz sonucta benzerleri ve daha sagliklilari yapilabilir

Pisipiisiicik

Ben hayır diyenlere katılmıyorum ablam kedisine bir kere bile yaş mama kuru mama vermedi kedisi mama hazırlıyodu kediye ev yapımı ve hiç sorunsuz 16 yıl yaşadı kedimiz 😌 sonrasında vefat etmesinin sebebi yaşlılıktandı 😔

simbakedi

yanlis anlamayin da madem o kadar kolay ve yapilabilir sormadan yapin o zaman? ben de yapilabilir olduguna inansam yapardim. 2000mg taurini neye gore hesaplayacaksiniz merak ediyorum anca sentetik vitamin/taurin eklemeleri yapip kedinizi hasta edersiniz

Buraya sorma canım. Çoğu kişi kedilerine çok güvendikleri kuru mamayı dayayıp sonra mantar, böbrek rahatsızlığı, sindirim problemleri, aşırı tüy dökümü, fipe kadar giden bağışıklık düşmesi yüzünden soluğu veterinerde arıyor. Biri demiş ki mama yaparsan sentetik taurin eklemen gerekir o da sağlıklı olmaz. Sanki kuru mamada organik taurin var da. Proteinler bile sentetik. Ayrıca vitaminler çoğu zaman hap olarak değil doğal yollardan lifli gıdalardan alındığında faydalıdır. Dediğin et, balık, yumurtada taurin var zaten. Yine mama alırsın ama örneğin sabah kuru mama akşam kendi mamandan verirsin. Böylece mama daha uzun süre gider. Hem de kedin ucuz mamalar yüzünden bağışıklık kaybına uğramaz. Hamsi, sardalya gibi hesaplı balıklardan verirsin. Kafalarını patates, pirinç, havuç ekleyerek çorba yaparsın. O mamalarda balık yağından gelen omega diyor ya yalan o. Uzmanlar balık yağı demek omega kaynağı olduğu anlamına gelmez diyor. Çocuklarınıza destek olarak satılan balık yağını almak yerine balık yedirin diyor. Tabi insanlar karşı çıkar. Çünkü mama satanlar nerden para kazanacak? İnsanlara kuru mama tek besin kaynağı düşüncesini empoze ederek kazanıyorlar. Kuru mamayla çok sağlıklı olarak yaşansa insanlar da yiyecekle uğraşmazdı. Basarlardı kuru gevreklere vitamini, proteini ondan yerdik. Hoş bazıları protein tozu alıp onu bile sağlıklı görüyor ya. İnsanlar bile sağlıklı beslenmeyi bilmiyor ki, günümüzde ketojenik gibi riskli bir diyeti yapan binlerce insan var. Senin bunu insanlara anlatman için tamamen bir zihniyeti yıkman gerek. Hele ki bu sitede şu mama çok iyi herkes bundan alsın diye reklam yapmak için burda olanlar varken.

simbakedi

merhabalar. benim onerim soyle bir yol olur, ornegin 15 kg econature ortalama 300tl. 300tlye yakin 10 kiloluk bir mama alip evde yaptiginiz kuru ve yas mamalarla besleyebilirsiniz. ornegin 10 kiloluk bir mama bir kediye 5 ay gidiyorsa size 6-7 ay gider. cok mu faydali hayir ancak enjoy ile beslenmesinden daha yararli olur diye dusunuyorum. ayrica 10kg aldiginiz buyuk mamalar zaten cok uzun sure gidiyorlar

Warriorsans

Mystic alabilirsiniz evde yaptığınız mamalarla da desteklerseniz uzunca bir süre gider

mrvcbcgl

Merhabalar sorunuzu gordum cevap yazmak istedim
Öncelikle evde sürekli.kullandığı mama.kuru mama yapmak gerçekten imkansız ve aslinda kedinin tüy sağlığına kadar agiz sağlığına ve bagisikligina kadar etki eden sürekli.yediği kuru mama yapmak.isterseniz arada yapabilirsiniz fakat vitamin protein tahıl tanılsiz karbonhidrat multi vitamin beta alfa vitamini gibi birçok vitamin ve değerlerinin derece ve ölçülerini kedilerin sindirim sistemi dahilinde yapmak imkansiz . Ucuz saglikli.mamalar onermisler deneyebilirsiniz yaş mama evde yapıp verebilirsiniz ama mutlaka haftada 1 hazir yas mama da verin dedigim gibi kedinizin vitaminleri alabilmesi icin bu sart onlar insanlar gibi degil hangi meyve sebze seker orani dahil onlara yarar bilemeyiz.insan metabolizmasında degil . hastalıklardan hangisi korur bilemeyiz mutlaka hazir mama hazir yas mama ve arada kendi yas mamanizdan verebilirsiniz.sağlıklı.gunler dilerim

Tugceyldz

Ihtiyaci olan taurin gibi seylerin ne miktarda olmasi gerektigi yaziyor basit bi sey degil tabiki her ihtiyaci olan seyi tarife katabilmek ama dediginiz gibi kimyager olmayada gerek yok ayrica hic gormediginiz ortamlarda mamalar yapılıyor evde gorebiliyorsunuz en azından neden bu kadar abarttiniz anlam veremedim

duman_cat_world

Gereken protein, yağ oranını sağlayamazsınız ve uzun vadeli olarak sağlık problemleriyle uğraşırsınız bu da maddi manevi çok daha pahalıya patlayıverir. Bu fiyat bandında Proart balıklı & tavuklu kedi maması çok iyi. Protein ve yağ oranı ideal, krill yağı ve proteini içeriyor
%5 oranında hamsi var

Bir de Mystic var o da güzel✅

Yapacağınız mamaya göre değişebilen bir durum evde yapılan raw ve barf olarak geçen cig besleme turunun çok ince ayarı detayı vardır ve daha pahalıya mal olur. Sadece mamanin hazırlanması değil bünyesi başta yadirgayacagi için ic parazit olur surekli ama dediğim gibi orijenden pahalıya gelir detaylıdır zahmetlidir ama çok iyidir sağlığı fizyolojisi için ama anladığım kadarıyla sizin kast ettiğiniz ev yemeği vermekse hiç duyar kasmadan tavsiye etmediğimi belirtmek isterim çok fazla sebebi var ve çok yanlış kedili günler dilerim :D

Pisipiisiicik

Ay kimyagerlik formulstör falan ne alaka yaa

Tugceyldz

Nilsununkedileri dediklerine tumuyle katılıyorum ve ben de dedigin gibi uygulamaya karar vermistim hem hazir mama hem evde yapılan en mantıklısı disaridakiler cok saglikli gibi evde yapılan mamaya aşırı karsi çıkıyorlar cevabin icin tesekkurlerr😊😊