Sizce Hangi Marka Mama Almalıyım?

Esperas

Merhaba, ben üç kedi sahibiyim. Üçüde birbirinden tatlı, biri 5 yaşında diğer ikisi 1 yaşından küçük ve hepsi dişi :) Minik olanları yaklaşık iki hafta önce kısırlaştırdık. Şimdi ise mama konusunda yardıma ihtiyacım oldu. Senelerdir kedilerim için pro plan kullanıyorum. Kısırlaştırma sonrası da pro planın kısır olanlarından devam ettim. Şimdi ise internette izlediğim videolarda mamaların içindeki et miktarı, vitamin vs miktarının çok önemli olduğunu duydum. Yavrularım için elimden geldiğince iyi bir mama almak istiyorum. Siz ne önerirsiniz? Ben şu an advence'in yavru ksıır kedi maması olduğunu öğrendim. Çok ilgimi çekti fakat markaları bilmiyorum. Sizce advence mi pro plan mı almalıyım? Siz ne önerirdiniz?

36 CEVAP

beyzathemoc1

Eğer kedinize iyi geliyorsa devam edebilirsiniz ama söyle bir şey var çok uzun süre aynı mamayı kullanmak iyi değil 3 4 ayda bir değişmek iyi benim beğendiğim
mamalar:acana orijen natures variety nd sanabelle bozita nd proplan hills(klinik mamaları)

Aliye87

@TATA4242 Orijen ve Acana'nın ne İngilizce ne de Türkçe yazılmış içeriklerinde hidrolize diye bir ifade geçmiyor. :)

TATA4242

Peki un yazıyor ama yazmıyor diyelim,et yazmıyor ama var diyelim.Mystic mamaninda hepsi et o zaman onu alın.Sizin belirttiğiniz anlamda un nasıl onuda çözemedim ve benim belirttiğim un nasilmis onuda çözemedim :) Neyse bazi mamaların içinde meat meal yazar o zaman onlar sıkıntılı kusuruma bakmayın.Arkadasimiz sanabelle demiş mesela sanabelle meat yazar.O bilememiş :)

TATA4242

Önceden hidrolizede geçiyordu oda değişmiştir,şaşırmadım.Eskiden meat diye az çok yazardı oda kalkmış. Halen meal ve dehydrated ibareleri mevcut.Zaten meal ve dehydrated ibaresi demek hidrolize işlem, rendering sistem demek.

Aliye87

Bir etin kurutulması ile (dehydrated) ile kimyasal işlem görerek proteinlerine ayrılması (hydrolyzed) birbirinden farklı işlemlerdir. İlki fiziksel bir değişimdir, diğeri kimyasal bir tepkimedir ve geri dönüşümsüzdür.@TATA4242

Acana ve Orijen bu bakımdan da bariz bir şekilde en iyisidir.

TATA4242

Dediğim işlem rendering işlem ve et unu yapiminda kullanılan işlemdir.Un yapımında kalan kisimlar hidrolize olmak üzere ayrılır ve onlarda değerlendirilir.

Aliye87

Kurutulmuş hal de hidrolize halden kedi için daha iyi ve sağlıklıdır.

Her halükarda Acana ve Orijen'de böyle bir durum yok, kullananların ve/ya kullanmayı düşünenlerin içerik konusunda yanlış bir algıya sahip olmamaları adına ilavede bulundum.

TATA4242

Ayrıca orada yazan işlemdir ve işlem adıdır.Bu sebeple halen meat ibaresi yazmak zorundadır.Et yazmıyorsa ne olduğu belli değildir.Tavuk unu farklı,et unu farklı kapıya çıkar.

Aliye87

Etin kaynağı İngilizce ve Türkçe olarak hangi hayvandan alındığıyla birlikte yazılmış. "Meat" ifadesine çok da gerek kalmıyor.

TATA4242

Nasıl gerek kalmıyor anlamadım,siz sucuk,sosis alırken içeriginde sadece "dana "yazan bir ürün gordunuz mu?

Aliye87

@TATA4242 defalarca "the meat of..., the meat of..." demeye gerek kalmadan hayvan adları verilmiş. Protein kaynağının adı belirtilmiş oluyor böylece.. Yukarıda savunduğunuz markanın içerik faciası varken Orijen'e, Acana'ya hiç sıra gelmez, emin olun:). Kurutulmuş ile hidrolize edilmiş arasındaki dağlar kadar farka ve Orijen'le Acana'da hidrolize diye bir ifadenin geçmediğine bir açıklama getirdim. Bu markaların sizin belirttiğiniz anlamda un veya ayrışmış bir bileşen vs kullanmadıklarını, içerik bilgisinde de hiçbir şekilde de "hidrolize" ifadesinin geçmediğini belirttim. Burda daha fazla açıklama yapmayı gerektirecek bir durum görmüyor, meramım anlaşılmıştır diye umuyorum..

TATA4242

Sanabellede sıkıntılar var yok değil hayvan yağı demesi ya da kanatlı eti demesi gibi ama en azından Acana Orijen gibi kanun boşluğu gibi bırakmamış.

Aliye87

@TATA42 :) Açın petlebi'de yazan içerikte "eti" ifadelerini okuyun... Paketin ön kısmında kocaman "2/3 taze et, 1/3 kurutulmuş et" ifadesinden de haberinizin olmadığı anlaşılıyor. :) Şadanlar Pet'in Youtube'daki Orijen tanıtım videolarına bakın.

Orijen hakikaten işini bilmiyormuş(!)...

TATA4242

Evet icerikde yazmadilar paket ambalajında yazınca olay bitiyor,o mantıkla zarar gorursunuz, ambalajında doğal yazıp icerikde yüzlerce kimyasal içeren ürünler sayarım şaşırıp kalırsınız.

TATA4242

Ben size kendi resmi sitesinde içeriğinde yazmadığını defalarca söylememe rağmen halen neyin inadindasiniz onuda çözemedim.Yok efendim eti yaziyormus